DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Nauczyciel dyskryminowany za poglądy anty-LGBT. Interwencja Instytutu Ordo Iuris

Nauczyciel dyskryminowany za poglądy anty-LGBT. Interwencja Instytutu Ordo Iuris

Po zwolnieniu z IKEI pracownika cytującego Biblię to kolejny przykład dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na poglądy. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Złejwsi Wielkiej zagroził zwolnieniem nauczycielowi, który na swoim profilu na Facebooku zachęcał do zakupu „Gazety Polskiej” z naklejką sprzeciwiającą się ideologii ruchu LGBT. Nauczyciel wyraził także negatywną opinię na temat związanych z nią postulatów politycznych. Zarówno dyrekcja szkoły, jak i wójt gminy, któremu podlega szkoła, bezprawnie zakwestionowali prawo do pracy z młodzieżą osób krytycznie nastawionych do ruchu LGBT. Pomocy prawnej nauczycielowi udzielili prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

 

Krystian Frelichowski, radny Rady Miasta Bydgoszcz oraz nauczyciel w Szkole Podstawowej w Złejwsi Wielkiej, na swoim profilu na Facebooku zachęcił do zakupu „Gazety Polskiej” z naklejką krytykującą ideologię ruchu LGBT. Po nagłośnieniu tego faktu przez media, zareagowali przełożeni mężczyzny. Doszło do tego, że wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka odniósł się do sprawy w prasie. Na łamach „Gazety Pomorskiej” zapowiedział rozmowę na ten temat z dyrektorem szkoły Robertem Swiontek-Brzezinskim i wyciągnięcie konsekwencji wobec nauczyciela.

 

Następnie na stronie internetowej placówki zostało opublikowane oświadczenie dyrektora. Zawierało ono nieprawdziwe informacje oraz insynuacje godzące w dobre imię Krystiana Frelichowskiego, a także podważające jego autorytet i zaufanie potrzebne do wykonywania zawodu nauczyciela. Dyrektor zagroził również zwolnieniem go z pracy, jeśli otrzyma sygnały, że w pracy dydaktycznej i wychowawczej przejawiają się poglądy Krystiana Frelichowskiego. Nie stwierdzono przy tym, że sygnały te mają być prawdziwe czy uzasadnione. Miesiąc później z oświadczenia usunięto akapit, w którym pada groźba wydalenia nauczyciela z placówki.

 

Instytut Ordo Iuris, który reprezentuje Krystiana Frelichowskiego, wystosował do dyrektora szkoły w Złejwsi Wielkiej wezwanie przedprocesowe. Domaga się w nim  usunięcia oświadczenia oraz umieszczenia na stronie internetowej placówki stosownego sprostowania wraz z przeprosinami.

 

Jest to kolejny przykład łamania przez pracodawcę praw człowieka i konstytucyjnych wolności pracownika, konkretnie swobody posiadania i wyrażania swoich poglądów oraz wolności sumienia i religii. Sprawa jest szczególnie bulwersująca, ponieważ do różnicowania pracowników ze względu na ich poglądy doszło w szkole publicznej. Ponadto, dyrektor szkoły zagroził zwolnieniem Krystiana Frelichowskiego po rozmowie z wójtem gminy, zaś w świetle prawa oświatowego oraz ustawy o samorządzie gminnym, wójt nie może ingerować w stosunki pracownicze między dyrektorem a nauczycielem – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK


DATA: 2019-09-04 11:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pracownik Ikei nie został zwolniony za cytowanie Biblii tylko za publiczne nawoływanie do nie wykonywania poleceń prawodawcy podważające pozycje menagera w każdej pracy by go zwolnili, a on im jeszcze dał pretekst że obraża innych pracowników z czym trudno się nie zgodzić kamień do szyi chyba tak to szło Teraz chce przywrócenia bo piniądze ikei dobre tylko idee złe. Pewnie jakby nie był taki zapalczywy i nie chciał wszystkich pouczać to by się po cichu dogadał z menagerem. Nie da się zjeść jabłko i mieć jabłko trzeba się na coś zdecydować
ponad 1 rok temu / janusz biznesu
 
Obawiam się obywatelu trooper, że dałeś doskonały przykład z teleturniejem. Teraz to tylko kwestia, żebyś wybrał prawdę, bo w życiu zła odpowiedź to nieporządek, cierpienie, potępienie.
ponad 1 rok temu / Emil M.
 
@Karol Fałsz to nie jest prawda. Zgoda. Ale trzeba mieć wybór. Jak w Milionerach 4 są odpowiedzi ale tylko jedna prawdziwa. Ale wszystkie są na ekranie. 3 są sobie równoważne bo są fałszywe i jak zawodnik je wybierze to kończy grę. Tylko jedna jest prawdziwa i nie jest równoważna fałszywym. Obawiam się drogi Karolu, że chcesz, aby nie było wyboru tylko była jedna odpowiedź.
ponad 1 rok temu / trooper
 
@ trooper: A czemu to ma być jakaś głupia, fałszywa symetria? Fałsz nie może mieć tej samej rangi, co prawda!
ponad 1 rok temu / Karol
 
@Karol To czemu tutaj jest krzyk, skoro tam było dobrze?
ponad 1 rok temu / trooper
 
@europejczyk Co z tego że żyjemy w takim a nie innym wieku, PRAWA BOŻE są niezmienne i ponad czasowe, Pan Bóg jest i zostało to udowodnione, ,masz uszy a nie słyszysz masz oczy a nie widzisz. Dzięki Bogu istnieje i wiem jak świat wygląda naprawdę a ty jesteś w ciemnościach
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.