22 lutego 2019

Czesi nie chcą być bezbronni. Będą walczyć o prawo do posiadania broni

(Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM)

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

W liczącej 10,6 mln obywateli Republice Czeskiej wdrożenie dyrektywy UE dotyczyłoby aż 300 tys. posiadaczy różnego rodzaju broni. Mimo takiego poziomu uzbrojenia obywateli, wbrew teoretykom pacyfistycznym, dążącym do maksymalnego ograniczania prawa do posiadania broni, Czechy są jednym z najbezpieczniejszych państwa na świecie i zajmują 7 pozycję w rankingu bezpieczeństwa mieszkańców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W tak dużej grupie legalnych posiadaczy broni są myśliwi, członkowie grup rekonstrukcyjnych, osoby posiadające broń sportową i osoby, które ze względu na zagrożenie osobistego bezpieczeństwa mają prawo do noszenia broni ostrej.

 

Spór Czechów z organami Unii Europejskiej wynika z niepełnego wdrożenia przez to państwo dyrektywy 91/477/EEC, krytykowanej od samego początku jej przyjęcia za ograniczanie prawa obywatela do obrony i posiadania broni. „Rozbrojeniowa” dyrektywa UE wpisuje się w cały system prawa unijnego, które mnoży zakazy i ograniczenia dla obywateli, zagarniając kolejne obszary wolności i swobód.

 

Skarga na ten przepis prawa i spór o jego wdrożenie jest pierwszą skargą Czech na UE. Do tej pory to organy UE skarżyły państwo czeskie. Rozprawę w sprawie złożonej przez Republikę Czeską wyznaczono na 5 marca w Luksemburgu, a naszych sąsiadów będą tam reprezentować prawnicy działający w imieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech.

 

W dyskusji wewnątrz kraju Czesi podnoszą argument, że UE próbuje upodobnić Europę do Francji czy Wielkiej Brytanii, które mimo ograniczenia dostępu do broni nie były w stanie uchronić się przed zamachami terrorystycznymi. Argumentem Czechów jest także fakt, że przestępcy czy terroryści rzadko posługują się bronią legalnie zarejestrowaną, a UE zamiast walczyć z nielegalnym handlem bronią na czarnym rynku pozoruje walkę z przestępczością i terroryzmem poprzez ograniczenie posiadania legalnej broni, rejestrowanej i łatwo kontrolowalnej.

 

Poza tym, według Czechów, dzisiejsi terroryści posługują się np. samochodami, którym taranują ludzi, albo materiałami wybuchowymi zdobywanymi nielegalnie lub konstruowanymi poza wszelką kontrolą służb państwowych. Wygrana Czechów 5 marca może ośmielić inne państwa UE, które także niepokoi wdrażanie niepopularnej dyrektywy, krytykowanej nie tylko przez posiadaczy broni.

 

JB

Źródła: Idnes.cz, Zbrojnice.com, Hlavne Spravy, Euractiv.cz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram