DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Naukowa debata zamiast oskarżeń. Ks. prof. Tadeusz Guz chce pokojowego poszukiwania prawdy

Naukowa debata zamiast oskarżeń. Ks. prof. Tadeusz Guz chce pokojowego poszukiwania prawdy
źródło: youtube.com / Polonia Christiana

Oskarżany o antysemityzm ksiądz profesor Tadeusz Guz, filozof i teolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyciąga rękę do antagonistów. Proponuje, by zamiast rzucania kalumnii, wspólnie – na drodze naukowej i w atmosferze spokoju – poszukiwać prawdy.

 

Polska Rada Chrześcijan i Żydów ostro skrytykowała działalność ks. prof. Guza i w stanowisku skierowanym do Rektora KUL oskarżyła naukowca o skrajny antysemityzm. W odpowiedzi ks. prof. Guz proponuje debatę naukową, w której wspólnie podjęte zostaną ważne i trudne tematy – nie tylko dotyczące narodu żydowskiego i jego relacji z Polakami. Dodatkowo naukowiec zaprasza do dyskusji na temat ekologii – bo i w tym aspekcie pojawiły się oskarżenia o brak rzetelności.

 

Ks. prof. Guz liczy na podjęcie merytorycznej debaty naukowej i namawia do wspólnego głoszenie prawdy w duchu biblijnej miłości Pana Boga i bliźniego.

 

Poniżej prezentujemy pełne stanowisko ks. prof. dr hab. Tadeusza Guza skierowane do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

 

***

 

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

 

List otwarty do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

 

Wysoka Rado,

Wielce Szanowni Państwo,

Szczęść Boże!

 

Wierząc żarliwie w Pana Boga w Trójcy Świętej Jedynego i pomny na prawdziwość Jego biblijnego Słowa Pisma Świętego Starego Testamentu: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą” (Pwt 6,4n.; Kpł 19,18) oraz Nowego Testamentu: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mk 12,31), proponuję Państwu z racji na zaistniałą problematykę wyrażoną przez Państwa w liście otwartym z dnia 13 listopada 2018 roku do Rektora KUL, merytoryczną debatę naukową na argumenty np. na następujące tematy:

 

1. Geneza, natura i finalność narodu jako biblijnej kategorii stworzenia ze szczególnym uwzględnieniem bytowości Narodu polskiego i żydowskiego.

 

2. Definicje i przyczyny antysemityzmu i antypolonizmu w historycznej i systematycznej perspektywie oraz sposoby ich przezwyciężenia.

 

3. Chrześcijaństwo katolickie, protestanckie i judaizm: podobieństwa i różnice oraz poszukiwanie nowych impulsów do głębszego urzeczywistniania jedności międzyludzkiej i międzyreligijnej.

 

4. Historyczność czy ahistoryczność mordu rytualnego?

 

5. Ekologia a ideologie ekoterroryzmu w aspekcie biblijnego rozumienia przyrody jako dzieła stworzenia dokonanego przez Objawionego Boga.

 

Gdy chodzi o obsadę personalną takich seminariów o charakterze naukowym, to określamy ją suwerennie, powołując przez każdą ze stron po trzech prelegentów. Liczba jest oczywiście, podobnie jak same tematy, do wspólnego ustalenia.

 

Miejscem spotkania może być jakiś Uniwersytet lub Uczelnia – także do uzgodnienia.

Termin – również dogodny dla obydwóch stron.

 

Rozprawa taka powinna odbywać się przy udziale chętnych reprezentantów nauki, mediów, polityki i kultury, aby mogła być przeżyta z pożytkiem duchowym opinii publicznej w Polsce i na świecie.

Wszelkie szczegóły moglibyśmy wspólnie ustalić na posiedzeniu roboczym, które mogłoby się odbyć w gościnnych progach KUL-u albo w siedzibie Państwa.

