DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Prawda, dobro piękno

Leszek Żebrowski

Narodowa konspiracja na Podlasiu 1939-1952


Z ogromnym opóźnieniem powstają prace historyczne dotyczące wydarzeń niezwykle ważnych dla dziejów Polski: okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach II wojny światowej oraz powojennej okupacji komunistycznej. Dopiero od niedawna bowiem da się rzetelnie podejść do kwestii istnienia i funkcjonowania konspiracyjnych organizacji niepodległościowych. A rzecz dotyczy przecież niebywałego fenomenu – wyjątkowego na skalę całej Europy Polskiego Państwa Podziemnego z jego niezwykle bogato rozbudowanymi agendami i strukturami.


Autentyczne badanie wojennej i powojennej historii Polski zaczęło się dopiero po roku 1989, a i wtedy nie było to zadanie łatwe wskutek utrudnionego czy wręcz zamkniętego dostępu do wielu archiwów. Skupiono się więc na badaniu zasobów już dostępnych oraz penetracji licznych, acz rozproszonych i w ogóle nieznanych zbiorów prywatnych: relacji, wspomnień i pamiętników oraz ikonografii z epoki. Sytuację zmieniło dopiero otwarcie ogromnych zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Pasjonaci zagadnienia, którzy do tej pory cierpliwie i konsekwentnie zbierali okruchy, mogli wreszcie zaczerpnąć pełną garścią.
Jednym z nich jest niewątpliwie Mariusz Bechta, autor monumentalnej pracy ­między Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939-1952,mający już na swym koncie kilka znaczących opracowań dotyczących tego regionu. Monografia narodowego Podlasia okresu wojny i pierwszych lat powojennych stanowi uwieńczenie jego głębokich, wieloletnich badań i świetnego rozpoznania tematu.


Praca obejmuje wszystkie nurty ruchu narodowego szeroko rozbudowane organizacyjnie i bogate ideowo. O sile ich może świadczyć fakt, że konspiracja ta przetrwała – choć w szczątkowej formie – aż do początku lat pięćdziesiątych. Podlaski Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego został rozbity na szczeblu komendy okręgu dopiero w grudniu 1950 roku jako jeden z ostatnich w kraju.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.