DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Naukowcy apelują do MEN: nie dyskryminujmy uczniów z… dyskalkulią

Naukowcy apelują do MEN: nie dyskryminujmy uczniów z… dyskalkulią
fot. Clio, lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via wikimedia commons

Pedagodzy z Uniwersytetu Gdańskiego apelują do MEN, by uczniowie z tzw. dyskalkulią nie zdawali matematyki na maturze.

 

Dyskalkulia ma być zaburzeniem utrudniającym przyswajanie matematyki. O uczniach, którzy mają rzekomo ten defekt mówi się - „chorzy na matematykę”. Dlaczego? Bo nie odróżniają tysiąca od miliona, nie wiedzą jak długo trwa 15 minut, nie potrafią odczytywać godzin na zegarku tarczowym. Mają to być objawy zaburzenia analogicznego do dysleksji.

 

Pedagogom z Uniwersytetu Gdańskiego nie podoba się, że uczniowie z dyskalkulią muszą zdawać maturę z matematyki. Apelują więc do Ministerstwa Edukacji, by pozwolono im wybrać inny przedmiot, np. biologię. Według szacunków taka regulacja dotyczyłaby… 80 uczniów rocznie.

 

- To tak, jakby osoba poruszająca się na wózku musiała zdawać maturę z WF-u – twierdzi Anna Walerzak-Więckowska, pedagog, autorka testów diagnostycznych z dyskalkulii. Jej zdaniem uczniowie z dyskalkulią zdają maturę z matematyki na 13-15 proc, podczas gdy wymagany wynik by w ogóle zdać egzamin to 30 proc.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2014-04-02 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@jaro Oczywiście. Tym bardziej, że istnieją ludzie ze schorzeniami, które uniemożliwiają przyswajanie wiedzy humanistycznej, ale czynią człowieka geniuszem w matematyce, fizyce czy informatyce. Nie chodzi o to, by kogoś wykluczać. W normalnym systemie kształcenia jest miejsce dla wszystkich. Chodzi o to, aby nie stawiać sztucznych granic - tak jak piszesz. Albo zgadzamy się na odgórne regulacje i - w konsekwencji - nie znający matematyki nie mogą mieć matury, albo je odrzucamy i człowiek bez matury jest profesorem matematyki.
ponad 5 lat temu / TFilip
 
dobra dyskusja pod tekstem; jakie wnioski można wyciągnąć? ano takie, że tylko szkoły bez odgórnie narzuconych, jakiś chorych, wynaturzonych i oderwanych od tzw. życia, programów może dać szansę wszystkim uczniom wyjść na tzw. człowieka; i koniecznie bez tych MEN-ów i ich urzędasów; tylko wtedy osoby uzdolnione, lub nawet niekoniecznie, w jakiejś dziedzinie, a mające jakieś tam dys-..., nie będą miały sztucznych problemów ze zdobyciem ich interesującej wiedzy; no i ci co udają, a są tacy, nie będą tracić czasu na udawanie, a zajmą się zdobywaniem wiedzy; a zapewnić to mogą tylko prywatne szkoły wszystkich szczebli; mają też tę przewagę nad tymi obecnymi kołchozowymi szkołami, że o programie w końcu będą mogli zadecydować rodzice dzieci i kiedy je do tej szkoły posłać; i nie martwmy się o tabuny nauczycieli - zostaną w zawodzie najlepsi i dobrzy, a miernoty pójdą do innej pracy; miernoty i tak nie nauczą naszych dzieci niczego, tak, że będzie to z pożytkiem dla nas
ponad 5 lat temu / jaro
 
@Sonia Też racja, ale to wina państwowej edukacji, która z góry narzuca odpowiednie wymogi przy przyjęciach na studia. Na studia w prywatnej uczelni (oczywiście na warunkach, których nie zatwierdza MEN!) właściciel mógłby przyjąć geniusza matematycznego nawet bez matury. Takiego, który nie wie "co autor miał na myśli", ale całki rozwiązuje w pamięci. Teraz ma związane ręce.
ponad 5 lat temu / TFilip
 
No i rzucili się! Ktoś, to zetknął się z dzieckiem z, jak to ktoś pogardliwie określił "dys-", wie bardzo dobrze, że to dziecko pracuje często więcej od swych rówieśników. Żeby osiągnąć sredni nieraz poziom, musi pracować znacznie dłużej niż ktoś, kto "dys-" nie ma. Więc przestańcie niszczyć ludzi! To dotyczy (dyskalkulia) 80 dzieci w skali kraju! Trochę litości! Oni na politechnikę nie pójdą, ale mogą mieć inne zdolności, które pozwolą im w tym świecie funkcjonować. Proponuję też zdolnych matematyków, którzy tekstu nie potrafią "wypocić", a kiedy mówią powiedzą jedno- dwa zdania też na maturze oblewać!
ponad 5 lat temu / Sonia
 
Tacy muszą być koniecznie ubezwłasnowolnieni , bo wypłaty też nie będą mogli sobie policzyć , o zakupach w sklepie nie wspomnę.Nie każdy jak słusznie zauważył TFilip musi mieć maturę.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Na wszystkie poziomy wykształcenia obowiązują pewne wymogi z których nie można rezygnować, bo niweczy się rangę danego wykształcenia. Jeśli matematyka jest obowiązkowa na maturze, to człowiek z dyskalkulią nie powinien mieć matury, tak jak niewidomy nie może mieć prawa jazdy. Bolesna prawda, ale moim zdaniem tak powinno być.
ponad 5 lat temu / TFilip
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.