DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Marcin Jendrzejczak

Naród bez przyszłości

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Tylko rychła paruzja może uratować Polskę. Jak by to nie zabrzmiało to nie ma dziś już "mniejszego zła" dla Polaka. Czym jest dzisiejsza powszechna polska emigracja? - wyjazdem za lepszym standardem bycia czy przemyślaną polityką egzystencjalną? Prawda jest taka że dzisiaj ludzie mający ok 50 lat nie są pewni wysokości swojej emerytury, a co dopiero ci którzy kończą szkoły (czy w ogóle doczekają emerytury). Przy takiej polityce jak obecna nie ma możliwości by poprzez zwiększenie ilość dzieci zapewnić przyszłość narodowi. Niech rząd najpierw przedstawi jasne reguły życia a potem wszystko samo się potoczy. Dzisiaj jest tak że Polak z małymi dziećmi musi pałętać się po świcie by zapewnić im chleb!
ponad 6 lat temu / MarciN
 
Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 Euro przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie ? Od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę Za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wp
ponad 6 lat temu / polonus
 
Ech te @ Ale potępia też i kapitalizm. Ośmieszasz się człowieku.
ponad 6 lat temu / Leszek
 
@Leszek: katolik zrozumie odpowiednio słowa Leona xiii. Człowiek ze spaczonym sumieniem zostanie socjalistą...( o ile już nim nie byłjest- ta encyklika powstała własnie jako reakcja, jako "wyjaśnienie" że jest inna droga walki o godność pracowników, niż upadlający, deptający Dekalog i prowadzący do jeszcze większej biedy zamiast "krwiożerczego" bogacenia się socjalizm. ) Katolicka nauka społeczna potępia socjalizm, więc Ty nie kłam. Ale wtedy musiałbyś stanąć w Prawdzie...
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@Jacku, ja właśnie o ziemi, a nawet o tym, co pod ziemią. Mój dziadek, przed wojną hutnik w hucie "Laura", zaraz na początku wielkiego kryzysu z początkiem lat 30-tych, został zwolniony z pracy, tak, jak wielu innych, tak po prostu, na bruk. Miał na utrzymaniu 5-ro dzieci w wieku 1 - 10 lat i niepracującą żonę. Jak przeżył ? "Fedrował" węgiel, ale nie na kopalni (tam też pracy nie było) lecz na "biedaszybie", na powierzchni ziemi, ryzykując zawalenie się wyrobiska lub konflikt z prawem. Potem ten węgiel rozwoził na wózku pchanym czy też ciągnionym przez niego i dwóch synów, dzieciaków, po mieście,aż udało mu się go sprzedać i zarobić parę groszy na utrzymanie rodziny. Jakie mieli życie, nie będę się rozpisywał, trwało to bodajże 7 lat. Mogę Ci tylko powiedzieć, że nie było im "do śmiechu". Na filmach Kutza to wygląda lepiej. Obecnie widziałem w TV, że podobne historie dzieją się w Wałbrzychu. Ale tam już sprawnie działa MOPS i inne instytucje.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Ech te @ Nie kłam. Papież Leon XIII w encyklice Rerum novarum napisał: \'\'Państwo musi chronić pracowników przed wyzyskiem ze strony pracodawców\'\'. Już samo wyrażenie \'\'Państwo musi\'\' jest dla kapitalistów oznaką socjalizmu, a co dopiero kiedy dotyczy kwestii ekonomicznej i relacji na linii pracodawcy - pracownicy. Dobrze wiesz, że kapitalizm jest antychrześcijański, więc nie udawaj głupiego. No, chyba, że jesteś ofiarą orwellowskiego dwójmyślenia i twierdzisz, że można uznawać dwie sprzeczne ze sobą wartości i idee.
ponad 6 lat temu / Leszek
 
Ech te @ Nie kłam. Leon XIII napisał w Rerum novarum tak: \'\'Państwo musi chronić robotników przed wyzyskiem ze strony pracodawców.\'\' Już samo wyrażenie \'\'państwo musi\'\' kapitaliści uznają, za socjalizm, a co dopiero kiedy dotyczy kwestii ekonomicznych i relacji pracownik - pracodawca. Tak więc wiesz dobrze, że kapitalizm jest antychrześcijański i nie udawaj głupiego. No, chyba, że uznajesz orwellowskie dwójmyślenie, czyli uznawanie dwóch sprzecznych ze sobą zasad!
ponad 6 lat temu / Leszek
 
Janusz, "bezwzględny kapitalizm" w II RP, nieźle mnie ubawiłeś... skoro już pożartowałeś, zejdź na ziemie.
ponad 6 lat temu / Jacek
 
