DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Naukowa sesja o mjr Józefie Kurasiu "Ogniu". Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Naukowa sesja o mjr Józefie Kurasiu "Ogniu". Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kim był major Józef Kuraś „Ogień”? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć na organizowanym przez Stowarzyszenie Studenci dla RP i Samorządzie Wydziału Prawa i Administracji UJ spotkaniu, podczas którego głos zabiorą dr Maciej Korkuć i Adam Blaszczyk – autorzy licznych publikacji na temat działalności „Ognia”.


Jednym z programowych punktów obchodów jest spotkanie poświęcone pamięci majora Józefa Kurasia „Ognia”, które odbędzie się 27 lutego o godzinie 16.00 w Sali wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organizatorami są Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji.

Podhale w swojej powojennej historii stało się miejscem zaciętych walk partyzanckich z sowieckim okupantem. Z ulotki rozwieszanej przez żołnierzy mjr Józefa Kurasia „Ognia” w 1945 r. mieszkańcy Nowego Targu i okolic mogli przeczytać: „Walczyliśmy o Orła, teraz - o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor”. Tak rozpoczął się bój podhalańskich partyzantów o niepodległy byt Państwa Polskiego.

O losie dowódcy zgrupowania „Błyskawica” na spotkaniu opowiedzą dr Maciej Korkuć i Adam Błaszczyk. Historię majora „Ognia” uczestnicy będę mogli usłyszeć również dzięki wyjątkowym gościom – kombatantom, którzy walczyli u jego boku, a także rodzinie legendarnego żołnierza.

Plan spotkania.

Godz. 16.00 – Kim był Józef Kuraś? Postać majora „Ognia” przybliży dr Maciej Korkuć


Godz. 17.00 – Walka i upamiętnienie. O powojennych losach, postawie i śmierci żołnierza
wyklętego opowie Adam Błaszczyk


Godz. 17.30 - Bohater z Podhala. O Józefie Kurasiu opowiedzą jego współwalczący i
rodzina


Godz. 18.00 – Dyskusja

 

28 lutego o g 19.00 odbędzie się koncert "Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci" w Filharmonii Krakowskiej. Główne obchody święta będą miały miejsce w Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli 1 marca.

 

Oficjalne uroczystości rozpocznie Msza Święta, która zostanie odprawiona o godz. 16 w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolną Polskę. Po niej z Rynku Głównego do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i Orkiestrą Wojskową.


W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami Danuty Siedzikówny "Inki", gen. Augusta Fieldorfa "Nila", rtm. Witolda Pileckiego, gen. Leopolda Okulickiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

Obchody 1 marca zakończy koncert Tadeusza "Tadka" Polkowskiego oraz Adama "PIHa" Piechockiego, który odbędzie się o godz. 20 w Muzeum Armii Krajowej.

 

1 marca na Rynku Głównym stanie telebim, na którym przez cały dzień będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych. Rozłożone zostaną także ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, na których przez cały dzień będzie powstawało graffiti przedstawiające wizerunki bohaterów tego święta.

 

Patronem medialnym obchodów jest portal PCh24.pl. 


 

Źródło: studencidlarp.pl

luk


DATA: 2013-02-26 10:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.