DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2018 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Narodowcy sami nie wiedza czym faktycznie sa?! Jest nasza PRAWICA - pelnana ludzi wierzacych w Boga! A czego ci cali narodowcy chca?! Po jasego grona Polsce potrzebne sa jakies cherlawe partyykiTakie twory tylko oslabiaja prawdziwie patriotyczny ruch polityczny.A na tym naszym wrogom mocno zalezy! Wiec rozwalaja w rozny podstepny sposob polska sile patriotyczna! A jest nia w zasadzie tylko PiS.A to mocno doskwiera komuszkom, zgromadzonym pod szykldem - glownie PO! No,ale tak zwani Narodowcy sie przebudzili i teraz przetarli juz jedno oko - docierajac drugie. Dlugi czas nie mogli sie z krasnego letargu przebudzic!
2 miesiące temu / J.Orawicz
 
Pamietam kiedy na zakonczaenie Mszy Swietej spiewano piesn; MY CHCEMY BOGA. Czy to tez bylo niezgodne z DUCHEM BOZYM, wtedy PRYMASEM POLSKI wlasnie byl Ksiadz Kardynal Stefan WYSZYNSKI.
3 miesiące temu / Jara
 
A kto nas obroni przed tałatajstwem jak nie chłopcy narodowcy? W następnych wyborach głosuję na Ruch Narodowy R. Winnickiego. Przekonuje mnie ten człowiek jest autentyczny i odważny a w dodatku katolik tradycjonalista. Kiedyś głosowałem na KNP ale wyleczyłem się z liberalizmu wolnorynkowego. W dobie globalizmu wielkiej finansjery potrzebny jest narodowy protekcjonizm. RN ma słabe struktury ale mam nadzieję, że do następnych wyborów usprawnią to co trzeba. Pozdrawiam z Bogiem.
3 miesiące temu / Aguirre
 
@Marta. Mam taki pogląd, jak Ty, na wspomnianą kwestię. Nawet zgadzam się z Pompejuszem, który postawę Żydów uznał za "zabobon", tu literalną wierność Prawu kosztem ludzkiego życia. Jednak nasze stanowisko wynika z przyjęcia Jezusowej interpretacji Prawa Mojżeszowego. Wcześniej to Prawo przewidywało karę śmierci za złamanie szabatu. Ty pisałaś wcześniej o "hierarchii przykazań" odnosząc to do Dekalogu w wersji św. Augustyna, który podzielił przykazania na "3 boskie" i "7 ludzkich". Zatem znowu chrześcijański punkt widzenia i to konkretnego, zachodniego teologa. Zachęcam do przyłożenia do Dekalogu wcześniejszej miary, wg której było "5 boskich" i "5 ludzkich" przykazań, co występowało w ikonografii wschodniej, na dawnych Kresach. Zakaz czczenia obcych bogów łączy się tu z zakazem cudzołóstwa, zakaz brania Imienia na nadaremno z zakazem krzywoprzysięstwa, "Ja jestem Pan, Bóg twój" prowadziło do nakazu czczenia rodziców. Pan Jezus nie znał podziału augustiańskiego.
3 miesiące temu / Hanka
 
Jestem nacjonalistą. To lewackie środowiska zrównały to z nazizmem szowinizmem, a to zupełnie inne rzeczy.
3 miesiące temu / PrPr
 
Nacjonalizm (z łac. natio, ?naród?) ? postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze życia oraz polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.
3 miesiące temu / Fotograf
 
To nie wystarczy już być tylko po prostu PATRIOTĄ? Jeśli szanuję i rozwijam dorobek kulturowy mojego kraju to mało?
3 miesiące temu / Fotograf
 
Odnośnie - "obrońcy zaniechali działania podczas budowy machin oblężniczych przez wrogów, bo był szabat. Uczcili w ten sposób przykazanie "Pamiętaj, abyś dzień szabatu święcił" - Bóg po to dał ludziom rozum aby się nim posługiwali, a ich nierozumne tłumaczenia przykazań według własnych ludzkich zwyczajów, rozjaśnił Pan Jezus "Na to faryzeusze rzekli do Niego: Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?...To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu" - powiedział Bóg. Dlatego jak katolik jest chory i choć chce to nie może iść na Mszę Świętą, to przecież nie ma grzechu...
3 miesiące temu / Marta
 