@Ech te - kapitalizm nie doprowadza do biedy, bezrobocia i patologii ? Jeśli nie widzisz tego wokół, to się rozejrzyj. Proponowałeś wyjazd na Kubę ? To może jedź, chociaż turystycznie, biedny, komunistyczny kraj. A potem pojedź do ich sąsiadów - kapitalistycznego Haiti. Zobaczysz, co to znaczy prawdziwa bieda i patologia. A może popytaj się dziadków, jeśli sami lub ich rodzice lub dziadkowie żyli w przedwojennej Polsce - to Ci też powiedzą, jakie mają wspomnienia, co to znaczy naprawdę bieda i bezrobocie w warunkach bezwzględnego kapitalizmu. A co do przestrzegania dekalogu - to naprawdę o moje sumienie nie musisz się martwić, każdy z nas ma swoją drogę do Boga, swoje grzechy i swoją nadzieję na zbawienie i to Bóg będzie nas sądził. Z miłości do Boga i bliźniego.
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: Jezus przykazał nam abyśmy my pomagali innym, dawali im to i owo, napewno nie popierał przymusowej redystrybucji dóbr, czyli socjalizmu. Nie kradnij. Siódme przykazanie. Skoro to, że socjalizm doprowadza do biedy, bezrobocia i patologii nie jest argumentem dla Pana, to cóż. Ale jak Pan podnosi buciora na Dekalog, to koniec. Mata co chceta. Ładnie Pan tu prawi, ale złodziejskiego i do bolu nieefektywnego w wielu wymiarach systemu Pan tym nie zmieni. Metody Złotoustego działają tylko na naiwnych, na tych co daleko od Boga. Może się Pan opamiętać, albo... umrzeć. Duchowo. Definitywnie. Wszyscy mamy ten wybór.
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@Ech te - wolność dana od Boga nie zaprzecza zbudowaniu przez ludzi zorganizowanego tworu społecznego, jakim jest państwo, w którym ustala się prawa, aby służyły one całej społeczności. Nauka Jezusa nakłada na taką społeczność szczególną troskę o słabszych, chorych, dzieci, ba, nawet każe zadbać o uwięzionych. Taka społeczność realizując potrzeby swoich członków, służące ich obronie, zdrowiu, edukacji, ale także egzystencji w wieku poprodukcyjnym, ma prawo ustanawiać prawa, które to zabezpieczą, w tym system podatków obejmujący wszystkich członków społeczeństwa stosownie do ich zamożności. Wolność dana każdej jednostce pozwala jej na rozwój i taką rolę społeczną, jaką chce pełnić, przy przestrzeganiu jednakowego dla wszystkich prawa.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Papież ten poetępiał socjalizm z zasady. Kapitalizmu, czyli jedynego dla katolika akceptowalnego systemu gospodarczego, bo opatergo na WOLNOSCI danej od Boga, nie potępiał. Potępiał jedynie tych wśród kapitalistów, którzy z grubsza mówiąc wyżej sobie cenili pieniądz niż drugiego człowieka= pracownika. Encyklika ta była reakcją i nauką dla katolików, reakcją na to że bezrozumni oczywiście nie używając zbyt wielu szarych komórek upraszczali sprawę i oczywiście nie ganili tej złej części kapitalistów tylko cały "krwiożerczy" wolny rynek. Nie dziwne, że ulegli czerwonej propagandzie i "wspaniale" działającemy socjalizmowi/komunizmowi. Papież zwłaszcza powiedzał, że katolicka nauka społeczna opowiada się za godnością każdego człowieka (czyli i robotników i chlebodawców), ale socjalizm gani jako oparty na kłamstwie, złodziejstwie i szkodzie dla całego społeczeństwa. Krótko mówiąc - grzech! Każdy powinien być przynajmniej na tyle rozumny, by to go postawiło do pionu.
ponad 6 lat temu / Ech te - do: Leszka, co czytał chyba coś innego...
 
Ech te @ Takich jak ty \'\'katolików\'\' papież Leon XIII potępił w Rerum novarum! No, ale tacy jak ty \'\'katolicy\'\' uważają pewnie Leona XIII za komunistę.
ponad 6 lat temu / Leszek
 
@janusz: Szklany sufit. Przecież gdyby nie WOLNY rynek oparty na niskich podatkach w dawnych czasach, to ta Anglia by wcale nie była bogata jak jest teraz! I nie byłoby jej stac teraz na socjale. No ludzie... Od kiedy to życie za cudze pieniądze i robienie kolejnego kolorowego pokolenia roszczeniowców jest dobrym wkładem w gospodarkę? Powtarzam jeszcze raz, żeby miec takie socjale, państwo musi mieć możliwość sobie na nie pozwolic. Polska nie ma i w obecnej sytuacji popieranie tych wszystkich wynalazków jest szaleństwem, krzywdą na tym kraju i grzechem ciężkim karanym piekłem, bo jak dla kogoś parę cudzych groszy jest ważniejsze od sprawiedliwości, od zrobienia tego co trzeba z tym państwem to o czym tu jeszcze mówić... I polecam Panu encykliki papieskie, mówiące że nikt nie może być dobrym katolikiem będąc socjalistą. Bodajże Leon XIII i Pius XI (no albo X). Wujek google pomoże. Ale na upartego to i Jezus nie pomoże... I chwała mu za to. On wolność szanuje!
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@Ech te - Bismarck, który wprowadził system emerytalny w Niemczech, daleki był od socjalizmu, a już zwłaszcza komunizmu ! Można nawet powiedzieć, że tym posunięciem wytrącił im oręż z ręki. Obecnie Anglia i RFN także mają bardzo dobre (dla ubezpieczonych) systemy emerytalne. Obecnie bardzo "denerwują ich" imigranci korzystający z rozbudowanego systemu zasiłków społecznych, ale nie "chwalą się", że per saldo imigranci pracujący w ich krajach więcej "wkładają" niż "wyjmują" z ich budżetów, nie mówiąc o zasilaniu ich w dzieci, które szybciej asymilują się i w przyszłości również zasilą podatkami ich budżety. Wabik w postaci szerokiej gamy zasiłków rodzinnych i dla bezrobotnych obok większej płacy dla zatrudnionych działa skutecznie także na naszych rodaków, którzy w coraz większej ilości tam zostają i p w i ę k s z a j ą swoje rodziny, stanowiąc wyraźny dowód, jak bardzo względy ekonomiczne i bezpieczeństwo socjalne stymulują wzrost dzietności.
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: Po pierwsze - Szwecję STAĆ na świadczenia socjalne, pomimo socjalizmu -eksport. Po drugie-nawet tam w ostatnich latach przyznają, że kryzys gospodarczy dopadł i Skandynawię,i ku wielkiemu niepocieszeniu prawilnych katolików socjalistów i kolorowych rząd podatki obniżył! Nie do pomyślenia jak tak można. Cza podwyższać, podwyższać wtedy państwo DA nam wincyj;) Trzeba być dziecmi PRLu, żeby móc w ogóle w sumieniu łączyć socjalizm z moralnościa katolicka i wbrew wszelkim obserwacjom i nawet najdobitniejszym przykładom dalej popierać ustrój,gwałcący wolność daną od Boga. Ludzie wyjeżdzają do bogatych krajów,ale popierają system,w którym gdyby dawniej on w nich był, to mielibyśmy wszędzie kraje a\'la Kuba. Co tam Anglia RFNy i Florydy... Kuba i socjalizm! Muszę Pana nazwac tzw."pożytecznym idiotą" -Lenin. Sam Pan to wybrał Własnie na "pożytecznych idiotach" sukces zdobył socjalizm/komunizm. Takich co to nie są zdolni do samodzielnej obserwacji i wnioskowania
ponad 6 lat temu / Ech te janusze, co dzisiejszy system traktują jak \"czysty\" kapitalizm
 
