DZIŚ JEST:   24   LUTY   2019 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   KRZYŻOWIEC XX WIEKU

Plinio Corrêa de Oliveira

Nauka miecza boleści


Proroctwo Symeona uświadamia, że można cierpieć duchowe trudności, smutek i ból, nawet prowadząc chwalebne życie, a przykład Maryi uczy zawczasu przygotować się na najcięższą próbę.

 

Starzec Symeon ujrzawszy Świętą Rodzinę na progu świątyni jerozolimskiej, podszedł do Maryi i Józefa, wziął Dzieciątko w ramiona i wypowiedział słowa: Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela (Łk 2, 29–32). Słysząc to Matka Boża stała się jeszcze bardziej świadoma ogromnej chwały swego Boskiego Dziecięcia.


Pobłogosławiwszy Maryję, Symeon wyrzekł proroctwo: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk 2, 34). Tak oto przewidziawszy wspaniałą przyszłość, zapowiedział życie pełne okropnych zmagań. Potem, zwracając się do Matki Bożej, dodał: A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu (Łk 2, 35).


Symeon zapowiedział nie tylko straszliwą mękę, z jaką zmierzy się nasz Pan – oznajmił także Jego Matce, że miecz przeniknie Jej duszę. Innymi słowy, Maryja zawczasu już wiedziała, że będzie musiała znieść jedno z najpotworniejszych cierpień, jakie mogą spaść na ludzką istotę.

 

Lekcja dla współczesnego człowieka

Powyższa scena stanowi wartościową lekcję dla współczesnego człowieka. Jest oczywiste, że Bóg chciał, aby Dzieciątko Jezus było zwycięskim królem wspomnianym w proroctwie Symeona, jednak współczesny człowiek uważa za trudne do logicznego wyjaśnienia, jak mądry i konsekwentny Bóg mógłby kazać Mu znosić wszystkie te zmagania, które zakończą się porażką.


Współczesny człowiek wnioskuje, że w zgodzie z naturalnym porządkiem rzeczy ustanowionym przez Bożą mądrość byłoby nie dopuścić do takiego cierpienia i śmierci. Skąd więc tajemnica strasznego momentu powiadomienia o mieczu, który przebije serce Matki Bożej? Jak rozumieć Boga, który pozwala na tak wielkie cierpienie i pozorną porażkę?


Przyczyna owej zawiłości wynika ze współczesnej mentalności, która nie wie, jak sobie radzić z komplikacjami życia duchowego i apostolatu. Wiele osób po prostu nie rozumie, dlaczego mają być kuszone, skoro właściwie postępują w życiu duchowym. Dlaczego Matka Boża pozwala nam grzeszyć i zasmucać Ją? Wydaje się to sprzecznością. Skoro cel świętości jest jasny, normalnym wydaje się, że wszystko powinno w sposób uporządkowany i konsekwentny zmierzać do tegoż celu. Jak zatem wyjaśnić komplikacje?

 

Mentalność happy endu

Widzimy tutaj odbicie mentalności happy endu zawartej w hollywoodzkich filmach, w których wszystko zawsze dobrze się kończy. Według tego mylnego poglądu, musimy posiadać pewność, że wszystko dobrze się skończy, ponieważ człowiek jest powołany do bycia szczęśliwym i zwycięskim na tym świecie. Kiedy sprawy nie kończą się dobrze, odnosimy wrażenie, że życie jest porażką.


Owa mentalność happy endu zatruwa nasze umysły do tego stopnia, iż nie jesteśmy zdolni zrozumieć wypełniania się Bożych planów. Jako że istnieje grzech, jako że doszło do upadku aniołów i upadku człowieka, ludzkie życie ma charakter nie tylko próby, lecz także pokuty i walki. Opatrzność Boża działa mądrze, pozwalając, aby dobrzy ludzie doznawali przeszkód, chorób, pokus czy konieczności walki z przeciwnikami. Co więcej, Boża Opatrzność pozwala, aby to wszystko spotykało nas w sytuacjach, kiedy zupełnie nie rozumiemy, dlaczego nam się to przytrafia. W tym życiu cierpienie jest normalne. Normalne jest, że wiele rzeczy przynosi złe rezultaty, że wiele rzeczy okazuje się błędnymi albo przynajmniej innymi niż w zamierzeniach.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1953 – po sfingowanym procesie w więzieniu mokotowskim został powieszony gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK. Od kwietnia 1944 dowódca zakonspirowanej organizacji „Niepodległość (krypt. NIE) przygotowanej do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

 
 

Sportowa organizacja „Let All Play” domaga się zakazu używania symboli homoseksualnych na koszulkach i obiektach piłkarskich. „Wymaganie od profesjonalnych graczy piłki nożnej noszenia symboli LGBT narusza zasady FIFA i IFAB, które zakazują promowania symboli politycznych, osobistych lub religijnych” - napisano w raporcie.

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.