DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   SPOŁECZEŃSTWO

Jacek Hoga

Naród rozbrojony


Człowiek bezbronny to człowiek bezradny, lękliwy i uległy. Rozbrojony naród to ludzkie stado, które podda się każdemu, kto krzepko dzierży bat.

Szlachcic w powszechnej świadomości składa się z kontusza, konia i szabli. Przed rozbiorami, nawet podczas obrad sejmu, posłowie chodzili z bronią, co niezmiernie dziwiło cudzoziemców. Polacy natomiast dumni z tego „starożytnego” – jak mawiali – obyczaju, widzieli w tym szczególny przejaw wolności panującej w Rzeczypospolitej, gdzie król nie był tyranem, więc nie musiał się niczego ze strony poddanych obawiać. Szlachcic, gdy wychodził z domu przypasywał szablę do boku, brał w rękę obuch (…) w modzie było nosić nóż za pasem. Chłop nosił laskę drewnianą z krzemieniem wrośniętym w jej głowicę lub kij gruby – pisze ksiądz Kitowicz. Mieszkańców Rzeczypospolitej XVIII wieku uznawano za najbardziej uzbrojonych ludzi w Europie. Od magnata po chłopa pańszczyźnianego, każdy był zbrojny stosownie do swego stanu. Syna szlacheckiego uczono strzelania z łuku i używania broni palnej, lecz przede wszystkim zgłębiał on arkana walki szablą. Uczył się broń odpowiedzialnie posiadać i używać jej w służbie społeczeństwu.

W pierwszym okresie po rozbiorach niewiele się w tej materii zmieniło. Po stłumieniu przez Rosjan powstania listopadowego pierwsze pozwolenia na broń palną zaczęto wydawać już w rok po zakończeniu walk, a cztery lata później restrykcje w dostępie do broni, poza ścisłym jej ewidencjonowaniem, praktycznie nie istniały. Dostęp do broni był powszechny i nieograniczony do tego stopnia, że w czasie powstania styczniowego powstańcy kupowali w Galicji broń wojskową hurtowo wprost z magazynów wojskowych. I znowu zaledwie kilka lat po upadku powstania w Królestwie Kongresowym można było legalnie posiadać broń. Za brak stosownego zezwolenia groziła kara grzywny lub kilkudniowego aresztu. Dla porównania, obecnie w Polsce grozi w takim wypadku do kilku lat więzienia. Nasuwa się zatem smutna refleksja, że w oczach państwa polskiego uzbrojeni Polacy stanowią większe zagrożenie dla porządku publicznego niż według rosyjskiego zaborcy. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

- Albo mamy do czynienia z jakąś szopką, albo z jawnym zerwaniem z tym, co stanowi istotę chrześcijaństwa – powiedział redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki, komentując niedawne spotkanie w Domu św. Marty w związku z podpisanym przez papieża Franciszka tzw. dokumentem z Abu Zabi.

 
 

Czym naprawdę jest postulat wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn, skąd się wziął i do czego doprowadzi? My, wierni Kościoła musimy zadać sobie te pytania i na nie odpowiedzieć, zanim będzie już zbyt późno.

 

- Niech region Toskania, najbardziej dotknięty przez nazistowsko-faszystowskie masakry zwróci się do rządu, aby przedstawił Niemcom formalną prośbę o odszkodowanie – napisali przedstawiciele rodzin ofiar niemieckich zbrodni do przewodniczącego władz regionalnych Toskanii, Enrico Rossiego.

 

Grupująca katolickie rodziny organizacja Foro de la Familia przestrzegła przed rosnącą w Hiszpanii liczbą przypadków agresji wśród młodzieży. Władze stowarzyszenia wskazały na informacje o zjawisku upublicznione we wrześniu przez Prokuraturę Generalną w Madrycie, według której pomiędzy 2017 roku a 2018 roku liczba przypadków agresji nieletnich wobec swoich koleżanek wzrosła z 684 przypadków do 944. W okresie tym zwiększyła się również liczba wniosków o objęcie ochroną dziewcząt w wieku szkolnym z 963 do 1010.

 

Groźba cofnięcia się do „ciemnego średniowiecza” jest dziś często używaną formułą mającą dyskredytować np. pomysły uczestnika debaty. Tymczasem był to czas rozwoju, twórczości i innowacyjności. Czym średniowiecze zasłużyło sobie na tak niesprawiedliwe traktowanie? Odpowiadamy na 10 najczęściej pojawiających się tez fałszujących rzeczywisty obraz tego okresu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.