DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Prawda, dobro, piękno

Piotr Kucharski

Naród pozbawiony prawdziwych elit


Kiedy mówimy o duszy naszego narodu, rysuje się nam nieodmiennie jego heroiczno-romantyczny obraz, złożony z tego, co najwspanialsze w rodzimej historii i zbiorowej świadomości. Dusza polska ma jednak i swoje ciemne zakamarki, a nawet całe połacie brzydoty, będące wynikiem grzechów przeszłości, przez które często nie może przebić się to, co piękne i wzniosłe. Z trudem jednak przychodzi nam do tego się przyznać, a już zdecydowana krytyka opacznie rozumianej polskości wymaga nie lada odwagi.

Józef Mackiewicz, mistrz polskiej publicystyki, za swoje krytyczne teksty o rzeczywistości społeczno-politycznej dwudziestolecia międzywojennego, jeszcze obecnie uważany jest przez wiele środowisk za człowieka co najmniej narodowo podejrzanego. Na szczęście, w ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka pozycji książkowych autorów, którzy wzorem Mackiewicza „zabrali się” za duszę polską. Niestety, tego typu literatury wciąż nie jest za wiele. Tym bardziej godny uwagi i szczególnego polecenia jest Esej o duszy polskiej prof. Ryszarda Legutki. Na 134 stronach pisanego ze swadą tekstu dokonuje on swoistego rodzaju wiwisekcji na polskim organizmie, a raczej na duszy polskiej, poczynając od roku 1939, a kończąc na czasach nam współczesnych.
Rok wybuchu II wojny światowej autor uznaje za datę początku dramatycznego i nieodwracalnego zerwania ciągłości z czasami przeszłymi. W wyniku wojny Polska stała się innym narodem i to w sensie społeczno–biologicznym, a nie tylko psychologicznym. Kraj nasz utracił połowę swojego terytorium, obszar do którego odwoływała się największa polska literatura, z wielkimi ośrodkami miejskimi, takimi jak Lwów i Wilno, które tworzyły naturalne poczucie ciągłości Rzeczypospolitej.
Zerwanie to, które usankcjonował nowy, powojenny porządek europejski, dopełniło wprowadzenie komunizmu, w czasie którego Polacy poddani zostali wszystkim fazom czerwonego totalitaryzmu.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Co najmniej 35 osób zginęło w wyniku ataków terrorystycznych na targ bydła oraz konwój humanitarny w Burkinie Faso”, poinformowały w niedzielę władze tego kraju. Zamachu dokonali dżihadyści związani z tzw. Państwem Islamskim.

 
 

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że Ameryka wpisze Antifę na listę organizacji terrorystycznych. To efekt zaangażowania tej grupy w rozruchy w USA po śmierci George'a Floyda.

 

W sobotę 30 maja na Jasną Górę weszła 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka. Do Matki Bożej dotarła niewielka grupa pielgrzymów, bo pątników - częściowo skutecznie - zatrzymać próbowała policja. Ostatecznie dzięki determinacji łowickich katolików piękna tradycja została podtrzymana.

 

Nie ma pewności, czy Trybunał Konstytucyjny zajmie się aborcją. Nie wszyscy w PiS mają „wyostrzoną prawicową wrażliwość”, a część kierownictwa partii szuka klucza do zwycięstwa wyborczego w zdobywaniu centrum. W PiS często przeważa zdanie, by nie drażnić liberalnej opinii publicznej - przekonuje poseł tej partii, Bartłomiej Wróblewski.

 

Niemiecki rząd chce wykorzystać kryzys gospodarczy powstały wskutek koronawirusa do gwałtownego forsowania ideologii feministycznej. Minister ds. rodziny, Franziska Giffey z socjalistycznej SPD, zaproponowała udzielanie rządowej pomocy tylko tym firmom, które realizują „postępową” agendę i „promują” pracę kobiet.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.