DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Nasze „drogie” CO2

Nasze „drogie” CO2
fot.Thoursie/sxc.hu

KE nie zamierza złożyć broni w batalii o zaostrzanie limitów emisji CO2. Nie tak dawno nasi politycy poczuli się być może zwycięzcami w tym sporze, kiedy Trybunał Sprawiedliwości przyznał naszemu państwu rację i tym samym uznał za bezzasadne obniżenie nam limitu emisji tego gazu na lata 2008 – 2012. Taką decyzję KE podjęła w 2007 roku, jednak dopiero pod koniec marca bieżącego roku ogłoszono w tej sprawie werdykt.

 

Kto myślał, że Unia Europejska w związku z tym spuści trochę z tonu w tej sprawie, oczywiście się mylił. Bruksela już szykuje krajom unijnym kolejną niespodziankę. Planuje bowiem unieważnienie 1,4 mln. uprawnień do emisji CO2 (czyli ok. 10% wszystkich) i zarazem zwiększyć ceny pozostałych, przyznanych na lata 2013 – 2020. Niestety jak wiadomo polska gospodarka opiera się na węglu więc siłą rzeczy to właśnie nasz kraj ponownie najbardziej ucierpi na wprowadzanych zmianach. Na razie bowiem korzystamy z darmowych uprawnień, które jednak stopniowo będą zanikać. Potem czeka nas kupno większych limitów na wolnym rynku.

 

Kryzys sprawił, że w obecnym systemie rozliczeniowym z lat 2008 – 2012 pozostanie 300 mln. uprawnień, które najprawdopodobniej przejdą na okres następny 2013 – 2020. Do tego dochodzi możliwość w miarę taniej redukcji CO2 w przemyśle, co jeszcze bardziej zmniejszy zapotrzebowanie na uprawnienia. Ta ogromna ilość niewykorzystanych uprawnień spowoduje spadek cen. To z kolei nie jest na rękę Brukseli, gdyż właśnie wysokie ceny na limity miały wymusić wprowadzanie ekologicznych innowacji przez wielkie przedsiębiorstwa tj. PGE, Tauron czy zakłady chemiczne. Obecnie cena za tonę CO2 wynosi 6 -7 euro, co sprawia, że ekologiczne technologie nie są opłacalne, taniej kupić dodatkowe uprawnienia. I w tej sytuacji możemy się spodziewać dalszych kroków KE na drodze do wycofywania bądź zamrażania praw do emisji.

 

Nasze media z entuzjazmem relacjonowały przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości. Być może i był on przełomowy, ale w konsekwencji niewiele nam pomógł. Co więcej, można odnieść wrażenie, że ów wyrok mógł częściowo przyczynić się do takiej radykalizacji działań. Być może Bruksela poczuła się podrażniona, że ktoś śmie ją pouczać co jej wolno, a co nie w kwestiach, które ona sama ustala. A Bruksela przecież w takich sprawach nie myli się nigdy. Może to była to przestroga dla innych, żeby nie próbowali podważać jej decyzji, bo tak czy inaczej obróci się to przeciwko tym, którzy z nią walczą.

 

I.Sz.

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl


DATA: 2012-04-11 13:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W tej całej hecy z CO2 chodzi o to aby zrobić geszeft dosłownie na niczym.Stracą wszyscy,a biedni najwięcej.
ponad 7 lat temu / cynik
 
Emisję powinny obniżyć takie państwa jak USA, Rosja, Chiny, w porównaniu z nimi Polska emituje bardzo niewiele
ponad 7 lat temu / bogus1200
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.