@Hanka, to dwie różne rzeczy - "Odnośnie obrony życia bliskich kosztem życia wrogów" - to jedna sprawa i jej wyjaśnienie jest w "Uprawniona obrona KKK 2263 Uprawniona obrona osób i społeczności nie jest wyjątkiem od zakazu zabijania niewinnego człowieka, czyli dobrowolnego zabójstwa. "Z samoobrony... może wyniknąć dwojaki skutek: zachowanie własnego życia oraz zabójstwo napastnika... Pierwszy zamierzony, a drugi nie zamierzony (Św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, II-II, 64, 7)." oraz "KKK 2265 Uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby. Obrona dobra wspólnego wymaga, aby niesprawiedliwy napastnik został pozbawiony możliwości wyrządzania szkody. Z tej racji prawowita władza ma obowiązek uciec się nawet do broni, aby odeprzeć napadających na wspólnotę cywilną powierzoną jej odpowiedzialności."
3 miesiące temu / Marta
 
cd. "nieczystość, głupie rozmowy, głupotę. Oraz Rozwiązłość, z której pochodzą: zaślepienie umysłu, nierozwaga, lekkomyślność, niestałość, miłość własna aż do nienawiści Boga, przywiązanie do doczesności, które niszczy nadzieję życia wiecznego."; "Grzechy główne są tak nazwane, ponieważ są jakby głową lub początkiem wielu innych. Jesteśmy skłonni najpierw do nich, a następnie przez nie do grzechów często nawet cięższych."; tamże "Trzy okresy życia..." - parafrazując = Tak samo uporządkowane są cnoty i łaski w organizmie duchowym, gdzie z gleby pokory wyrasta pień: umiarkowanie - z niego bojaźń boża i słodycz; męstwo - z niego cierpliwość i dar męstwa; sprawiedliwość - z niego religia i pobożność; roztropność - z niej dar rady; potem jest konar wiary - z niej dar rozumu i dar mądrości - szczytem jest kontemplacja; konar nadziei - z niej dar umiejętności - szczyt to zdanie się na wolę Bożą; konar miłości z niej miłosierdzie - szczyt to stałe zjednoczenie z Bo
3 miesiące temu / Marta
 
@Marta. Odnośnie obrony życia bliskich kosztem życia wrogów, o czym piszesz niżej. Gdy w 63r. przed Chr. wojska Pompejusza oblegały Jerozolimę, obrońcy zaniechali działania podczas budowy machin oblężniczych przez wrogów, bo był szabat. Uczcili w ten sposób przykazanie "Pamiętaj, abyś dzień szabatu święcił". Następnie Rzymianie zdobyli miasto, co kosztowało życie ok. 20 000 Żydów. Czy Twoim zdaniem słusznie postępowali obrońcy Jerozolimy przenosząc przykazanie dotyczące Boga nad obronę życia ludzi?
3 miesiące temu / Hanka
 
Dla przykładu: "Nieuporządkowana miłość siebie: z niej jest pycha w stosunku do siebie i pycha w stosunku do innych oraz pożądliwość ciała i pożądliwość oczu. Z pychy w stosunku do siebie: jest Próżność, z której pochodzą: nieposłuszeństwo, chełpliwość, obłuda, kłótnie z powodu współzawodnictwa, niezgoda, pogoń za nowościami, upór. Oraz Acedia - lenistwo duchowe, z którego się rodzą: złość, urazy, małoduszność, zniechęcenie, tępota duchowa, zaniedbanie przykazań, poszukiwanie rzeczy zakazanych. Z pychy w stosunku do innych: Zazdrość, z której pochodzą: nienawiść, obmowa, oszczerstwo, radość z cudzego nieszczęścia i smutek z powodzenia. Oraz Gniew, z którego pochodzą: kłótnie, uniesienia, obelgi, wrzaski, bluźnierstwo. Z pożądliwości oczu: Chciwość, z której pochodzą: przewrotność, oszustwo, chytrość, krzywoprzysięstwo, wichrzenie, nieczułość i zatwardziałość. Z pożądliwości ciała: Obżarstwo, które rodzi: nieodpowiednie żarty, błazeństwo, nieczystoś
3 miesiące temu / Marta
 
@ada, "Jak wykazuje św. Grzegorz Wielki, a po nim jeszcze głębiej św. Tomasz, grzechy główne próżności, lenistwa, zazdrości, gniewu, chciwości, obżarstwa i nieczystości nie są grzechami najcięższymi ze wszystkich; są one mniej ciężkie niż herezje, odstępstwo, rozpacz i nienawiść Boga, ale są to grzechy, do których jesteśmy przede wszystkim skłonni i które prowadzą do oddalenia się od Boga i do grzechów jeszcze cięższych. Człowiek nie dochodzi od razu do zupełnej przewrotności; zmierza do niej stopniowo, ześlizgując się po pochyłości zła." z "Trzy okresy życia wewnętrznego" O. Reginald Jak widać jest hierarchia grzechów i cudzołóstwo oraz zabójstwo nie są najcięższymi grzechami według tej hierarchii...Chociaż wobec każdego przykazania z X, mogą być grzechy ciężkie dotyczące tego przykazania i grzechy lekkie, powszednie odnoszące się do tego przykazania. Także tzw. wady główne są powiązane według hierarchii i jedna wada główna rodzi kolejne z nią związane grzechy...
3 miesiące temu / Marta
 
Coś pomieszałaś, Marto. Najcięższe grzechy, za które w początkach chrześcijaństwa bardzo trudno było uzyskać rozgrzeszenie to: bluźnierstwo, cudzołóstwo i zabójstwo. Te grzechy mogły być odpuszczone po długoletniej, ciężkiej pokucie i tylko raz w życiu. A nie są to grzechy ułożone "hierarchicznie" w Dekalogu.
3 miesiące temu / ada
 
Kto pokieruje to wspaniałe młode pokolenie? Kim byli Ci Wielcy nauczyciele kształtujące -sierotę- Sw.Jana Pawła II? Ilu takich mamy dzisiaj? Możemy dziś zaliczyć do takich Niesiołowskiego, Srodę, Senyszyn i in?
3 miesiące temu / Jeden z nich
 
cd. Mniej znaczy nie cudzołóż, niż pozbawienie kogoś życia. Dlatego 6 - nie cudzołóż. Mniej znaczy nie kradnij rzeczy, niż nie kradnij bliskich = żony. Dlatego 7 jest nie kradnij. Mniej warta jest sława bliźniego, niż jego dobra ? bo sława zależy od wiarygodności tego, który mówi fałszywe świadectwo. A dobra materialne ? są wartością niezależną od wiarygodności człowieka dającego fałszywe świadectwo, bo mają wartość, są dobrem - same w sobie, niezależnie od opinii innych. Dlatego 8 jest nie mów fałszywego świadectwa. Kolejne dwa ostatnie przykazania dotyczą rzeczywistości myśli ? decyzji, która jest podjęta ale nie wprowadzona w czyn. 9 ? nie pożądaj żony bliźniego swego ? gdyż sama decyzja jest już grzechem. Czymś mniejszym jest decyzja pożądania dóbr bliźniego, niż jego bliskich. Dlatego 10 jest nie pożądaj żadnej rzeczy, która jego jest. Odnośnie tego kto jest naszym bliźnim wypowiadał się już O. Pelanowski na temat nachodźców, też tutaj ? poszukaj sobi
3 miesiące temu / Marta
 
@Asdf, Najpierw zastanówmy się na hierarchią 3 pierwszych przykazań i 7 pozostałych. Jasne, że przykazania dotyczące Boga są ważniejsze, niż te dotyczące bliźniego, gdyż Bóg jest dobrem najwyższym, a bliźni dobrem kolejnym. Pan Jezus streścił wszystkie przykazania, jakby w dwóch tablicach ? jednej dotyczącej Boga, a drugiej dotyczącej bliźniego. W pierwszych 3 przykazaniach najważniejsze jest aby nie mieć bogów cudzych ? czyli aby czcić Boga jedynego, prawdziwego. Drugie to jest cześć dla Istoty = Imienia Bożego, bo jest Istotą najwyższą. Trzecie ? okazywać cześć w praktyce = święcić dzień przez Boga wybrany. Kolejne 7 przykazań ? 4 ? dotyczy rodziców i czci wobec nich, aby szanować osoby od których pochodzę. Gdyby ktoś chciał zabić moich rodziców, mam obowiązek ich bronić ? nawet kosztem cudzego życia ? czyli 5 jest nie zabijaj, bo życie obcych w sytuacji zagrożenia życia bliskich, jest mniej warte. Dlatego broni się swego kraju wobec wrogów. cdn.
3 miesiące temu / Marta
 
