DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

NATO musi budować potęgę militarną i być gotowym do wojny z Rosją! - przekonuje były szef sojuszu

NATO musi budować potęgę militarną i być gotowym do wojny z Rosją! - przekonuje były szef sojuszu
By SFJZ13 [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Generał Philip M. Breedlove, były szef wojsk NATO, którego zastąpił 4 maja gen. Curtis Scaparrotti, przedstawił na łamach „Foreign Affairs” koncepcję „rozprawienia się z Rosją”. Breedlove domaga się nie tylko zwiększenia obecności amerykańskiej na kontynencie europejskim, ale także gotowości USA do użycia siły, gdy zajdzie ku temu potrzeba.

 

Breedlove pełnił funkcję szefa Europejskiego Dowództwa USA (EUCOM) oraz sił zbrojnych NATO w Europie od maja 2013 r. Pisze, że w momencie objęcia stanowiska zarówno amerykańskie, jak i natowskie siły nie były dobrze przygotowane do rosyjskiej agresji na Ukrainie. Koncentrowały się one na udziale w operacjach poza granicami Europy, głównie w Afganistanie.

 

Generał przekonuje, że pod jego dowództwem NATO zwróciło swoją uwagę ku zagrożeniom, leżącym bliżej serca Europy, a mianowicie na rosyjską agresję i problemy związane z bieżącą niestabilnością na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

 

Były dowódca sił NATO postuluje, by zarówno Stany Zjednoczone, jak i kraje Sojuszu  „poprawiły swoje umiejętności w celu powstrzymania rosyjskiego zagrożenia i radzenia sobie z problemami związanymi z niestabilnością regionalną na granicach Europy, to jest na wyzwaniach międzynarodowego przemieszczania się ponadnarodowego terroryzmu”.

 

Obszernie opisuje, co należy zrobić, by wzmocnić siły NATO w Europie i zrównoważyć je w stosunku do sił rosyjskich. Postuluje także, by uznać, iż Rosja stanowi trwałe, globalne zagrożenie.

 

Generał nie ukrywa, że pomimo rosnącej wojowniczości Rosji, ani wojska Stanów Zjednoczonych, ani państw sojuszniczych nie są odpowiednio przygotowane do szybkiego reagowania na jawną agresję Moskwy. Siły te nie są gotowe przeciwdziałać wojnie hybrydowej, jak ta, którą Kreml prowadzi wobec Ukrainy. W szczytowym okresie zimnej wojny, Stany Zjednoczone miały ponad 400 tys. żołnierzy przydzielonych do Europy. Dziś do kontynentu przypisanych jest mniej niż 100 tys., a 35 tys. z nich dopiero przygotowuje się do wdrożenia. W rzeczywistości, żołnierze amerykańscy w Europie nawet w połączeniu z siłami NATO nie stanowią na tyle dużej siły, by skutecznie odstraszyć Rosję przed agresją.

 

Rosyjskie wojsko w krótkim czasie mogłoby uzyskać zamierzone cele, które byłyby trudne i kosztowne do odwrócenia, zanim nastąpiłaby reakcja NATO.

 

Generał Breedlove nie ma wątpliwości, że ewentualny konflikt zbrojny między siłami Rosji a NATO byłby brutalny i niezwykle kosztowany. Stąd postuluje, by budować w Europie siły NATO, mogące skutecznie odstraszyć Rosjan od agresji.

 

Dzisiaj, jedynie kilka państw NATO jest zdolnych do prowadzenia działań bojowych w pełnym spektrum, jednak żadne państwo nie byłoby w stanie kontynuować walki przez dłuższy okres. Były szef NATO narzeka, że mimo ogromnego osłabienia zdolności bojowej, kraje europejskie za wolno reformują budżety obronne. Generał chce doraźnie więcej sprzętu amerykańskiego w Europie Wschodniej i więcej żołnierzy (dwie lub trzy dodatkowe brygady pancerne, którym zostanie zapewnione wsparcie, by mogły prowadzić działania co najmniej przez dwa miesiące).

 

Chce także nowej strategii dla NATO, by USA i ich sojusznicy w Europie z góry ustalili, a następnie wyraźnie wyartykułowali, kiedy będą przeciwdziałać posunięciom Rosji.

 

Breedlove przypomina, że Kreml szanuje tylko siłę i z premedytacją wykorzystuje nieuwagę oraz brak reakcji NATO do osłabienia krajów leżących w pobliżu rosyjskiej strefy wpływów.

 

Siły jądrowe USA mają „pozostać ważnym środkiem odstraszającym”, dlatego zdaniem Breedlove’a należy zintensyfikować ćwiczenia jądrowe. Były szef NATO nie chce jednak poprzestać na odstraszaniu w Europie. Postuluje wykorzystanie sił sojuszu do zwalczania islamskiego terroryzmu i „stabilizowania” Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Co więcej, europejskie siły NATO miałyby zastąpić siły amerykańskie w Syrii.

 

Breedlove jest przeciwny osłabieniu sankcji wobec Rosji. Chciałby zaostrzenia działań wobec Syrii, Iraku, Libii, a także w innych niestabilnych przestrzeniach. Generał wprost twierdzi, że Waszyngton powinien w większym stopniu zaangażować się w budowanie „społeczeństw obywatelskich” i być gotowym w każdej chwili do użycia siły w razie potrzeby.

 

Źródło: foreignaffairs.com

AS
  


DATA: 2016-06-18 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zbroić się i szkolić, ale dość tego parcia do wojny z Rosją. Już tyle razy byliśmy wpuszczani "w maliny" przez sojuszników, że trzeba przerwać ten schemat - im dłużej istniejemy jako państwo, tym lepiej dla nas, a reszta, ot plewy...
ponad 4 lata temu / mateo
 
Chcą tej wojny! Jest coraz więcej sygnałów, że chcą tej wojny. Oczywiście nie na swoim terytorium, lecz w Europie. To wysoce niepokojące, bo każdy tak zdeterminowany w końcu osiąga cel.
ponad 4 lata temu / TZ.
 
Neutralna Polska dla Polski !!!
ponad 4 lata temu / Bez sluzalstwa
 
Zły Putin jest zły, bo nie dał ograbić Rosji do szczętu międzynarodowemu żydostwu. To oni za tym stoją. To oni prą do wojny, bo to dla nich interes. Zawsze był. Jeżeli do niej doprowadzą, to muszą za to zapłacić. Nie pierwszy raz w historii...
ponad 4 lata temu / Robokopo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.