DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   RODZINA NA CELOWNIKU

Marcin Jendrzejczak

Naród bez przyszłości

Naród bez przyszłości
Fot. T. Adamowicz/Gazeta Polska/Forum

Dzietność w Polsce jest niższa niż w stosujących politykę jednego dziecka Chinach, za to ubranka dziecięce obłożone są u nas wyższym podatkiem VAT niż… prezerwatywy. Chociaż na tzw. politykę prorodzinną Polska przeznacza 2 procent PKB, większość z tych środków nie trafia bezpośrednio do rodzin, lecz do różnego rodzaju instytucji, jak żłobki, przedszkola czy przedsiębiorstwa dostarczające obiady niedożywionym dzieciom. Jeśli już nawet jakieś wsparcie kierowane jest do rodzin, jego uzyskanie obwarowano masą biurokratycznych utrudnień. Tymczasem katastrofa demograficzna czai się za rogiem.

Marcin Jendrzejczak

Jak zauważa Fundacja Republikańska w raporcie Polityka prorodzinna w Polsce: Rodzina wielkomiejska w stosunku do transferów z budżetu państwa wpłaca 45041,84 złotych więcej niż otrzymuje. Z kolei rodzina w średnim mieście 17644,44 złotych. Klasycznym przykładem nieproporcjonalnie niskiego świadczenia dla rodzin jest becikowe, czyli wprowadzona w roku 2005 jednorazowa zapomoga w kwocie tysiąca złotych z tytułu narodzenia dziecka. Początkowo jej uzyskanie nie wymagało spełnienia w zasadzie żadnych formalności, obecnie zaś należy złożyć wniosek w terminie dwunastu miesięcy oraz przedstawić: dokument tożsamości, skrócony odpis aktu urodzenia, oświadczenie, że drugi rodzic nie pobrał już becikowego za dziecko i zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od dziesiątego tygodnia ciąży. Ten ostatni warunek może uniemożliwić otrzymanie świadczenia matkom, które nie były świadome faktu bycia w ciąży, co w jej wczesnym okresie jest zupełnie możliwe. Ponadto od roku 2013 konieczny warunek stanowi też dochód nieprzekraczający 1922 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie.

Gwoli sprawiedliwości przyznajmy, że rozwiązanie to nie jest żadnym ewenementem. Podobne świadczenia istnieją we Francji i Wielkiej Brytanii. Są też kraje – jak choćby Norwegia – które zamiast na pomoc finansową stawiają na zapewnienie komfortowych warunków i pełnej opieki zdrowotnej kobiecie zarówno podczas ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Z kolei matki fińskie otrzymują od rządu słynne „paczki” z ubraniami, pieluchami, akcesoriami dziecięcymi i kosmetykami dla matki. To swego rodzaju becikowe w naturze, którego tradycja sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku, gdy Finlandia była krajem biednym i zmagającym się z wysoką śmiertelnością niemowląt.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko rychła paruzja może uratować Polskę. Jak by to nie zabrzmiało to nie ma dziś już "mniejszego zła" dla Polaka. Czym jest dzisiejsza powszechna polska emigracja? - wyjazdem za lepszym standardem bycia czy przemyślaną polityką egzystencjalną? Prawda jest taka że dzisiaj ludzie mający ok 50 lat nie są pewni wysokości swojej emerytury, a co dopiero ci którzy kończą szkoły (czy w ogóle doczekają emerytury). Przy takiej polityce jak obecna nie ma możliwości by poprzez zwiększenie ilość dzieci zapewnić przyszłość narodowi. Niech rząd najpierw przedstawi jasne reguły życia a potem wszystko samo się potoczy. Dzisiaj jest tak że Polak z małymi dziećmi musi pałętać się po świcie by zapewnić im chleb!
ponad 7 lat temu / MarciN
 
Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 Euro przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie ? Od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę Za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wp
ponad 7 lat temu / polonus
 
