DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Nasza wieża Babel

Nasza wieża Babel
Wieża Babel (fragm.), mal. Piotr Bruegel

Dzisiaj […] zastanowimy się nad budową wieży Babel, kiedy ludzie opanowani pychą mówili do siebie: „Pójdźcie, naczyńmy cegieł i wypalmy je ogniem… zbudujmy sobie miasto i wieżę, której by szczyt sięgał do nieba, a uczynimy sławne imię nasze" (Rdz 11, 3-4).


Bracia! Łatwo zauważyć, że te bluźniercze słowa wymówione przed wiekami, spotykamy w ustach wielu współczesnych ludzi! Dziś wielu chełpi się zdobyczami techniki, mówiąc, że w ciągu minionych wieków ludzkość nie potrafiła tyle dokonać, co w ostatnich dziesiątkach lat! Prawda, ale każdy również przyzna, że mimo tak olbrzymiego postępu jesteśmy nieszczęśliwsi!


Dlaczego? Co mówi Pismo Święte, dlaczego nie ukończono wieży Babel? Dlatego, że Bóg pomieszał języki pysznych szaleńców i nie rozumieli jeden drugiego.


Czy nie to samo dzieje się dzisiaj? Ludzie, narody, rasy, państwa nie rozumieją się nawzajem! Pyszałkowie, gardzący Bogiem z powodu pomieszania języków nie mogli się porozumieć. Współcześni ludzie, oddaliwszy się od Chrystusa z powodu szalonego egoizmu, interesowności, nienawiści, nie mogą siebie zrozumieć. Mamy technikę, przemysł, handel, jednak żyjemy w chaosie babelskim. Widzimy, że aby żyć godnie, po ludzku, trzeba jeszcze czegoś więcej, że człowiek staje się nieszczęśliwy, jeśli wyżej stawia materię, niż ducha. Brak nam duchowego zdrowia i prawie wcale się o nic nie staramy.


Własnymi siłami nie możemy tego dokonać. Wprawdzie baron Münchhausen w jednej swojej bajce potrafił podnieść samego siebie za włosy - ale to jest możliwe tylko w bajce. Dopóki ludzkość nie odrodzi się duchowo, nie ma mowy o naprawie stosunków społeczno-gospodarczych.

Historia budowy wieży Babel jest wymownym przykładem pychy ludzkiej.


Bp dr Tihamér Tóth, Wierzę w Jezusa Chrystusa, Kraków 1934, s. 197-198.


DATA: 2019-07-29 04:30
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.