 

Z wyrazami chrześcijańskiego szacunku i w nadziei na wspólne poszukiwanie oraz głoszenie prawdy w duchu biblijnej miłości Pana Boga i bliźniego

 

Ks. prof. Tadeusz Guz


DATA: 2018-11-19 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ksiądz Guz ogromnie mi pomógł, dzięki takim jak on otwarły mi się oczy. Dziś jestem w Kościele Zielonoświątkowym, modlę się, uwielbiam Boga i jestem wolny od polityki nienawiści. Błogosławieństwa które wypowiadam nad Izraelem, moje modlitwy o Kościół Katolicki, tego mnie tu uczą, nikt mi nie narzuca zła. Wspólnoty Katolickie są dla mnie miejscem czerpania wiary, nikt mi za to nie robi wyrzutów. Pokochałem Boga i ludzi gdy zostawiłem słowa kapłanów jak on, ludzi którzy zapomnieli kim był Jezus i po co ich powołał.
ponad 1 rok temu / Tomasz M
 
Oczywiste jest, że cenzura jest niedopuszczalna, chyba że przedstawiane treści są przestępstwem w rozumieniu kodeksu karnego. Natomiast proponowanie debaty na temat faktów jest nielogiczne. Jak się ma zarzut mordów rytualnych, antypolonizmu czy antysemityzmu do pojęcia ?historyczny? - ?ahistoryczny? (def. wg Wielkiego sł. jęz. pol. ?nieuwzględnianie warunków historycznych przy interpretowaniu zjawisk społecznych i kulturowych?)? Albo ktoś kogoś zamordował, porwał, znieważył itd. albo nie, trzeciego wyjścia nie ma, niezależnie od kontekstu dziejowego. Kontekst historyczny może być traktowany jako okoliczność, ale nie anuluje samego faktu! Może wpływać na ocenę, ale fakt pozostaje faktem! Jeżeli oskarżamy kogoś o coś, to albo przedstawiamy dowód, czyli fakt konkretny, albo uznajemy go za niewinnego wg dotychczasowych zasad prawa rzymskiego stosowanych w naszej cywilizacji łacińskiej. Jak wyobraża sobie organizator debaty dyskusję oskarżyciela z oskarżanym, i ? wspólne zbliżenie s
ponad 1 rok temu / Mac
 
Tu naukowe argumenty nic nie pomogą . Ci ludzie ideologią zastąpią każdą naukę. W słusznie minionych czasach istniało takie porzekadło: komunizm to zwycięstwo ideologii nad rozumem. Dziś jak widać staje się znowu aktualne.
ponad 1 rok temu / west
 
Syjoniści się na żadną debatę nie zgodzą. Przecież ich bronią są ich oskarżenia, a nie prawda. Oni prawdy nie potrzebują, bo, jak wiadomo, dla Żydów nie liczą się fakty, lecz opowieść, agada. Ostatnio słuchałem w niemieckiej telewizji kogoś, kto się tytułował profesorem i przekonywał, że antysyjonizm jest jeszcze gorszy niż antysemityzm, bo ma za cel poważenie podstaw istnienia państwa Izrael. Takie brednie wmawiają maluczkim, niedouczonym oglądaczom ich audycji.
ponad 1 rok temu / AWar
 
Czy tak inteligenty człowiek jak prof.Guz jest aż tak naiwny? Młot antysemityzmu wali wszędzie i każdego. Zacytuję A. Ściosa z twittera: "Dwie informacje,których kontekst ukazuje realną różnicę między wolną/niepodległą państwowością,a sukcesją komunistyczną: 22.11.1938r.dekretem Prezydenta RP I. Mościckiego loża B'nai B'rith w Polsce została rozwiązana. 20.11.2018r.loża B?nai B?rith domaga się dymisji wicepr.rządu III RP"
ponad 1 rok temu / malva
 
Prof. Tadeusz Guz powiedział sprawdzam. Teraz się okaże ile po drugiej stronie jest dobrej woli i chęci dojścia do PRAWDY.
ponad 1 rok temu / Marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.