DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

National Catholic Register: o bohaterskim zaangażowaniu Piusa XII w ratowanie Żydów

National Catholic Register: o bohaterskim zaangażowaniu Piusa XII w ratowanie Żydów
Joachim Specht 2009, own Scan from own old colour print, from 1939 / Public Domain via WikimediaCommons

Piusa XII i Kościół oskarżano o brak przeciwstawienia się nazizmowi. Posunięto się nawet do nazwania Piusa XII papieżem Hitlera. Jednak nic nie może być bardziej odległe od prawdy. W rzeczywistości papież nie tylko potępiał poglądy nazistów, ale i angażował się w ratowanie Żydów, a nawet w tajny ruch oporu przeciwko nazizmowi.

 

Gdy Pius XII dowiedział się o ataku Niemców na Polskę, to zafrasował się, upadł na kolana i zaczął modlić się przed Najświętszym Sakramentem. Po opuszczeniu kaplicy wysłał telegraf do arcybiskupa Alfredo Pacciniego. Wezwał go do zorganizowania przejścia do Palestyny dla pochodzących z Polski Żydów. Ponadto wezwał arcybiskupa Angelo Roncalliego (późniejszy Jan XXIII) do rozpoczęcia wytwarzania tysięcy certyfikatów chrztu w nadziei, że pozwoli to Żydom na swobodną wędrówkę.

 

Co więcej, 16 października 1939 roku Pius XII otrzymał wiadomość od niemieckiego ruchu oporu zapraszającego go do dołączenia do oporu i odgrywania roli pośrednika między wewnętrznymi a zewnętrznymi przeciwnikami niemieckiego kanclerza – zauważył Mark Riebling w książce „Kościół szpiegów tajna wojna papieża przeciwko Hitlerowi”, na którą powołuje się „National Catholic Register”. Papież popierał dążenia nie tylko do zakończenia wojny, lecz do całkowitego pokonania Adolfa Hitlera.

 

Z kolei 20 października 1939 roku papież ogłosił encyklikę Summi Pontificatus, potępiającą nazizm. Encyklika ta została zrzucona przez alianckie lotnictwo na Niemcy. 88 tysięcy kopii miał posłużyć do wzbudzenia antynazistowskiego oporu.  

 

Potępiając odejście od solidarności ogólnoludzkiej, Pius XII pisał, że „pierwszy błąd, przynoszący dziś wielkie i powszechne szkody, polega na zapomnieniu o istnieniu więzów wzajemnej solidarności i miłości między ludźmi, na które, jako na konieczność, wskazuje wspólne pochodzenie wszystkich i równość duchowej natury, jednakowej u wszystkich, niezależnie od przynależności narodowej, i które są nakazane faktem ofiary, złożonej na ołtarzu Krzyża Ojcu Przedwiecznemu przez Chrystusa Pana dla odkupienia skażonej grzechem ludzkości”. Autor ten podkreślał, że chrześcijański uniwersalizm nie wyklucza patriotyzmu. Bronił też własności prywatnej i sprzeciwiał się omnipotencji państwa.

 

„Ktokolwiek uważa państwo za cel ostateczny, któremu wszystko trzeba podporządkować i ku któremu wszystko ma zmierzać, ten szkodzi rzeczywistemu i trwałemu dobru narodów. Dzieje się to wtedy, gdy państwo zostanie obdarzone władzą absolutną i nieograniczoną z woli całego narodu lub grupy obywateli albo ją sobie przywłaszcza samo. sprawując ją bez kontroli i odpowiedzialności przed kimkolwiek” – nauczał papież.

 

Wielu Żydów ukryto w samym Rzymie, w klasztorach czy innych miejscach, jak na przykład papieska rezydencja Castel Gandolfo. Pius XII wezwał katolików włoskich do zapewniania ochrony Żydom, a ci hojnie odpowiedzieli na jego apel. Zapewniali żydom fałszywe dokumenty identyfikacyjne oraz żywność. Część z tych katolików przypłaciło to życiem. Pius XII podejmował te wysiłki z miłości dla Żydów – podkreśla Paulina Hoeing na łamach „National Catholic Register”.

 

Pewnego dnia, gdy papież przyjął deklarację żydowską, pozwolił jej uczestnikom wejść poprzez schody cesarskie. Stanowiło to wyjątkowe wyróżnienie Żydów, gdyż zaszczyt ten rezerwowano dotąd tylko dla głów państw. Gdy zaś Pius XII zauważył, że część Żydów czuje się niepewnie, to zszedł do nich z tronu papieskiego. Podkreślił, że on jest „tylko” Wikariuszem Chrystusa, podczas gdy oni są Jego krewnymi.

 

Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli (1876-1958) rządził Kościołem od 1939 roku. O jego wsparciu dla Żydów mówił już w latach 40-tych główny rabin Rzymu, profesor Izrael Zolli. W 1945 roku zdecydował się on przejść na katolicyzm.

 

Źródło: ncregister.com / opoka.org.pl

mjend

 

 

 


DATA: 2019-09-03 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To wszystko co zrobił papież? To okrutnie mało, jeśli nie nic. Zrzucanie kartek z samolotu i zejście po schodach to ma być działanie? Myślę, że dobrze byłoby mieć kolejnego, świętego papieża. Ale ten tytuł, w mojej ocenie, nie należy się Piusowi XII właśnie w związku z jego postawą w czasie II wojny światowej.
ponad 1 rok temu / magis
 
to prawda i ten tekst jest znany
ponad 1 rok temu / do Ryś
 
Za podobne testy wobec Żydów kolejni papieże byli na tym portalu nazywani heretykami. Jeśli ktoś chce być konsekwentny w odrzucaniu papieży nie może poprzestać na Franciszku czy Janie XXIII, lecz powinien cofnąć się co najmniej do Piusa IX.
ponad 1 rok temu / Konsekwencja
 
Tym niemniej pracował nad przygotowaniem konkordatu z rządem Rzeszy i nie potępił Hitlera za napaść na Polskę. Dzwony katolickich kościółów Rzeszy przez miesiąc obwieszczały zagładę Polski.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Był tak bohaterski,że podpisał Reichskonkordat.
ponad 1 rok temu / ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.