Ech te @ Ale potępia też i kapitalizm. Ośmieszasz się człowieku.
ponad 7 lat temu / Leszek
 
@Leszek: katolik zrozumie odpowiednio słowa Leona xiii. Człowiek ze spaczonym sumieniem zostanie socjalistą...( o ile już nim nie byłjest- ta encyklika powstała własnie jako reakcja, jako "wyjaśnienie" że jest inna droga walki o godność pracowników, niż upadlający, deptający Dekalog i prowadzący do jeszcze większej biedy zamiast "krwiożerczego" bogacenia się socjalizm. ) Katolicka nauka społeczna potępia socjalizm, więc Ty nie kłam. Ale wtedy musiałbyś stanąć w Prawdzie...
ponad 7 lat temu / Ech te
 
@Jacku, ja właśnie o ziemi, a nawet o tym, co pod ziemią. Mój dziadek, przed wojną hutnik w hucie "Laura", zaraz na początku wielkiego kryzysu z początkiem lat 30-tych, został zwolniony z pracy, tak, jak wielu innych, tak po prostu, na bruk. Miał na utrzymaniu 5-ro dzieci w wieku 1 - 10 lat i niepracującą żonę. Jak przeżył ? "Fedrował" węgiel, ale nie na kopalni (tam też pracy nie było) lecz na "biedaszybie", na powierzchni ziemi, ryzykując zawalenie się wyrobiska lub konflikt z prawem. Potem ten węgiel rozwoził na wózku pchanym czy też ciągnionym przez niego i dwóch synów, dzieciaków, po mieście,aż udało mu się go sprzedać i zarobić parę groszy na utrzymanie rodziny. Jakie mieli życie, nie będę się rozpisywał, trwało to bodajże 7 lat. Mogę Ci tylko powiedzieć, że nie było im "do śmiechu". Na filmach Kutza to wygląda lepiej. Obecnie widziałem w TV, że podobne historie dzieją się w Wałbrzychu. Ale tam już sprawnie działa MOPS i inne instytucje.
ponad 7 lat temu / janusz
 
Ech te @ Nie kłam. Papież Leon XIII w encyklice Rerum novarum napisał: \'\'Państwo musi chronić pracowników przed wyzyskiem ze strony pracodawców\'\'. Już samo wyrażenie \'\'Państwo musi\'\' jest dla kapitalistów oznaką socjalizmu, a co dopiero kiedy dotyczy kwestii ekonomicznej i relacji na linii pracodawcy - pracownicy. Dobrze wiesz, że kapitalizm jest antychrześcijański, więc nie udawaj głupiego. No, chyba, że jesteś ofiarą orwellowskiego dwójmyślenia i twierdzisz, że można uznawać dwie sprzeczne ze sobą wartości i idee.
ponad 7 lat temu / Leszek
 
 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.

 
 

Czy przetrwamy prezydenturę Joego Bidena? Jak będzie wyglądała jego prezydentura? Mówi o tym publicysta, Jakub Majewski.

 

Dwóch biskupów wystosowało list w imieniu kard. Vincenta Nicholsa, prymasa Anglii i Walii w sprawie polskiego katolika znajdującego się w szpitalu w Plymuth. Przebywającemu w śpiączce mężczyźnie grozi zagłodzenie w majestacie prawa. Biskupi apelują do swojego Ministra Zdrowia o zgodę na przetransportowanie chorego do Polski.

 

Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych opublikowała w dniu inauguracji prezydenta Joe Bidena oświadczenie. Przewodniczący Episkopatu, abp José H. Gomez, wyraził nadzieję, że nowa administracja nie będzie narzucać Ameryce aborcji i antykoncepcji, ale podejmie współpracę z Kościołem. Oświadczenie ostro skrytykował kard. Blaise Cupich, metropolita Chicago.

 

 

Mimo, że mamy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgonną z ustawą zasadniczą eugeniczną przesłankę aborcyjną, szpitale nie zmieniły swojej praktyki i nadal dokonują aborcji. Powodem jest brak publikacji wyroku.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.