Leszku, kapitalizm jeszcze długo będzie istniał, bo z y s k jest ciągle motorem napędowym gospodarki i tym samym postępu technicznego. Napewno nie będzie go na Ziemi po powtórnym przyjściu Jezusa. Ale póki co, należy zrobić wszystko, by nie był to "dziki" kapitalizm, który pozwala na bezwzględny wyzysk ludzi biednych, (pracowników najemnych i bezrobotnych) którzy drżą, czy będą mieli na czynsz i wykarmienie rodziny. Tendencje niestety są takie, że bogaci staja się coraz bogatsi, kumulacja (koncentracja) kapitału w rękach nielicznych superbogaczy jest coraz większa, a przepaść między nimi, a resztą ciągle się powiększa. Jednym ze sposobów na uchronienie większości społeczeństwa (pracobiorców i ich rodzin) przed nędzą w razie bezrobocia, choroby i na starość, są właśnie świadczenia społeczne, które tak zaciekle atakuje Ech te. I nie są one atrybutem komunizmu. Dlatego Polacy masowo wyjeżdżją nie do Korei Płn., ale do Skandynawii rządzonej przez socjaldemokratów !
ponad 6 lat temu / janusz
 
@Leszek: Mam dokładnie takie samo zdanie tyle, że na odwrót. Jeśli o kit chodzi, to pojedźmy po bandzie. Proponuje, aby wszyscy podobni Tobie katolicy przenieśli się do komunistycznej Korei Północnej. Toż to raj dla prawilnych chrześcijan;) Normalni ludzie w tym kraju powinni się zrzucić i załatwic wam bilety. Oczywiście w jedną stronę.
ponad 6 lat temu / Ech ten Marks, to byłby dumny z pilnego ucznia
 
Ech [email protected] Ja trollem? Zastanawiam się czy ty na serio popierasz kapitalizm. Jeszcze raz przeczytaj: http://www.eioba.pl/a/4b0w/ostrzegam-przed-jkm-i-nowa-prawica http://www.eioba.pl/a/4b7d/kapitalizm-a-droga-do-nowego-porzadku-swiata Kapitalizm to system złodziejstwa i totalnego niszczenia większości społeczeństwa przez garstkę zwyrodnialców. Czy ty na prawdę jesteś aż taki głupi, że tego nie rozumiesz, czy celowo kłamiesz? Chciałbym od takich jak ty tylko jednego: bądźcie szczerzy. Kapitalista nie może być Katolikiem i nie powinien nikomu wciskać kitu, że jest inaczej!
ponad 6 lat temu / Leszek
 
ALeszek: Za to socjalizm opierający się na złodziejstwie, o przeprasza, "redystrybucji dóbr", to czysta służba bogu. Celowo z małej, bo wiemy o jakiego "boga" tu chodzi. Yhym. Kim Dzong Un lubi to. No dobra. Jesli Ty naprawdę serio to piszesz to mi Cię primo baaaardzo człowieku szkoda... A może jesteś trollem. Bo jak chcesz popierac komunizm i jego pozostałość w postaci socjalizmu to mówienie o sobie \'katolik\' to czysta groteska.
ponad 6 lat temu / Ech ten wirus
 
Ech te nie jesteś Katolikiem, ani w ogóle Chrześcijaninem! Kapitalizm był, jest i zawsze będzie antychrześcijański. http://www.eioba.pl/a/4b0w/ostrzegam-przed-jkm-i-nowa-prawica http://www.eioba.pl/a/4b7d/kapitalizm-a-droga-do-nowego-porzadku-swiata
ponad 6 lat temu / Leszek
 
"Według Ech te katolik powinien traktowac ludzi jak śmieci" - Ech... W takiej sytuacji mówie tylko: "nie mierz wszystkich swoja miarą" i idę dalej bo szkoda czasu. Na wirus komunizmu i jemu pochodnych, gwałcącego wolność daną od Boga i który kłamie niczym Szatan, choćby tak, że kapitaliści to by w ogóle podatków nie płacili i inne byzydury, na ten wirus to pomoże tylko Chrystus.
ponad 6 lat temu / Ech te
 
To socjalizm uczy ludzi złodziejstwa, kombinowania, nieodpowiedzialności, dzieli ludzi na klasy społeczne, wymusza zazdrość i odbiera wolność stanowienia o swoim. Ktoś kto pod przymusem został ograbiony przez wysokie podatki i swoje pieniądze w ten sposób przekazał biednym nie ma żadnej zasługi przez Bogiem. Wątpliwą zasługę ma "janosik", który odebrał mu pieniądze. Ktoś kto dobrowolnie oddaje ze swojej kieszeni na jałmużnę ten ma zasługę przed Bogiem. Aparat państwowy, który nas na każdym kroku okrada, żeby wspierac biednych, tak naprawdę zabija w nas hojność.
ponad 6 lat temu / chłopzewsi
 
Kapitalizm jest nie do pogodzenia z Katolicyzmem. Ewangelie pełne są krytyki tego, co głoszą korwinowcy tacy jak Ech te. Ewangelia to przyodzianie nagich, nakarmienie głodnych, \'\'błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie\'\', \'\'nie można służyć jednocześnie Bogu i mamonie\'\', \'\'kto ma dwie szaty niech jedną da temu, kto jej nie ma\'\', \'\'nie uciskajcie i nie wyzyskujcie ubogich\'\', \'\'pamiętaj aby dzień święty święcić\'\', przypowieść o bogaczu i Łazarzu, Bóg, który przyszedł na świat w korycie z którego jedzą zwierzęta. To jest ewangelia! Jest jeszcze katolicka nauka społeczna, którą kapitaliści nazywają socjalizmem, podobnie jak papieża Leona XIII nazywają komunistą. Według Ech te katolik powinien traktować bliźnich jak śmieci. Wybacz kapitalisto Ech te, ale to ty zostawiłeś katolicyzm w kościele.
ponad 6 lat temu / Leszek
 
@janusz:I jeszcze powiem, że powtarza Pan pierwsze lepsze slogany o kapitaliżmie niczym dobry czytelnik Marksa. Nie wiem czy to tylko telewizornia czy może miał Pan to na studiach. Naiwni ulegną kłamstwu i bedą mieć spaczone sumienie i postrzeganie rzeczywistości. Jak widać z wiekiem, przez brak refleksji, nie mądrzeją... Starośc nie usprawiedliwia złego, pamiętaj Pan. Pisałem, że kapitalizm może być "nieludzki", ale tylko czasem, a socjalizm zawsze. Wybacz Pan, ale w tym artykule mowa o katastrofie demograficznej, o nadchodząceh zapaści systemu świadczeń publicznych i kryzysie, a Pan jest typowym obywatelem, jednym z wieeeelu, którzy do tego przyłożylu małą cegiełkę. Mam nadzięję, że doceni Pan przynajmniej moją szczerość.
ponad 6 lat temu / @Ech te
 
@janusz: Jak ktoś mi mówi o polityce społecznej, prorodzinnej i jednocześnie popiera zwiekszanie świadczeń socjalnych (czyli jeszcze powiększanie podatków), to mam doprawdy ściśnięte ze złości pięści. "Rząd nie ma ŻADNYCH swoich pieniędzy." - M. Tatcher. Nasz naród widocznie jest za głupi i zasługuje na kryzys(który dopiero się zacznie). Dzisiaj wyzsze wykształcenie mało co znaczy, skoro większa część tych kształconychwbrew wszelkiemu rozumowi popiera socjalizm i jednocześnie by chciała żeby było lepiej. Walka z wiatrakami. (Tu mowa też o Panu). Jezus kazał nam pomagac innym, ale tak, że sięgamy sami z własnej woli do własnej kieszeni. Nie popierał janosikowania, bo to grzech. Ale to jak młotem o ścianę. Niech mi Pan nie mówi, że dobry katolik ma w d*pie ten kraj i chce żeby było jak jest, bo jemu jescze w tym systemie starcza, wiec po co coś ruszać. Przyszłośc Polaków? -Eee tam. Trochę kurde wstydu. Nie szumcie wierzby nam! Niech Pan nie odwraca kota ogonem.
ponad 6 lat temu / @Ech te
 
Solidarność społeczna nie musi oznaczać państwowego przymusu. Zwłaszcza, jeżeli gołym okiem widać, że jest to system nieefektywny i prowadzący do większej biedy i bezrobocia... Wtedy popieranie tego z powodu jakichkolwiek piejiedzy, uważam za grzech! Co do ZUSu- pisze po raz piatu. Nawet największy ignorant w końcu przyzna, że nic już się nie da zrobic z tym bankrutem opórcz jego likwidacji. Ale, kto powiedział, że to oznacza pozostawienie na lodzie ludzi!? Na pewno nie ja, wiec mi Pan nie przypisuj tego i owego. Sam już pisałem, że potrzebne będą podatki na obecne świadczenia, nie da się ot tak ludzi porzucić. Pisałem to już, zresztą to chyba oczywiste? I dla każdego myślącego i prawego człowieka socjalizm to ustrój nieefektywny i niesprawiedliwy,to widac gołym okiem,ale mimo tego zawsze będzie miał swych zwolenników... Cóż głupich jest wiecej niż mądrych. Ludzi bez odwagi i konformistów... Żeby byc katolikiem i popierać socjal to trzeba miec spaczone sumienie
ponad 6 lat temu / Ech te pokolenie PRL...
 
@Ech te - jeśli więc myślisz, że "postęp" polega na pozostawieniu ludzi samym sobie, w walce o byt, w której wygrywa tylko silny, sprawny, z bogatej rodziny - to niestety, ale to Ty, "pozostawiasz swój katolicyzm w kościele", bo jesteś zwolennikiem "darwinizmu społecznego", w którym takie pojęcie jak solidarność społeczna nie ma racji bytu. Oczywiście, że system świadczeń społecznych należy modyfikować, bo realia życia się zmieniają. Jeśli kiedyś średnia długość życia wynosiła np. 65 lat, to przecież średnia 80 lat stwarza zupełnie inną sytuację, do której te świadczenia należy dostosować. Inna też jest wydajność pracy, inne podstawowe potrzeby ludzi, inny styl życia, (np. emancypacja kobiet), niż to było na początku XX wieku. Dlatego mówiąc o problemach z dzietnością i zabezpieczeniem społecznym, te wszystkie czynniki należy mieć na uwadze i prowadzić taką politykę społeczną, by była prorodzinna i jednocześnie dawała ludziom tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.
ponad 6 lat temu / janusz
 
@Ech te - piszesz bardzo agresywnie, obrażając ludzi tylko dlatego, że np. są starsi i pobierają już emerytury, na które całe swoje zawodowe życie się składali, tak jak pokolenie ich rodziców. Jednocześnie nie podajesz swojej "recepty" na zabezpieczenie na starość lub w przypadku choroby i inwalidztwa, ograniczając się do postulatu likwidacji ZUS-u i gloryfikując "wolnoamerykankę" na rynku pracy (i płacy). Tymczasem, jak przypomniał Leszek, mieliśmy już taki okres - bez ZUS-u i ubezpieczeń społecznych, bez kodeksu pracy, bez ingerencji państwa. I jakie to było życie szerokich mas społecznych, jaki był wyzysk pracowników, jakie nieszczęścia na skutek choroby, bezrobocia lub po prostu ze względu na starość - to wszystko znajdziesz w literaturze polskiej i światowej XIX i XX wieku. Teraz też możesz spotkać ludzi zatrudnionych na "umowach śmieciowych", jako preferowanych przez biznesmenów goniących za zyskiem, których przyszłość na stare lata jest niezabezpieczona.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Tak jak już pisałem. Możecie sobie popierac te wszystkie ZUSy i inne bankruty, możecie sobie katolicyzm zostawiać w Kościele, tak jakby moralność w finansach nie miała znaczenia, możecie wbrew całemu rozwijającemu się światu, wbrew całemu zdrowemu rozsądkowi popierać socjalizm, oślepieni blaskiem tej całej "fortuny" jakimi sa państwowe świadczenia, ale za niedługo nawet najgłupszemu się oczy otworzą. Siłą woli i swojego kretynizmu piramidy finansowej nie utrzymacie, a główni, nawet ci lewicowi ekonomiści przyznają, że w najbliższych już latach czeka nas wielka katastrofa systemu emerytalnego. Tylko co was to obchodzi, skoro dla was starczy? (Normalnie nie zadawałbym tego pytania, ale z uwagi na to, że to portal dla katolików...)
ponad 6 lat temu / Ech te
 
Dziś w Polsce jest coraz mniej dzieci, bo pracodawcy płaca za mało, a nie że ZUS zabiera. Nie ma za co kupić mieszkania, żeby założyć rodzinę! Mnie tez się ciśnienie podnosi jak katolik, jak mniemam, Pan Leszek, broni cudownych tworów komuny i w nich widzi rzekomy rozwój swojego kraju... O argumentach ad personam już nie wspomnę. Btw. Taki Teksas czy inna Korea Płd. nie mają Korwina, ale mają rozum i dzieki temu ICH STAĆ. A ludzi, którzy są ślepi i będą dla pieciu groszy (z podatków) poświęcać sprawiedliwość i możliwość rozwoju niech bieda gnębi bo na to zasługują! Do Anglii uciekają, bo tam dobrze i kapitalizm, ale w Polsce nie! Tutaj bagienko musi pozostać. Nie rozumieją, że na socjalizm to sobie moga pozwolić kraje BOGATE. Ale co tam kraj. Przeciętnego Leszka, Janusza i Zenka obchodzi tylko własna kieszeń. O prywatnej działalnosci charytatywnej nie słyszałeś? Rozumiem,że wolisz złodziejski system,bo co ja tu bedę się udzialał jak może państwo..
ponad 6 lat temu / Ech te
 
Gdzie jest kapitalizm bez kapitalistów?
ponad 6 lat temu / akronum
 
Jeśli miałbym do wyboru żyć w kraju kapitalistów bez ZUS i płacy minimalnej (czyli z takimi pieniędzmi, za które nigdy nie zakupiłbym mieszkania i nie miałbym gdzie założyć rodziny), a wiać do innego kraju, gdzie państwo trzyma łapę na samowoli pracodawców i gdzie te \'\'złodziejskie\'\' instytucje pozwalają na założenie rodziny, zakup własnego domu i utrzymanie dzieci to wybrałbym kraj numer 2. Ale co na ten temat mogą wiedzieć dzieciaki ogłupione przez Korwina i nie znające historii.
ponad 6 lat temu / Leszek
 
Jak czytam komentarze kapitalistów to mi się niedobrze robi. Chcecie zlikwidować ZUS? A wiecie, że ten ZUS to renty dla tych, którzy pracować nie mogą, bo np. są niezdolnymi do żadnej pracy kalekami? Rewolucja przemysłowa XIX wieku już pokazała jakim \'\'dobrobytem\'\' jest kapitalizm jaki chcecie w Polsce stworzyć! Pracodawcy płacili ludziom totalne grosze, bo nie było płacy minimalnej. Ludzie musieli wysyłać do pracy małe dzieci, żeby móc się utrzymać. Mieszkano w slumsach po kilka rodzin na jednym ciasnym mieszkanku, bo z pensji nie było ich stać na zakup innego mieszkania. Musieli wynajmować rudery. Nie było KP i bhp, kobiety umierały w fabrykach, mnożyły się choroby, poronienia itd. Stąd wzięły się protesty przeciwko pracodawcom, stąd wzięła się kontrola państwa nad gospodarką. Dziś w Polsce jest coraz mniej dzieci, bo pracodawcy płaca za mało, a nie że ZUS zabiera. Nie ma za co kupić mieszkania, żeby założyć rodzinę!
ponad 6 lat temu / Leszek
 
Czy dzietność to sprawa pieniędzy czy wiary?
ponad 6 lat temu / orlik57
 
Irytujące jest sprowadzanie kwestii dzietności do ekonomii. Sprawa jest naprawdę głębsza.
ponad 6 lat temu / Berenika
 
@janusz: Proszę Pana. Jakie emerytury? Chyba max. na poziomie 700zł/msc? Rozumie Pan, że ta piramida finansowa jest już na wykończeniu? Za 20 lat będą ale masowe protesty gdy okaże się w jakim to luksusie przyjdzie żyć emerytom. Tak będziemy doceniać ten system. Powiem tak. Teraz jezcze można zlikwidować ZUS i zrobić odwazne reformy w tym kraju. Niestety ich konieczność widzą w tym kraju prawie wyłącznie młodzi, starzy nic nie chcą, bo im wygodnie tak jak jest teraz, jakoś się zipie i za to to ja im nie podziękuję. O nie. Bo ja i młode pokolenie(ci co tu zostaną) tak "dobrze" jak dziesiesi emeryci to mieć nie będziemy... To jest katolicka odpowiedzialność za przyszłość Narodu? Nie- byleby mieć papu, to mnie już nic nie obchodzi... Taka jest większość ludzi. Letnia. A przepraszam - w Stanach czy innej Korei Płd., jednak większa część ludzi jeszcze nie sprzedała przyszłosci kraju za miske zupy. Starzyki popierają ZUSy i wsjo podobne, to też jest ich "pomoc".
ponad 6 lat temu / Ech te , tj. Ci skażeni przez komunizm katolicy...
 
Oczywiście należy zlikwidować ZUS. Nie można jednak tego zrobić zmiana dzień. Proces odejścia od emerytur powinien trwać kilkadziesiąt lat. Stopniowo świadczenia powinny spadać w zależności od ilości przepracowanych lat (im mniej tym mniejsze świadczenia). Należy powiedzieć jasno: od dziś składki idą na obecne świadczenia ( z biegiem lat składka by malała, aż powiedzmy po 100 latach zmalałaby do zera). Do przeprowadzenia takiej reformy potrzebujemy długofalowej i konsekwentnej polityki. To jest w obecnym układzie nie możliwe. Niezależnie od systemu(który lubi czasem zbankrutować) lub państwa (które czasem znika z mapy) rodzina jest najlepszą inwestycją. Dzieci są przyszłością i nadzieją na Waszą starość. A jak umrzecie ktoś się za Was będzie modlił. Trzeba myśleć perspektywicznie.
ponad 6 lat temu / Śmiesław
 
@Ech te - była już taka akcja "zabierz babci dowód", ale to nie jest dobry sposób na pokonanie przeciwników politycznych, którzy przecież mają też prawa obywatelskie (i prawo do godnego życia na starość po aktywnym życiu zawodowym lub rodzinnym !). Prawdziwą siłą jest siła argumentów. Poza tym "zasiłeczki i kluseczki" są przeznaczone głównie dla młodych rodzin, którym ciągle mało tych zasiłków i są stale za niskie ! Te protesty przed Sejmem to robili emeryci czy młodzi rodzice? Jak więc widzisz, już tak jest, nie tylko u nas, że "koszula bliższa ciału". A w ogóle to jakoś ciągle wokół siebie widzę, że to "starzyki" pomagają ciągle młodym, dzieciom i wnukom, a nie odwrotnie. Nawet, gdy ci młodzi mają większy dochód od "starych"! Model chiński - nie ma emerytur, a na starość dzieci utrzymują rodziców - u nas praktycznie nie ma szans - nie odpowiadałby ani jednym, ani drugim. I dobrze, że dzięki emeryturom, nie ma takiej konieczności, co też kiedyś zapewne docenisz.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Są kraje, które w miarę sobie z biurokracją radzą. Jak nie z liczebnością pracowników, to ze sprawnością działania i sensownością. A tak w ogóle, to żeby takie zmiany mogły zajść, musi być poparcie społeczne. U nas tego nie ma, ludzie narzekać wręcz uwielbiają, ale poza tym to wolą jak jest. I dlatego tak mnie wkurza zwłaszcza starsze pokolenie, bo skoro mu już w końcu bliżej niź dalej, przecież, to by kurcze nie blokowało wszystkiego, co byłoby lepsze dla tego kraju. Nie. Zasiłeczki i kluseczki ważniejsze niż przyszłość dzieci i wnuków. I oczywiście nic w tym złego nie widzą. Wzorowi katolicy... Gdyby te trąby na wybory nie szły, ale gdzie tam... Mają prawo, to "rządzą". Surowe prawo i ostracyzm społeczny dla "kolesi" i łapowkarzy - tego tez w tym kraju nie ma.
ponad 6 lat temu / @Ech te
 
@Ech te - zgadzam się z Tobą, wychowanie katolickie i życie zgodne z jego zasadami może pomóc w zwiększeniu naszej liczebności. Za to bardzo trudna jest walka z rozrostem biurokracji. Wyobraź sobie, że jesteś prezydentem miasta i masz liczne grono przyjaciół i znajomych, którzy akurat szukają pracy dla siebie lub swoich dzieci...
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: powiem tak. Raka nie da się wyciąć tylko trochę, by było lepiej. Nieodpowiedzialne reformy i brak konsekwencji byłby jeszcze gorszy niż to jak jest teraz. Konieczna jest obniżka podatków i ukrócenie biurokracji. Bez tego to tak, wielu będzie dalej uzależnionych od świadczeń socjalnych. Właśnie dzieki temu może za 15 lat będzie nas stać na wiecej. W normalnym rozwijającym się kraju tak by było, ale kryzys demograficzny nas powali na kolana. A na koniec - o katolicyźmie. Polacy to katolicy, ale zostali zdeprawowani przez komunizm i pal licho związkowców i innych robiących burdy, ale jak większość Polaków sie nie NAWRÓCI na to co słuszne, to osobiście nie wierzę, że w tym kraju będą konieczne reformy i będzie lepiej. Będzie coraz gorzej w porównaniu z innymi krajami. Wojenka kapitalizm (on też może być dobry, albo "cwaniacki") vs socjalizm to dla mnie przede wszystkim sprawa walki moralnej w ludziach, a pieniądze no to już mata co chceta i tyle...
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@Ech te - a więc pomówmy o demografii. Myślisz, że skasowanie zasiłków rodzinnych (i pokrewnych) zaskutkuje zwiększeniem dzietności? Właśnie w Anglii (i w Niemczech i w Norwegii - tam mam krewnych, młodych rodziców, trzecie dziecko) widać, że Polki zdecydowały się rodzić kolejne dzieci, bo miały konkretną pomoc finansową! Jesteśmy społeczeństwem na dorobku i mieszkanie, samochód, a nawet AGD, to jest dla nas c o ś, a że płace są bardzo niskie, to system bodźców materialnych jest niezwykle motywujący. W Szwecji np. mają to w nosie, bo już dawno to wszystko mają i nawet zasiłki na nich nie działają, wolą wakacje na Seszelach lub nowe porsche niż "użerać się" z dziećmi. Ratują się imigracją, jak większość Europy Zach., ich przyrost naturalny tez rośnie tylko dzięki imigrantom, dużo "płodniejszym" niż miejscowi. W Polsce też zauważamy, że ludzie bogaci, którzy mogliby mieć liczną rodzinę, poprzestają na jednym, dwójce dzieci. Też nad tym ubolewam, signum temporis !
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: Rozumiem, że Pan ma takie już uspokojone spojrzenie na świat. Tyle, że dawniej było biedniej, ale demografia była w dobrym stanie, kraj mimo komuny coś się rozwijał, a teraz się zwija, może gdyby ludzie mieli Pańskie myślenie, taką mśadrość życiową, to by te dzieci mieli, choć żyliby biedniej. Niestety tak nie jest, młody to jest młody, a nie starszy. Tyle że taka życiowa mądrość nie usprawiedliwia popierania rzeczy złych, które powodują katastrofę demograficzną. Wiek też nie. Choroba nie. Nic. W Wielkiej Brytani Polki obecnie rodzą 2 razy więcej dzieci niż w Polsce. Ten system, który, jak rozumiem, Pan chciałby, żeby dalej istniał spowodował, że mnóstwo ludzi się nie narodziło, niezliczone mnóstwo. Jak to Pana nie zmusi do przemyślenia sprawy, to chyba już tylko Duch Święty może Pana ODMIENIĆ.
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@janusz - Część wyjeżdża rzeczywiście na socjale. Ale te socjale i wysokie emerytury nie byłyby możliwe gdyby dawniej na Zachodzie był taki "sterowany" kapitalizm ( a w PL to oprócz tego w ogóle niszczenie godpodarki), jaki jest teraz! Nie jestem aż tak przerażony biedą na starość, ale dlatego że bardziej mnie obchodzi życie wieczne w Niebie, a poza tym nie liczę na emerytury ze złodziejskiego bankruta, więc też oszczędzanie i długofalowe inwestowanie trochę grosza mi nie jest obce. To dlaczego jestem zły? A dlatego, że mnie ten wymierający po 1000 latach istnienia kraj obchodzi! Kocham go, a Pan?... Ignorancja i tak zwany "święty spokój"(zawsze powtarzam, że nie święty tylko diabelski) to są grzechy cięzkie, w kontekście braku dbania o swoich bliźnich, również o Pana i moich dzieci, Pańskich wnuków itd.Trzeba sobie poradzić w tym systemie, mogło być gorzej, ale zakłamywanie, że jest cacy, to jest po prostu ANTYŚWIADECTWO. Mnie to brzydzi. Również pozdrawiam.
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@Ech te - znasz systemy emerytalne i innych świadczeń socjalnych w państwach, do których Polacy wyjeżdżają ? Jak pomieszkasz w Anglii, Niemczech, Szwecji - to się dowiesz. Mamy kapitalizm, wolność gospodarczą, do której tak ludzie tęsknili w PRL-u. Ale zapomnieli, jak się żyło przed 1939 r. - że była też druga strona medalu, i to dla większości, bo ludzi zamożnych było jeszcze mniej, niż obecnie. Wierzę, że jest Ci trudno i że jesteś przerażony perspektywą biedy na starość. Ale możesz jeszcze wykorzystać czas, który Ci pozostał do tego czasu - bądź kowalem swego losu. Życzę Ci powodzenia. Ja pozostaję przy swoich poglądach.
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: I jescze powiem, że ZUS to jedna wielka piramida finansowa, kompletna patologia, więc nie pojmuję jak katolik, człowiek bardzo dobrze wykształcony może komuś sugerować, że Zakład Utylizacji Szmalu to jest dobry system?! no kurcze przepraszam, ale mówi to Pan osobie, która jest największą przegraną w tym systemie, dostaniemy marniutkie grosze od tego bankruta, który zabiera nam nasze pieniądze i daje je m. in. Panu, o wiele bardziej marniutkie niż są teraz śawiadczenia. No dobra. Pan mi powie, że Pan też płacił, więc teraz ma prawo Pan brać. Na dobrą sprawę brzmi to trochę, patrząc na moralnośc, jak "inni kradną, więc i ja muszę kraść by żyć". A Pańskich pieniędzy nie ma. Wydali je inni ludzie już kiedyś tam! To trzeba przerwać, a nie "reformować". To jest patologia, ludzie stąd wyjeżdzają, kraj z 1000 lat historii ma się gorzej niż pod zaborami, więc wszystko może wyglądać spokojnie, ale tylko dla ludzi bardzo zamożnych lub ludzi starszych.
ponad 6 lat temu / Ech te
 
