DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Naśladować świętego Józefa i zawierzyć się jego opiece

Naśladować świętego Józefa i zawierzyć się jego opiece

Przytoczmy słowa kardynała Leme: „Jeśli chcą być roztropnymi, nie powinni ubodzy pokładać zaufania w obietnicach rewolucjonistów, lecz raczej naśladować przykład świętego Józefa i zawierzyć się jego opiece oraz matczynej miłości Kościoła. (…) Skoro święty Józef wszystkich otacza swoją opieką, to czymże skuteczniej nie miałby chronić tych, którzy zmagają się z trudem życia warstwy społecznej, do której on sam przynależał?”.


Postać świętego Józefa pokazuje nam, że praca fizyczna (dawniej nazywana „niewolniczą” - zarezerwowaną dla niewolników) nie ma w sobie nic niegodnego czy uwłaczającego. Sam Bóg ją ustanowił: „W pocie oblicza twego będziesz tedy musiał zdobywać pożywienie” (Rdz 3, 19). Na tym padole łez tak właśnie toczy się życie człowieka, wędrówka ku ojczyźnie niebieskiej.


I mamy tego przykład w Świętej Rodzinie: „Życie Rodziny nazaretańskiej przepełnione jest pracowitością, uczciwością, radością ze swego położenia, wdzięcznością do Boga, a nie roszczeniami, buntem, strajkami, nieuzasadnionym dążeniem do zwiększenia wynagrodzenia. Dlatego praca toczy się tam, dzień po dniu, w pogodnym spokoju, w radości, zawsze pośród uśmiechu i nadziei. Jakże to różne od nowoczesnego biura, fabryki zamienionej w chaos, nękanej przez zarazę marksizmu i ateizmu, w próżnym poszukiwaniu szczęścia jedynie materialnego!”.


Trzeba zatem powrócić do inicjatywy Piusa XII i ponownie przedstawić światu świętego Józefa jako wzór dla wszystkich pracujących, i błagać go o rechrystianizację świata, gdyż tylko to może pomóc zażegnać ten kryzys.


To właśnie poleca robotnikom kardynał Leme, zwracając się do nich w swym Liście Pasterskim: „Otóż, święty Józef, który był głową rodziny, zna z doświadczenia odpowiedzialność, jaka na was ciąży, i wasze pełne zmartwienia położenie. W nim właśnie dlatego znajdziecie przyjaciela i orędownika zawsze skłonnego się posłużyć swą mocą wstawiennictwa przed Bogiem naszym, Wszechmogącym”.


„To w pewności, że będzie wysłuchanym, może powiedzieć święty Józef do Jezusa: »Tyś mnie nazywał ojcem, gdyś jako pielgrzym miłości chodził po ziemi i, doprawdy, jam dla Ciebie zrobił wszystko, co by mógł zrobić najlepszy z rodziców. Życie Twe, Twa Osoba i chwała jedyną mego życia były racją. Dla Ciebiem pracował i cierpiał, dla Ciebiem zmarł. Przeto teraz, mój Synu, widzę ojca, który się w ciężkim utrapieniu do mnie ubiega, i tutaj staję, by za niego prośbę uczynić«. Czy możliwe, aby Jezus nie wsłuchał się w takie wołanie?”.


Plinio Maria Solimeo, Pójdźcie do Józefa, Kraków 2008, s. 111-112.


DATA: 2019-03-18 14:05
AUTOR: PLINIO MARIA SOLIMEO
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.