DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Prawda, dobro, piękno

Piotr Kucharski

Naród pozbawiony prawdziwych elit


Kiedy mówimy o duszy naszego narodu, rysuje się nam nieodmiennie jego heroiczno-romantyczny obraz, złożony z tego, co najwspanialsze w rodzimej historii i zbiorowej świadomości. Dusza polska ma jednak i swoje ciemne zakamarki, a nawet całe połacie brzydoty, będące wynikiem grzechów przeszłości, przez które często nie może przebić się to, co piękne i wzniosłe. Z trudem jednak przychodzi nam do tego się przyznać, a już zdecydowana krytyka opacznie rozumianej polskości wymaga nie lada odwagi.

Józef Mackiewicz, mistrz polskiej publicystyki, za swoje krytyczne teksty o rzeczywistości społeczno-politycznej dwudziestolecia międzywojennego, jeszcze obecnie uważany jest przez wiele środowisk za człowieka co najmniej narodowo podejrzanego. Na szczęście, w ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka pozycji książkowych autorów, którzy wzorem Mackiewicza „zabrali się” za duszę polską. Niestety, tego typu literatury wciąż nie jest za wiele. Tym bardziej godny uwagi i szczególnego polecenia jest Esej o duszy polskiej prof. Ryszarda Legutki. Na 134 stronach pisanego ze swadą tekstu dokonuje on swoistego rodzaju wiwisekcji na polskim organizmie, a raczej na duszy polskiej, poczynając od roku 1939, a kończąc na czasach nam współczesnych.
Rok wybuchu II wojny światowej autor uznaje za datę początku dramatycznego i nieodwracalnego zerwania ciągłości z czasami przeszłymi. W wyniku wojny Polska stała się innym narodem i to w sensie społeczno–biologicznym, a nie tylko psychologicznym. Kraj nasz utracił połowę swojego terytorium, obszar do którego odwoływała się największa polska literatura, z wielkimi ośrodkami miejskimi, takimi jak Lwów i Wilno, które tworzyły naturalne poczucie ciągłości Rzeczypospolitej.
Zerwanie to, które usankcjonował nowy, powojenny porządek europejski, dopełniło wprowadzenie komunizmu, w czasie którego Polacy poddani zostali wszystkim fazom czerwonego totalitaryzmu.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski – to nasza wiara, wiara Kościoła Katolickiego. Trwający właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to doskonała okazja do spojrzenia na jedność – Kościoła i chrześcijan, różnorodność i istniejące dziś tendencje zaciemniające perspektywę wiary.

 
 

Gościem Pawła Chmielewskiego w programie „W imię zasad” był dr Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

Kraje, które nie są w Unii Europejskiej wynegocjowały lepsze umowy. Otrzymują więcej szczepionek i szybciej. USA, Izrael czy Wielka Brytania są dzisiaj w dużo lepszej sytuacji niż kraje, w imieniu których umowę negocjowała Unia Europejska – przyznał szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Norwegia po raz kolejny naruszyła prawa rodziców. Sprawa dotyczyła kobiety, której odebrano córkę ze względu na m.in. częściowo błędnie zdiagnozowane problemy psychiczne. Dziecko przez cztery lata pozostawało w pieczy zastępczej, mimo późniejszej poprawy stanu zdrowia matki i wzrostu jej stopnia dojrzałości. W tej sprawie interweniował Instytut Ordo Iuris, który występował w postępowaniu jako tzw. przyjaciel sądu.

 

W środkowonigeryjskim stanie Niger porwano a następnie w okrutny sposób zabito ks. Johna Gbakaana, proboszcza parafii św. Antoniego w miejscowości Gulu (diecezja Minna). O zdarzeniu, do którego doszło 15 stycznia, oznajmił 17 bm. ks. John Jatau, proboszcz parafii św. Teresy w Madali, również z tej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.