DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Nauczyciele bez prawa do strajku? Po wyborach mogą stać się urzędnikami

Nauczyciele bez prawa do strajku? Po wyborach mogą stać się urzędnikami
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Nauczyciele mogą zostać włączeni do korpusu służby cywilnej, tym samym stając się urzędnikami. Oznacza to zwiększenie prestiżu samego zawodu, ale jednocześnie odbierze całej grupie zawodowej prawo do strajku. Reforma ma zostać przeprowadzona przez nowego szefa MEN po jesiennych wyborach parlamentarnych.

 

Takie rozwiązanie forsuje minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Z kolei przeciwna mu jest szefowa MEN Anna Zalewska. Ostateczna decyzja należeć będzie do premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas okrągłego stołu nazwał propozycję „ciekawą i wartą rozważenia” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Pomysł powstał podczas tzw. okrągłego stołu oświatowego zainicjowanego 26 kwietnia 2019 r. Jeżeli w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra PiS, bardzo prawdopodobne, że zmieni się status prawny nauczycieli.

 

Zgodnie z informacjami „Gazety Prawnej”, po zdaniu egzaminu państwowego i zostaniu urzędnikiem mianowanym, nauczyciele mogliby liczyć na dodatek wynoszący nawet do 4 tys. zł miesięcznie. "Zachowaliby trzynastki, dodatek stażowy, nagrody i zyskaliby jeszcze dodatek zadaniowy" - czytamy.

 

Po przejściu do służby cywilnej zostanie otwarta możliwość zlikwidowania wielu zapisów karty nauczyciela. Inicjatorzy reformy przekonują, że decyzja o przyjęciu do zwodu zapadałaby na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru, co podniosłoby jakość nauczania. Ponadto, do pracy w szkołach trafiałyby tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą.  

 

Źródło: rfm24.pl / dgp.pl

PR


DATA: 2019-05-15 09:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Lidko, pomyliłaś chyba przyczynę i skutek.
ponad 1 rok temu / Mnemoniuk
 
Jestem przeciwko takiemu pomysłowi. Przede wszystkim powinno się zmienić system awansu nauczycieli. Czy robienie przez nich dodatkowe studia mają jakikolwiek wpływ na jakość nauczania? Chyba taki, że zostaje im mniej czasu na sprawdzanie prac i przygotowanie lekcji. A potem część z nich uczy w taki sposób, aby dzieci zdobyly kolejny papierek, a nie żeby były samodzielne. Prawie 10 lat temu usłyszałam od osób zajmujących się edukacją, że nasze dzieci są najgorsze w Europie jeśli chodzi o współpracę w grupie; widzę 2 wyjścia: albo zmieniamy to, zakładamy, że winny jest system edukacji nastawiony na klepanie tego co chce nauczyciel, albo szukamy zalet: może Polacy to indywidualiści i wzmacniamy tę cechę - tutaj też potrzebna jest zmiana systemu, a może też wymiana kadry. Nauczyciel ma oceniać za efekty, a nie na zasadzie " bo mi się wydaje, że uczeń wziął się do pracy, a tamten to leń"- nauczyciel to nie Bóg i często ich oceny są krzywdzące
ponad 1 rok temu / BP
 
,w Niemczech nie ma prawa strajku dla nauczycieli,idzimy w razem z Europą
ponad 1 rok temu / [email protected]
 
Technika i zawodowki umierają. Nie ma nauczycieli zawodu za 1800 na rękę. I tak przez 6 lat. Powiedzcie mgr. inż. budownictwa aby przyszedł do pracy, gdzie będzie miał 30 uczniów, 60 rodziców nad sobą. Jeden mądrzejszy od drugiego. Brakuje kilka tysięcy specjalistów. Ale wy patrzycie tylko na wg, plastykę w podstawówce.
ponad 1 rok temu / Second
 
Efekty pracy nauczycieli są bardzo mierne to i zarobki powinny byc odpowiednio mierne.
ponad 1 rok temu / lidka
 
Zakazać prawa do strajku nauczycielom jak najbardziej, ale ażeby tego dokonać, czy konieczne jest im nadawanie status urzędnika służby cywilnej ? Wydaje się, że nie jest to konieczne a wiąże się z dodatkowymi przywilejami związanymi z takim statusem. Dość traktowania pseudointeligentów jako elity intelektualnej narodu, pokazali oni kto zacz, w czasie ostatniego "bezterminowego" strajku. Żenujące, że ludzie o takim poziomie etyczno - intelektualnym mają wychowywać i kształcić przyszłe elity Polaków. Jakie one będą ? Czyżby takie jak ich nauczyciele ? Czem prędzej trzeba dokonać głębokich zmian w polskim systemie edukacji, tak żeby do tego zawodu trafiali tylko najlepsi, a nie przypadkowi osobnicy, którym chodzi tylko o 3 miesiące pełnopłatnego "urlopu" w roku kalendarzowym.
ponad 1 rok temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.