DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Naukowcy pokazali cierpiące oczy robota. To krok ku prawom człowieka dla maszyn?

Naukowcy pokazali cierpiące oczy robota. To krok ku prawom człowieka dla maszyn?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Francuscy badacze z Claude Bernand University postanowili pokazać ludziom „cierpienie” inteligentnego robota. W związku z tym postanowili pokazać im, jak wygląda „bycie w skórze” „cierpiącej” maszyny. Czy to krok w kierunku nadania maszynom praw człowieka?

 

Naukowcy znęcali się nad robotem, a ludziom dali okulary VR (wirtualna rzeczywistość). Do tych okularów przesyłali obraz z oczu robota, w których widoczne jakoby było cierpienie maszyny.

Tego typu eksperymenty stanowią krok zmierzający ku wyposażeniu robotów w prawa człowieka. Jak podaje Wojciech Sarnowski na łamach „Rzeczpospolitej”, coraz częściej badacze zastanawiają się nad ochroną robotów przed wykorzystaniem w pracy.

 

Jednak warto zauważyć, że eksperyment francuskich naukowców budzi wątpliwości dotyczące szczerości poglądów badaczy. Jeśli bowiem uznają oni zadawanie cierpienia maszynom za niedopuszczalne, to sami nie powinni tego czynić – nawet w celu pokazania, że jest to złe. Swym działaniem pokazują jednak, że kantowski imperatyw traktowania człowieka jako celu, a nie środka, nie obowiązuje robotów. Tym samym pokazują, że nawet jeśli robotom należy się jakaś ochrona, to znacznie mniejsza niż ta, jakiej podlegają ludzie.

 

Co jednak stanie się, gdy roboty staną się jeszcze inteligentniejsze? Nawet jeśli przyzna się im jakieś prawa, to nie powinny one wykraczać poza te nadane zwierzętom. Przechodząc na grunt teologii, musimy bowiem uznać, że różnica między człowiekiem a światem zwierząt (a także inteligentnych maszyn!) nie wynika bowiem przede wszystkim z ilorazu inteligencji, lecz z nieśmiertelnej duszy, w jaką wyposażeni są ludzie.

 

Człowiek, jak uczy Księga Rodzaju, został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Robot zaś w najlepszym razie jest stworzony na obraz i podobieństwo człowieka.

 

Źródła: „Rzeczpospolita” 13.08 / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-08-13 11:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ewa, o braku duszy jest w artykule, który jest integralną częścią dyskusji. A nowinki techniczne chyba nikogo tu nie przerażają - wszak używamy internetu - lecz sprzeciwiamy się budowaniu fałszywej antropologii i zafałszowanego obrazu świata.
10 miesięcy temu / sp
 
dlaczego na nowinki techniczne czy pytania jakie z nich wynikają reagujecie agresją i atakami jakbyście się czuli zagrożeni ?czym? i dlaczego na katolickim forum nikt nie użył oczywistego argumentu -brak duszy! natomiast to że robotyka czy nawet bio-robotyka zwłaszcza medyczna się rozwija to dobrze ,może kiedyś skorzystacie
10 miesięcy temu / ewa
 
@doAkwin - człowiek z częściami maszyn nie jest maszyną - jest nadal człowiekiem. Pozostaje przecież kwestia duszy oraz umysłu umysł i mózg to dwie inne kwestie - brak rozróżnienia i zabieranie się do takich dyskusji to jak zabieranie się do dyskusji o fizyce kwantowej bez znajomości fizyki. Skopiowanie mózgu nie spowoduje, że będziemy mieli do czynienia z człowiekiem. Generalnie podstawy logiki i ontologii rozwiązują takie sztuczne dylematy, które są efektem jedynie albo braku wiedzy albo złej woli. Kwestia ludzkiej natury determinuje, że nigdy robot obleczony w tkanki czy mózg, czyli zwykłą materię nie stanie się człowiekiem. Nawet jeśli się jest materialistą to taki sąd jest nie do utrzymania, bo człowiek dysponuje rozumnością a to co innego niż algorytmiczne rozumowanie.
10 miesięcy temu / Akwin
 
Robot, to jest przedmiot, jak każdy inny, jak toster, jak kalkulator. Po prostu, jakaś ludzka idea zrealizowana w materii. Rzeczy - jako realizacje ludzkich idei - nie cierpią i nie odczuwają. Żeby stwierdzić inaczej, musielibyśmy przyznać taki atrybut całej materii, a co prowadzi wprost do takich wynaturzeń, jak np. religia ekologizmu, pochodna materializmowi. Proszę się nie dawać nabierać na symulacje. Można równie łatwo zorganizować pokaz z zupełnie odwrotną reakcją, gdy "torturowany" robot będzie się radośnie uśmiechał. Może nawet "poprosić" o więcej! Tak się natomiast nie zachowa nigdy choćby pies... Całe te bajki robotów, służą tylko jednemu: zdjęciu odpowiedzialności moralnej, prawnej i finansowej z producentów takich urządzeń i oprogramowania. Tam są umyślnie wprowadzane do algorytmów elementy nieprzewidywalnej losowości, co stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników.
10 miesięcy temu / sp
 
@lil: Jak samochód nie chce zapalić mówię do niego czule i głaskam po desce rozdzielczej. Tylko raz nie posłuchał. Sophia otrzymała jakiś tam dyplom uznania AGH czy paszport AGH czy coś takiego podczas pobytu w Krakowie na kiedyś rozsądnej uczelni. Tam dopiero są szurnięte doktorki i profesorki. Dla mnie ciekawostką są rozsądne odkrycia wykorzystywane w służbie Bogu i człowiekowi zaś największą głupotą są rzeczy robione przez walniętych ludzi.
10 miesięcy temu / za szpulasem
 
Kilka dni temu Suzan Wójcicki , prezes Youtuba , w korespondencji do Stanisłąwa Michalkiewicza potwierdziła drugi cel wprowadzania do świadomości nierozumnych mas pojęcia sztucznej inteligencji . Pani Suzan Wójcicki zablokowała Stanisławowi Michalkiewiczowi możliwość rozpowszechniania treści niezgodnych z jej interesem narodowym i interesem swojego rządu.Te interesy tak sie dziwnie splotły w państwie amerykańskim , które co prawda zwalcza inne nacjonalizmy , ale w interesie tego jednego . W liście do Stanisłąwa Michalkiewicza pani Suzan Wójcicki odpowiedzialność za swoja arbitralna decyzję starała się przerzucić na "sztuczna inteligencję". Stąd mamy juz namacalny przykład użycia "sztucznej inteligencji" do ukrywania autorstwa decyzji jednych ludzi przeciw drugim .
10 miesięcy temu / Mirek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.