DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Naukowcy przyznają, że się mylili. Mięso jednak nie takie złe!

Naukowcy przyznają, że się mylili. Mięso jednak nie takie złe!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#WEGANIZM    #MIĘSO    #ZDROWIE    #DIETA    #BADANIA    #NAUKA

Ograniczanie w diecie czerwonego i przetworzonego mięsa praktycznie nie zmniejsza ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzyce – wynika z najnowszego badania o charakterze międzynarodowym, w którym brali udział również naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Przez lata naukowcy wzywali do ograniczania czerwonego i przetworzonego mięsa jako skutecznego sposobu zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór, choroby serca, cukrzyce itd. Okazuje się, że brakuje solidnych naukowych argumentów aby poprzeć tę teorię. W poniedziałek opublikowano wyniki badań naukowców z uniwersytetów Dalhousie, McMaster (Kanada) oraz amerykańskiego ośrodka Cochrane, który działa także w ramach Collegium Medicum UJ. Wynika z niego, że ograniczenie mięsa nie przynosi znaczących korzyści zdrowotnych.

 

Dwanaście badań o bardzo rygorystycznym charakterze przeprowadzono na grupie około 54 tys. osób. Naukowcy nie stwierdzili istotnego ani znaczącego związku między spożyciem mięsa, a ryzykiem chorób serca, cukrzycy czy nowotworu. Ponadto, na podstawie trzech przeglądów systematycznych badań kohortowych, w których obserwowano miliony uczestników, stwierdzono bardzo małe zmniejszenie ryzyka występowania powyższych chorób.

 

W związku z wynikami badania, grupa naukowców z siedmiu krajów opublikowała oświadczenie mówiące, że większość osób może kontynuować spożycie mięsa na dotychczasowym poziomie i nie musi go ograniczać. „Istnieje globalne zainteresowanie kwestiami dietetycznymi, ze spożyciem czerwonego mięsa w szczególności. Ludzie powinni podejmować decyzje dotyczące swojego odżywiania na podstawie solidnych badań” – powiedział prof. Gordon Guyatt z uniwersytetu McMaster.

 

„To nie jest kolejne badanie dotyczące czerwonego czy przetworzonego mięsa, ale seria wysokich jakościowo przeglądów systematycznych, z których wynikają znacznie bardziej transparentne, solidne i wiarygodne rekomendacje” – przekonuje prof. Bradley Johnston, współautor badania.

 

O dziwo, wyniki dostrzegła i potwierdziła „Wyborcza”. Zaznaczyli jednak, że „w badaniach autorzy nie brali pod uwagę etycznych ani środowiskowych powodów powstrzymywania się od spożywania mięsa. Bo choć to czynniki istotne, na zdrowie jednostek bezpośredniego wpływu jednak nie mają”.

 

Źródło: sciencedaily.com/nytimes.com/annals.org

PR


DATA: 2019-10-10 09:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Roman - bardzo nas to cieszy że nie jesz mięsa z powodów zdrowotnych - umrzesz zdrowszy. A poważnie - jeśli idzie tutaj jakaś walka z wege to z powodów ideologicznych a sam piszesz że nie jesz ze zdrowotnych. Czyli zajadałbyś się gdyby nie było potrzeby tego postu - czyż nie? I właśnie o to chodzi żeby można było sobie jeść i nie pytać żadnej Grety czy wolno.
11 miesięcy temu / Jot
 
Wreszcie sensowne wypowiedzi na temat jedzenia mięsa. Lobby wegańskie zaczyna rządzić także w Polsce, a tu takie fajne wyniki badań. Nie można eliminować mięsa z naszej diety, Homo sapiens jest wszystkożerny, mięso jest ważne w naszej diecie, i żadne białka roślinne go nie zastąpią. Niestety, teraz jest moda na "wegańskie" produkty przypominające te z mięsa.
11 miesięcy temu / Ala
 
@Roman Nikt nikogo nie zmusza do jedzenia mięsa, ale też nikt nie powinien zabraniać tego. Poruszanie tematów dotyczących diety nie jest mieszaniem jej z wiarą. Dieta to jest element kultury, którą chce się zniszczyć wprowadzając chore ideologie. Niestety wegetarianie zrobili sobie religię ze swojej diety i chcą do niej zmusić resztę. Przeczytaj sobie na spokojnie swój wpis i zobacz jaki jest emocjonalny. Widocznie masz problem z niejedzeniem mięsa skoro tak atakujesz.
11 miesięcy temu / gość
 
@Roman - mało to wiarygodny katolik, który używa w dyskusji przekleństw. Portal nie toczy walki z wegetarianizmem tylko z szerzącym się terrorem wegetariańskim.
11 miesięcy temu / tamiko
 
No popacz,popacz,naukowcy musieli potwierdzić odwieczny porządek.Gdyby Pan Bóg chciał byśmy przez całe życie opychali roślinki i korzonki,to stworzył by nas takimi jak inne roślinożerne istoty,które wyszły spod Jego ręki.Koniec,kropka i tyle,żaden wegetarianizm czy weganizm nie zaspokoi zapotrzebowań spożywczych ludzkiego organizmu.Tak ustanowił Stwórca i żadna ludzka siła tego nie zmieni.Ogłupić,ta siła,owszem,może to zrobić,ale nie zmieni Bożego postanowienia.
11 miesięcy temu / dzwonek
 
Walka z wegetarianizmem niestety ośmiesza ten portal. Szkoda. Jestem katolikiem, mięsa nie jem od kilkunastu lat, z powodów zdrowotnych. Szukam w tym portalu cennych myśli, ale każdy emocjonalny wpis redaktorow sugerujący w podtekście, że jedzenie mięsa jest konieczne doprowadza mnie do zażenowania. Ani to religijne, ani naukowe, tylko ślepe i plytkie i Panie zajmijcie się wiara i polityka a nie pierdołami i mieszaniem spraw diety z wiarą. Na prawdę głupio bardzo wychodzi
11 miesięcy temu / Roman
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.