DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Nauczanie religii w ojczyźnie papieża Franciszka... niezgodne z konstytucją

Nauczanie religii w ojczyźnie papieża Franciszka... niezgodne z konstytucją
Pixabay

Sąd Najwyższy w Argentynie, ojczyźnie papieża Franciszka orzekł, że nauczanie religii w szkołach publicznych jest… sprzeczne z konstytucją tego kraju.

 

Początek sporu o nauczanie religii rozpoczął się w roku 2008, kiedy to w leżącej na północy Argentyny prowincji Salta uchwalono nową ustawę edukacyjną. Zgodnie z jej zapisami religia stała się przedmiotem równym wszystkim pozostałym przedmiotom z jednym zastrzeżeniem: rodzice mieli prawo odmówić, aby ich dzieci brały udział w tych zajęciach.

 

Wprowadzenie tej ustawy w prowincji Salta wywołało ogromne kontrowersje. Zarzucano jej, że jest sprzeczna z przepisami federalnymi z 1884 roku, zgodnie z którymi „szkoła jest świecka”, zaś „religia może być nauczana jedynie dobrowolnie”, „poza godzinami lekcyjnymi” i tylko „jeśli rodzice wyrażą na to zgodę”.

 

Pierwsze protesty w tej sprawie rozpoczęły się w roku 2010, kiedy grupa rodziców ze Stowarzyszenia Praw Obywatelskich zaskarżyła przed sądem funkcjonujące od dwóch lat przepisy. Po tym jak wniosek został odrzucony w pierwszej instancji, postanowili dochodzić „swoich praw” przed Sądem Najwyższym. W międzyczasie podobne przepisy zostały wprowadzone w dwóch kolejnych prowincjach Argentyny - Tucuman i Catamarca.

 

W połowie bieżącego roku Sąd Najwyższy postanowił przyjrzeć się sprawie i zbadać czy ustawy wprowadzone w trzech spośród 23 argentyńskich prowincji są zgodne z tamtejszą konstytucją i przepisami federalnymi. Towarzyszyły temu liczne demonstracje organizowane zarówno przez zwolenników jak i przeciwników nauczania religii.

 

Głos w sprawie zabrała m.in. jedna z prowincjonalnych ministrów edukacji, zdaniem której większość rodziców popiera nowe przepisy. Podkreśliła, że nie jest tak, jak głoszą przeciwnicy regionalnych ustaw i nikt nie zmusza dzieci do brania udziału w katechezach i odmawiania w czasie ich trwania modlitw.

 

Odmienne stanowisko zajął w całym postępowaniu prokurator sprawozdawca. Jego zdaniem szkoły utrudniały dzieciom życie zgodne z „pluralizmem religijnym” i zamiast zapewnić im w czasie katechezy zajęcia alternatywne… wysyłała je do szkolnej biblioteki. W jego ocenie zaskarżone przepisy zmuszały rodziców i ich pociechy do nauki „jedynie dogmatów katolickich”, „zadeklarowania swojej wiary” oraz „sprzyjały segregacji uczniów oraz utrwalaniu przesądów wobec mniejszości wyznaniowych”.

 

Sąd Najwyższy w Argentynie przyznał rację tym argumentom i w miniony wtorek orzekł, że prowincjonalna ustawa edukacyjna „łamie konstytucję”, „faworyzuje jedynie religię katolicką”, a także… „dyskryminuje i narusza prywatność dzieci, które nie są katolikami i nie chcą chodzić na te zajęcia”.

 

„Ustawa włączająca religię do programu szkolnego i rozkładu zajęć za aprobatą władzy religijnej sprzyja dyskryminacji dzieci, które nie należą do większości wyznaniowej lub nie należą do żadnej innej, co wytwarza nierówność” – napisano w orzeczeniu. Dodano, że „katolickie praktyki religijne wykraczają poza lekcje katechezy przez umieszczanie modlitw w zeszytach uczniów lub ich publiczne wygłaszanie na początku lekcji powodują niedopuszczalne pomieszanie nauki szkolnej z odprawianiem religijnego rytuału”.

 

Zdaniem sędziów Sądu Najwyższego Argentyny „przyjęcie zasady, iż można komuś nakazać ujawnianie wiary religijnej, choćby wydawało się nieistotne, stanowi wyłom w systemie podstawowych praw. Tolerowanie takich nieistotnych spraw w wielu krajach zrodziło stopniowo praktyki nie do przyjęcia. Dlatego tę zasadę należy uznać za niekonstytucyjną”.

 

Zgodnie z wyrokiem władze trzech argentyńskich prowincji mają wycofać nauczanie religii ze szkół publicznych. Zabroniono im również pytać rodziców o ich wyznanie.

 

Źródło: wyborcza.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-12-14 10:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@MrRigjt To prawda, jeszcze chwila, a religia będzie obowiązkowa, jak język polski na przykład, będzie liczyć się do średniej biedzie obowiązkowa na maturze dla każdego
7 miesięcy temu / ollek
 
W Polsce nauczanie religii też jest niezgodne z konstytucją, niestety szarlatani w czarnych szatach wszędzie wsadzą swoje chciwe łapska...
7 miesięcy temu / MrRigjt
 
Papiezu Franciszku warto a nawet trzeba na to zdecydowanie zareagowac, czekamy na stosowne slowa! Przy okazji biskupi z Argentyny maja sie czym zajac, miast dopuszczac cudzoloznikow do Komunii Swietej, jak to uczyniono w punkcie szostym Listu z 5 wrzesnia 2016 r.,adresowanym do papieza Franciszka! Z Panem Bogiem
7 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.