DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Nauka potwierdza odwieczne nauczanie Kościoła: współżycie przed ślubem niszczy małżeństwo

Nauka potwierdza odwieczne nauczanie Kościoła: współżycie przed ślubem niszczy małżeństwo
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Utah (USA) potwierdzają, że posiadanie jednego partnera seksualnego przez całe życie znacznie wpływa na szczęśliwość małżeństwa. „Im mniej partnerów seksualnych przed ślubem, tym szczęśliwsze małżeństwo” - dodają autorzy.

 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Utah dotyczyły zmierzenia stopnia szczęśliwości w odniesieniu do liczby partnerów seksualnych w ciągu całego życia. Okazało się, że im mniej partnerów seksualnych posiadała badana osoba, tym szczęśliwiej określała swoje obecne małżeństwo.

 

Wśród kobiet posiadających jednego partnera seksualnego  (współmałżonka) aż 65 proc. określało swój związek jako „bardzo szczęśliwy” (najwyższy wynik w proponowanej skali). Wśród kobiet mających od sześciu do dziesięciu partnerów seksualnych, swoje obecne małżeństwo jako „bardzo szczęśliwe” określało już 52 proc. – najmniej wśród wszystkich badanych.

 

Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku mężczyzn. 71 proc. badanych mających za partnera seksualnego jedynie swoją współmałżonkę podobnie określiło swoje małżeństwo najwyżej w skali szczęśliwości. W przypadku osób mających dwie i więcej partnerek, liczba ta spadała do 65 proc. Bardzo duży wpływ na szczęśliwość przyszłego związku ma fakt rozpoczęcia współżycia przed zawarciem sakramentu. W Stanach Zjednoczonych od 2010 r., jedynie 6 proc. kobiet wchodzących w związek małżeński pozostaje dziewicami.

 

„Zadziwiająco wielka liczba Amerykanów mających jednego partnera seksualnego przez całe życie określa swoje małżeństwa jako bardzo szczęśliwe (…) powyżej jednego partnera nie ma już takiej różnicy. Generalnie różnice są niewielkie, ale znaczące” – zaznacza dr Nicholas Wolfinger, przewodniczący badaniu.

 

„Nie było to przedmiotem badania, ale wysoce prawdopodobne jest zakładać, że religia odgrywa w tym kluczową rolę (…) uczestniczenie w życiu Kościoła sprzyja powstawaniu szczęśliwszych małżeństw” – dodał. Jednocześnie zaznaczył, że widać wyraźny wpływ pomiędzy zachowaniem czystości przedmałżeńskiej a budowaniem szczęśliwego małżeństwa. W 2016 r. dr Wolfinger przeprowadził badanie dotyczące wpływu liczby partnerów seksualnych na liczbę rozwodów. Okazało się, że wśród osób mających jednego partnera seksualnego ten wskaźnik jest najmniejszy.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR     

      


DATA: 2018-10-25 14:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sam nie zaobserwowałem czy badania mówią prawdę czy nie ale zgadzam się. Najpierw trzeba ponieść pewne wysiłki żeby potem odczuć tego korzyści. Nie tylko dzieki swoim siłom.To prawda że kto ma zasady zostaje sam. Blisko najczęściej są nie ci co chcemy. Choć także nie wiem czy tak to jest.
ponad 1 rok temu / outCast
 
Sam nie zaobserwowałem tego czy to prawda co mówią badania ale także zgadzam się. Warto ponosić najpierw pewien wysiłek, żeby potem odnosić korzyści ale nie dzięki tylko własnym staraniom wszystko.
ponad 1 rok temu / outCast
 
@Ca Nie wiem kim Pani jest, jakie ma Pani problemy, podałem ogólną, katolicką normę moralną. Może być ona dla Pani bardzo trudna, nie do wytrzymania, ale jednak - funkcjonuje ona dla dobra człowieka. A swój przykład opisałem po to, żeby pokazać, że można się zresztą doczekać na tę drugą osobę, pomimo tego, że brzmi się ?śmiesznie" (według Pani) dla większości przedstawicielek płci przeciwnej. To jest jedno pozytywne zakończenie. Drugie podały Pani współrozmówczynie - pogodzenie się z tą sytuacją, życie blisko Pana Boga. Dla obu tych pozytywnych zakończeń trzeba się poświęcić, co w sytuacji, kiedy ktoś jest zniszczony, samotny, w depresji jest trudne, nie zaprzeczam w ogóle. Ale trzeba, dla swojego dobra i na większą chwałę Panu Bogu. Opacznie Pani rozumie pojęcie hipokryzji. Jedno mówi - drugie robi, to jest hipokryzja, a nie - mieszka w mieście, a uczy jak krowy doić. Poza tym teraz owszem, jestem w odmiennej sytuacji niż Pani, ale nie było tak zawsze.
ponad 1 rok temu / Pradziad
 
Ile ludzi tyle histori a to że większość postępuje inaczej nie znaczy że nauka nie ma racji.
ponad 1 rok temu / ad
 
@Ca - mącisz. Można być samym, ale to nie znaczy, że jest się samotnym. Nie spotkałam jeszcze człowieka, który miałby autentyczne, głębokie relacje z Bogiem i utyskiwał na "samotność". Taka osoba wychodzi do ludzi (na ile jest w stanie) a inni lgną do niej. Towarzystwo cierpiętników i wiecznie użalających się nad sobą, jacy to oni nieszczęśliwi, bo samotni - jest NIECIEKAWE. Nie dziwię się, że ludzie stronią od takich "egzemplarzy".
ponad 1 rok temu / była cierpiętnica
 
Ewka, właśnie takie komentarze miałam na myśli. Zaraz się zleca ze swym pretensjonalno/protekcjonalnym tonem i będą pouczać. To jest czysty egoizm nie sięganie dalej niż czubek własnego nosa. Owszem Bóg, życie duchowe jest bardzo ważne. Ale człowiek potrzebuje zdrelacji z drugim. Mówienie ze Boga jest z tobą to tekst na poziomie - ok ja spadam. Taki jest z reszta KK rodzina i rodzina a co z tymi którzy z różnych powodów sa sami. Oni sa zapomniani. Bo najlepiej się mówi o cierpieniu innych wycierając gębę frazesami. Co do kometarza Pradziada. Jeszce nigdy nie słyszałam od faceta " kobieta jaka chce to taka z która nie zgrzesze przeciw 6 przykazaniu" to brzmi po prostu śmiesznie ! Dodatkowo, pouczasz innych o tym jak maja myśleć i czuć sam będąc w kompletnie odmiennej sytuacji. Hipokryzja. Dodam jeszcze z żalem ze katolików charakteryzuje bardzo często - pycha i arogancja. Co smutniejsze to tych tzw " tradycjonalnych" Nie zbadane sa wyroki Boga. Życzę wszystkim hartu i pogody ducha!
ponad 1 rok temu / Ca
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.