Wspaniałe.Nacjonalizm katolicki i ruch narodowy nie będzie prawdziwy bez oryginalnej liturgii. Oznacza to powrót do skarbca i arsenału Liturgii Kościoła. Bycie narodowcem bez "trydentiny" to bycie dumnym pistoletem bez "pestek". Udowodniły to Marsze Niepodległości po których pozostawał zawsze tajemniczy niedosyt duchowy ku radości architektów i władców życia intelektualnego w Polsce. Artykuł wielce pożyteczny.
3 miesiące temu / Leo
 
Cieszę się, że autor (w przeciwieństwie do "mędrków" z Gościa Niedzielnego i wieeelu periodyków uważających się za "prawicowe" lub "centroprawicowe") umie dokonać rozróżnienia między szowinizmem a nacjonalizmem (podczas gdy wspomniani "mędrkowie" przytaczają definicję szowinizmu, twierdząc, że "to jest nacjonalizm"). Wracając do problemu - dużo nacjonalistów to szczerzy katolicy również w sferze życia codziennego, ale nie wszyscy. Więc w jakimś stopniu "problem" jest. Nie sprzyja mu niestety retoryka papieża Franciszka, który bardzo ostentacyjnie propaguje "otwartość"... Wobec sił wrogich Kościołowi, a co za tym idzie - również wobec wielu wartości cenionych przez nacjonalistów. No i tutaj jest, w moim odczuciu, sprawa kluczowa - w sferze aksjologicznej mamy na tyle dużo "punktów wspólnych", że ta grupa powinna budzić zainteresowanie duszpasterstwa katolickiego, które powinno czuć się w obowiązku nacjonalistów ewangelizować. Formować. Kiedy potrzeba - nawracać.
3 miesiące temu / Louie
 
@Marta: s skąd p pomysł że przykazania są ułożone hierarchicznie? Kościół nigdy tak nie nauczał, a sam Chrystus wyraźnie odpowiedział na pytanie o najważniejsze przykazanie. Zauważ też że po słowach o miłości bliźniego dostajemy doprecyzowanie - przypowieść o samarytaninie. Czyli zaprzeczenie tezy że bliźni to ktoś z naszego narodu.
3 miesiące temu / Asdf
 
Prawdziwy katolik nie tyle może, co powinien być nacjonalistą.
3 miesiące temu / Dpp
 
Pismo Święte jest najlepszym źródłem wiedzy o Bogu. Już 1 zdanie o stworzeniu świata jest matematycznie nie do ogarnięcia, nie do wymysenia przez człowieka. W hebrajskim nie ma cyfr, zastępują je litery. Alef to jeden, bet 2 tav to 400. Jest słowo, które nie ma pozornie znaczenia - AT. To słowo można przetłumaczyć AZ lub Alfa Omega. To słowo stoi obok slowa Elohim, czyli Bóg. Św Jan pisze wiec"No początku było Słowo... " To Słowo reprezentuje Jezusa Chrystusa. Żydzi natomiast nie wmawiają slowa YHVH. Zamiast tego mówią HaShem, co znaczy Słowo. I modlą się do Słowa. Słowo Boże to jest Jezus Chrystus, który był przed powstaniem świata. Był na początku, kiedy Bóg stwarzał świat. Polecam studiowanie Biblii. Jedno zdanie, a film 2 godzinny. Polecam: First Verse in the Bible. Biblia jest w znaczeniu wielopoziomowa, a po kilku latach nie wiemy ile jeszcze tam znajdziemy. Inny przykład. W ST Bóg mówi 27 razy Ja Jestem. W Nowym Testamencie Jezus Chrystus też mówi 27 razy Ja Jestem.
3 miesiące temu / Sec
 
