DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   MEDIA

Rozmowa z Maciejem Pawlickim

Narzędzie masowego rażenia


Potrzeba mediów, które walczyć będą o zagubionych, oszukiwanych, deprawowanych - mówi Maciej Pawlicki, publicysta konserwatywny, producent i menedżer telewizyjny w rozmowie z Pawłem Tobołą-Pertkiewiczem..

Jak Pan ocenia rynek mediów w Polsce i jego funkcjonowanie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat?

– Krytycznie. Zresztą pojęcie rynku nie przystaje do naszej medialnej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli mówimy o mediach elektronicznych. Została ona bowiem ukształtowana nie przez wolę odbiorców, nie przez niewidzialną rękę rynku, ale przez niewidzialną (choć dla uważnego obserwatora częściowo widzialną) rękę polityków. To politycy starannie skomponowali polski pejzaż medialny. I to zarówno przez bezpośrednie decyzje koncesyjne, jak i pośrednio przez wspieranie konkretnych firm i blokowanie rozwoju innych. Fikcją jest więc twierdzenie, że mamy w Polsce do czynienia z takim rynkiem, jakiego sobie zażyczyli widzowie, którzy pewne konkretne programy oraz stacje zaakceptowali, a inne odrzucili. To politycy dokonali takiej selekcji za pomocą koncesji na nadawanie naziemne. O koncesję starało się wiele firm, między innymi Antena 1 Mariana Terleckiego (za którą stał potężny koncern Reutersa, dając gwarancję finansową i merytoryczną) czy Mirosław Chojecki – obaj wybitnie zasłużeni dla wolnego słowa i wolnych mediów w Polsce. Politycy wybrali jednak Polsat należący do słabo wówczas znanego biznesmena o niejasnej przeszłości oraz TVN, którego właściciela w stanie wojennym rekomendował Jaruzelskiemu Jerzy Urban. A także Nasza TV – projekt już otwarcie postkomunistyczny.

Uczestniczył Pan w dwóch projektach telewizyjnych, które miały stanowić konkurencję dla tej trójki.

– I stanowiły. Ale po przydzieleniu koncesji tym co trzeba (Nasza TV została ostatecznie wchłonięta przez Polsat) trwał i trwa nadal wieloletni proces pilnowania, by nikt inny nie zdołał utworzyć silnej ogólnopolskiej telewizji, która stanowiłaby biznesową i merytoryczną alternatywę dla wybranych. Współtworzyłem od podstaw dwie telewizje: RTL7 z kapitałem amerykańsko‑luksemburskim oraz Telewizję Puls. Przyglądając się mechanizmom decyzyjnym, widziałem, jak można je skutecznie zablokować.

Stworzenie telewizji wymaga sporego kapitału, jest to inwestycja o dużym stopniu ryzyka, więc gdy zagraniczny inwestor widzi bardzo nieprzychylne stanowisko podmiotu regulującego rynek, czyli władzy, po pewnym czasie rezygnuje. Tak się stało z RTL 7. Telewizja Puls natomiast, będąca własnością zakonu franciszkanów, powinna być – zgodnie z konstytucją i ustawą o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji – traktowana równorzędnie z TVN‑em i Polsatem. A stało się dokładnie na odwrót. Franciszkanie mieli w zasięgu naziemnym 17 procent pokrycia kraju, a TVN – 70 procent i to TVN dostawał od Krajowej Rady kolejne częstotliwości, co jeszcze powiększało dysproporcję. Gdybyśmy byli normalnym europejskim krajem, gdyby przestrzegano konstytucji, podział rynku wyglądałby zupełnie inaczej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.