30 stycznia 2018

Dramatyczny list Franciszkanina Niepokalanej: boję się o przyszłość zgromadzenia

(Ojciec Paolo M. Siano. Fot. Youtube / MSMA SanMichele)

Należący do zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej ojciec Paolo M. Siano na łamach Corrispondenza Romana opisuje obawy związane ze zmianami w pielęgnującym tradycyjną duchowość zakonie. Twierdzi, że progresiści dokonują jego dewastacji, a przyszłość zgromadzenia stoi pod znakiem zapytania.

 

Duchowny w artykule publikowanym na łamach „Corrispondenza Romana” (24 stycznia 2018) opisuje ważne wydarzenie, do jakiego doszło 20 stycznia 2012 roku. Wówczas to nastąpiło spotkanie między Zgromadzeniem Generalnym Franciszkanów Niepokalanej i pięcioma braćmi (dwoma Amerykanami i trzema Włochami) – oponentami ojca Stefano Manelli, założyciela i przełożonego zakonu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ojciec Siano, uczestniczący w tym spotkaniu podkreślił, że doszło wówczas do ogromnego nasilenia ataków na założyciela. Oskarżenia te zostały, jak twierdzi, rozwinięte i wykorzystane w kościelnej wojnie przeciwko ojcu Manellemu.

 

„W ciągu ostatnich sześciu lat byłem świadkiem obiektywnej dewastacji mojej religijnej rodziny (braci, sióstr, świeckich), prześladowania (wciąż trwającego) naszego Ojca Założyciela i naszego autentycznego charyzmatu Franciszkanów Niepokalanej zaaprobowanego przez Jana Pawła II” – twierdzi duchowny.

 

Jak zauważa zakonnik, przyszłość jego oraz jego współbraci jest niepewna. W świetle różnych faktów spodziewa się bowiem prześladowań i utrudnień. Wszak, jak twierdzi, podczas wspomnianego spotkania 21 stycznia 2012, trzech włoskich braci powiedziało, że jeśli łacina nie zostanie usunięta z seminarium, to sprawa trafi do Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W efekcie zakonnicy będą musieli zmierzyć się ze ścisła kontrolą. „Dokładnie do tego doszło. Nie ugięliśmy się przed groźbą, więc przybyła wizytacja i ustanowiono nad nami komisarza” – podkreśla ojciec Siano.

 

Obecnie, jak zauważa duchowny, jeden ze wspomnianych włoskich zakonników, krytycznych wobec założyciela zakonu został redaktorem naczelnym „Kalendarza Franciszkanów Niepokalanej na 2018″. W edytorialu tej publikacji pojawia się wprawdzie odniesienie do ideałów maryjno-franciszkańskich, a także do świętego Maksymiliana Kolbe. Jednak przemilczani zostają ojcowie założyciele Franciszkanów Niepokalanej. Co więcej, w opisie charyzmatu ślub maryjny (wyrażający specyfikę zakonu: oddanie Matce Bożej) zostaje określony jako „czwarty ślub”. Sugeruje to, jakoby był on mniej ważny niż pozostałe trzy: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

 

„Ślub maryjny został już wyeliminowany, a nasza maryjna natura sprowadzona do tak zwanej atmosfery, aktu konsekracji, a nie publicznego i konstytuującego tożsamość ślubu” – twierdzi duchowny.

 

Zakonnik ubolewa także nad usuwaniem w cień franciszkańskiej idei ubóstwa. „Pokrótce, w świetle ostatnich sześciu lat można wydedukować, że od początku kilka jednostek miało intencję, by nas zniszczyć” – przekonuje.

 

Zakonnik mówi o istnieniu planu zniesławiania założyciela zakonu, ojca Manellego. Służy temu między innymi identyfikowanie go z postaciami, takimi jak arcybiskup Marcel Lefebvre.

Twierdzi ponadto, że nadzór ustanowiony nad zakonnikami może wiązać się ze sporem wokół interpretacji adhortacji Amoris laetitia. Wszak on sam popiera  obawy autorów dubiów i podobnie myślących duchownych. Jednak kontrolerzy wydają się nie podzielać tego zdania. „Obawiamy się, że ci, co robili lub nadal przeprowadzają rozeznawanie dotyczące Franciszkanów Niepokalanej, innymi słowy, dążący do tego, aby nas przeprogramować, są w rzeczywistości pod wpływem przynajmniej niektórych zasad konstytuujących (…) transcendentalny tomizm Karla Rahnera i teologię wyzwolenia Gustavo Gutierreza”.

 

Kontrola w zakonie Franciszkanów Niepokalanej rozpoczęła się w 2013 roku. Latem tego roku zakazano członkom zgromadzenia odprawiania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Kontrolerzy oskarżyli też założyciela zakonu Stefano Marię Manellego o nadużycia finansowe i inne przestępstwa. Zamknięto seminarium.

 

Z kolei w 2015 roku nagle zmarł watykański komisarz Fidenzio Volpi, a zastąpił go Sabino Ardito. Sprawa domniemanych przestępstw ojca Manellego trafiła do włoskich sądów świeckich. Te oczyściły go z zarzutów.

 

Zakon Franciszkanie Niepokalanej został założony w 1970 roku jako „odnoga” franciszkanów konwentualnych. W 1982 roku założono gałąź żeńską zgromadzenia. Od 2014 roku ona także podlega watykańskiej kontroli.

 

Źródła: rorate-caeli.blogspot.com/Corrispondenza Romana/Pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram