DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Nasza wiara jest prawdziwa!

Nasza wiara jest prawdziwa!
Katedra Notre Dame w Paryżu/ fot. Atoma Wikimedia Commons

Bracia! Jesteśmy wszyscy chrześcijanami: co dzień odmawiamy Wierzę, ale w jaki sposób? Czy dobrze znamy prawdy naszej wiary, i czy je kochamy? Czy znamy cale piękno naszej religii, która tak jest piękna jak tylko możemy sobie wyobrazić? Czy wiemy, że nasza wiara jest prawdziwa, i dlatego spokojnie możemy skłonić głowę pod jej jarzmo? [...]


Przyglądając się wierze naszych ojców, wierze Chrystusowej, istniejącej od 2000 lat, z dumą możemy stwierdzić, że nie mamy powodu, by się jej wstydzić. Dzięki naszej religii dochowały się wszystkie najbardziej wartościowe pierwiastki dawnej kultury. Nasza religia ujęła w karby kultury duchowej żywotność i siłę barbarzyńców. Dzięki naszej religii powstała głęboka filozofia średniowieczna i wspaniała sztuka renesansu. Nasza religia była natchnieniem dla artystów tej miary, co Rafael, Michał Anioł, Dante. Nasza religia posłała misjonarzy we wszystkie strony świata: do Indii, Kalifornii, Kuby, Wenezueli, Peru, Boliwii, Chile, a tysiące Sióstr Miłosierdzia do szpitali, schronisk, do niezliczonych sierocińców. Niema powodu, by wstydzić się wiary, która od 2000 lat otacza ludzkość ożywczym ciepłem dobrodziejstw duchowych, moralnych i materialnych.


Nie ma powodu wstydzić się wiary naszych ojców! Musimy stwierdzić, że wszystkie dodatnie cechy kultury, tak starożytnej jak i nowożytnej, opierają się na zasadach chrześcijańskich. Chrześcijańska moralność jest najwznioślejszym ideałem dla ducha ludzkiego, który nigdy nie zdoła się wznieść wyżej ponad chrześcijańską kulturę. Z tym większym szacunkiem spoglądamy na granitową opokę prawd w „Wierzę” zawartych, gdyż jasno widzimy, że spustoszenie, chaos w poglądach moralnych i umysłowych, jaki panuje obecnie, nastąpił wskutek oderwania się ludzkości od religii chrześcijańskiej.

Pewnego razu Heine, zobaczywszy wspaniałe mury katedry kolońskiej, oniemiał ze zdziwienia, a później używał powiedzenia, które weszło w przysłowie: Starzy potrafili budować, bo uznawali dogmaty, my mamy tylko poglądy, które na nic się nie zdadzą… Mit Meinungen baut man keine Dome.


Święta siła, która bije z „Credo", do dziś jest żywą rzeczywistością. I dziś na całym świecie nie istnieje taka organizacja, fabryka, przedsiębiorstwo, trust, szkoła, które by coś tworzyły w dziedzinie ducha, nie trzymając się chociaż w ogólnych zarysach świętych prawd religii chrześcijańskiej. To, co dawniej setki i miliony wiodło na szczyt duchowej kultury, tak samo i dziś stanowi o harmonijnej przyszłości narodów i jednostek.


Bp dr Tihamer Toth, Wierzę w Boga, Kraków 1933, s. 3-4.

 


DATA: 2018-10-19 15:29
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.