Wola narodowców jest jasna = chcą Boga. To oświadczenie woli patriotów jest zawsze wyznaniem wiary. Skoro tak wielu chce Boga, to znaczy, że jest armia Boga. Są ludzie w Polsce, którzy mają zdrową wolę, nieugiętą, na tyle - że są w stanie wykrzyczeć swoje "chcę" na ulicach miast. Świadectwo katolickiej wiary mężczyzn polskich jest siłą narodu polskiego. Postawienie Boga na pierwszym miejscu w hierarchii ludzkiego "chcę" jest początkiem drogi. Nie można chcieć czegoś czego się nie zna. Nie można chcieć Kogoś kogo się nie zna. Polscy mężczyźni wiedzą, że Bóg jest. Wiedzą, że jest dobrem godnym ich "chcenia". Wręcz wykrzykują, że Bóg jest najwyższym dobrem. Pierwsze trzy przykazania dotyczą miłości do Boga. Pierwsze z przykazań dotyczących bliźniego - to IV przykazanie, obejmuje bliskich i to co bliskie - też Ojczyznę. Hierarchia przykazań pokazuje, że obrona bliskich jest ponad przykazanie - nie zabijaj, nie kradnij. Ale w posłuszeństwie IV-temu też chodzi o Boga.
3 miesiące temu / Marta
 
Przy kolejnych nijakich rządach, nie broniących honoru Polski i Polaków, nie dbających o rozwój gospodarki,tolerujących mord nienarodzonych, układających się potulnie z zaciekłymi wrogami kraju, patriotyzm czy nacjonalizm jest jedyną nadzieją. Patriotyzm czy nacjonalizm bardzo wadzi wrogom Polski.
3 miesiące temu / chrześcijanin katolicki
 
Dobrze że jakieś poruszenie . Myślę że nikt za nich Boga im nie znajdzie.Spotkanie z Bogiem to spotkanie osobistej wewnętrznej wolności człowieka z wolnością Pana Boga.Osobiście bym im polecił żywoty świętych ,dzieła św Teresy z Avila , Jana od Krzyża,Jana Taulera i wiele innych.Dobrze by było gdyby drodzy i bardzo potrzebni patrioci pokazali klase i rozpoczęli poszukiwanie Boga od wewnętrznego nawrócenia czyli od drogi o której każdy chrześcijanin musi pamiętać i ją wybierać każdym dniu i w każdej chwili .Mam nadzieję że sprawy wiary dla narodowców i patriotów zastąpią miejsce piłki nożnej i zamiast pracować dla klubów zaczną pracować dla Pana Boga :).Z drugiej strony hasło "my chcemy Boga" trochu brzmi jakby poszukiwali jakiegoś góru , a przecież Pan Bóg zawsze ma dla nas czas , pytanie czy my nie stawiamy innych rzeczy i zajęć między Nim. Z Jego strony nigdy nic nie brakuje , za to my słabi i nadzy jak nasi przedstawiciele mamy zwyczaj się ukrywać Rdz3 8
3 miesiące temu / mnich89
 
Narodowcy chcą Boga,czy chcą go tylko instrumentalnie wykorzystać do swoich celów,bo to zasadnicza różnica.
3 miesiące temu / Zenon
 
Jakie piękne są teraz czytania z dnia w czasie Mszy Świętej! Przemówienie Piotra do Sanhedrynu, mowa Szczepana, reakcja na te mowy... O współczesnych wydarzeniach i relacjach polsko - żydowskich można się dowiedzieć więcej, niż z bieżących mediów. Mowa Piotra jest także wspaniałym przykładem - jak kochać Żydów.
3 miesiące temu / Solidarny
 
"Narodowy katolicyzm" to sentymentalna przykrywka, za którą niechybnie stoi dominacja "narodowego" nad "katolicyzmem". Po prostu rozgraniczajmy narodowość i katolicyzm. Katolicyzm w Polsce działa dzięki temu, że zwykłe rodziny chodzą w niedzielę do kościołów, a nie dzięki pikietom. Przypuszczam, że większość "narodowców" do kościoła nie chodzi, a szukają tylko pretekstu, żeby na kogoś się wydrzeć i komuś pogrozić
3 miesiące temu / puchacz
 
Wszyscy jesteśmy dziećmi Matki Kościoła.
3 miesiące temu / Obywatel
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.