DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Nasz stosunek do Wszechmocy Bożej

Nasz stosunek do Wszechmocy Bożej

Musi być w tym jakiś głęboki sens, że Pismo św. tak często podkreśla Wszechmoc Bożą i że Kościół św. prawie zawsze zaczyna swe modlitwy od zwrotu „Wszechmogący Boże”. Wszechmoc Boża nakazuje najpierw wielki szacunek dla Boga. Ewangelie opowiadają, jak Apostołów i tłumy na widok cudów Jezusa ogarniało zdumienie i jakaś święta zgroza. Coś z tego zdumienia i świętej zgrozy powinno być i w nas w chwili Podniesienia, w chwili udzielania czy przyjmowania Sakramentów świętych, podczas Oficjum, gdy chwalimy Wielkiego, Wszechmogącego Boga.


Oprócz czci Wszechmoc Boża rodzi świętą bojaźń: „Nie lękajcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą… Lękajcie się tego, który po śmierci ma moc wrzucić do piekła”
(Łk 12, 4-5). Święta bojaźń Boża jest najskuteczniejszą ochroną przed grzechem. Kto by śmiał wyzwać przeciwko sobie Wszechmoc Bożą, zmusić ją niejako, by się zwróciła przeciwko człowiekowi jako wszechmocna Sprawiedliwość?


Wszechmoc Boża rodzi wreszcie w sercu ludzkim wielką ufność. Ufajmy Bogu, bo jest wszechmocny: „Jeśli Bóg z nami, kto przeciw nam?”
(Rz 8, 31). W największych trudnościach i niebezpieczeństwach należy zachować wielką ufność w potęgę i dobroć Boga. Wszechmoc Boża nie wyłącza oczywiście naszej współpracy, lecz włącza ją w swoje plany. Słaby człowiek, złączywszy swe modlitwy z Bożą Wszechmocą, staje się sam wszechmocny.


Boża wszechmoc wiąże się z pokorną i wytrwałą modlitwą człowieka! Jeśli tylko nie chcemy Bogu narzucać swej woli, ale pokornie poddajemy nasze prośby Jego najświętszej i najmądrzejszej decyzji; jeśli szukamy tylko chwały Bożej i zbawienia dusz; jeśli pracujemy sami bez wytchnienia, a z dziecięcą ufnością składamy nasze dłonie do modlitwy: – wchodzimy w tajemniczy krąg Bożej Wszechmocy. Wraz z Bogiem kształtujemy świat w sobie i wokół siebie!

Bernardyn Goebel OFMCap , Przed Bogiem, t. II, Kraków 1965, s. 576-577.


DATA: 2020-08-03 13:19
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
672
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.