Każdy powinien żyć za pieniądze swoje albo za darowane dobrowolnie.System, który opiera się na złodziejswie (np. pańswto zabiera ubogiej wielodzietnej rodzinie ich własne pieniądze i daje na prywatną konsumpcję zupełnie obcym ludziom, nie wazne z jakimi prblemami) to nie jset dobry system. W dodatku wysokie podatki,które przez to muszą być utrzymywane duszą polski biznes i nie pozwalają Polakom stanąć finansowo na nogi. Jako katolicy mamy obowiązek być temu przeciw. MORALNY. Żadne pieniądze nie moga nas zbałamucić. Więc wybacz mi Pan,ale nie doceniam tego systemu, swoją droga upadającego i stworzonego przez komunistycznych myślicieli,filozofów, potem przez polityków i innych "możnych". Pokolenia wypracowały? Dobre sobie. I skoro tak jak teraz jest dobrze, to czemu ludzie uciekają z tego kraju, do krajów gdzie można się bogacić,a nie żebrać od państwa? Pańskie życie prywatne nie jest tu przedmiotem wymiany zdań. Życzę Panu wielu szczęśliwych lat życia jeszcze.
ponad 6 lat temu / Ech te
 
@Ech te - jesteś młodym człowiekiem, jak piszesz i jeszcze musisz dużo doświadczyć, żeby docenić ten system, który wypracowały pokolenia. Nie mówię zazwyczaj o sobie, ale mnie sprowokowałeś. Jestem właśnie osobą niepełnosprawną, która wg Ciebie powinna żyć na garnuszku krewnych lub instytucji charytatywnych.A tymczasem jestem rencistą i żyję spokojnie za własne pieniądze. W 8 roku życia zachorowałem na polio i od tego czasu jeżdżę na wózku. Bez straty żadnego roku ukończyłem szkołę podstawową, średnią i studia prawnicze. Przepracowałem 32 lata, aż opuściły mnie siły fizyczne. Obecnie udzielam się społecznie w środowisku osób niepełnosprawnych. I życzę Ci, byś mógł tak jak ja kiedyś powiedzieć - zrobiłem co mogłem dla innych ludzi, bo im też bardzo wiele zawdzięczam. I myślę też, że jest to zgodne z etyką chrześcijańską, o której nie muszę się rozpisywać, bo zapewne ją znasz.I jeszcze Ci powiem, że Polska nie "zwija się" przez emerytów, bo dzięki nim się
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: Tak na garnuszku cioć i wujków, a najczęsciej najbliższej rodziny żyją niepełnosprawni i na garnuszku fundacji charytatywnyw, ośrodków pomocy powinni żyć niepełnosprawni. A nie ze złodziejstwa, przez które nawet im sie nie chce pomyśleć, że może jednak do jakiejś pracy się nadają. Jakby żyli bez ZUSu? No jakby mieli dobrą i mądrą rodzinę to nieźle. Na pewno lepiej niż teraz, bo mieli by więcej pieniędzy. Obecnie statystyczny Polak "oddaje"ze SWOICH zarobionych na zbankrutowany ZUS 3mln złotych a dostaje 300 000. Także tego... januszowe bagienko i te sprawy... Wybacz ale ten kraj wymiera, ZUS już jest bankrutem i największym janosikiem w tym kraju, jakoś nie mam ochoty jako młody człowiek pałać do tego miłością, ani mieć szaczunek do typowych januszy, przez których Polska, mimo że jest wolna, to się zwija. A ci emeryci, o których piszesz zyją m. in. za MOJE pieniądzę, ich pieniędzy już dawno w ZUSie nie ma. Zrozumie to każdy już za niedługo...
ponad 6 lat temu / Ech te...
 
Ależ ja nie narzekam na ten kraj ! Wręcz odwrotnie, uważam, że już teraz każdy "ma to, na co zasłużył"! Ktoś ,kto uczył się pilnie za młodu, a potem nie lenił się, na starość nie może narzekać! A jeżeli środki ze ZUS-u mu nie wystarczają - miał możliwość ubezpieczyć się w III filarze lub zaoszczędzić w banku lub "zainwestować w dzieci" jak proponuje Śmiesław. Ba, znam wielu ludzi tylko z wykształceniem zawodowym, którzy wybudowali sobie własne domy, wychowali dzieci, a na starość pobierają emerytury z ZUS-u i podlewają kwiatki w ogrodzie. Znam też ludzi, których dotknęła choroba i inwalidztwo, nie mają dzieci, a żyją godnie dzięki rentom z ZUS-u. Jak by żyli bez ZUS-u? Na garnuszku cioć i wujków? Oczywiście, że system emerytalny można i należy reformować, ale nie można "wylewać dziecka z kąpielą". Wprowadzenie OFE nie tylko, że nie poprawiło perspektyw na lepsze emerytury, ale przyczyniło się do ich obniżenia i zwiększyło deficyt budżetu i ZUS-u. Zarobiły banki
ponad 6 lat temu / janusz
 
@janusz: Typowy Janusz-zamiast rozsądnych reform woli dusić się w tym swoim gnoju... Po cóż tam co zrozumieć,jak można se prosto w móżdżku poukładać pewne sprawy i oczywiście być przeciw wszelakim dążeniom ku dobremu.Lepiej wymagać manny z nieba/od państwa. Dla Janusza likwidacja Zus to jest zła rzecz. Przecież jak teraz pod przymusem ludzie płacą duże kwoty idące od razu na emerytury innych ludzi to może być, a jakby tak część z tego oddawać w podatkach na obecnych emerytów a resztę każdy by miął (naprawdę miał) zostawione sam na siebie (chyba że przepije), to już dla Janusza za trudne. Odpowiedzialność za samych siebie, trochę odwagi, a mniej zaszczepionej komuszej mentalności, nie! Lepsze poslkie bagienko. Co tam dzieci, przyszłość narodu. Ważniejsze żebym miał papu, ochłapy, ale są, no i jakże przyjemnie jest ponarzekać na ten kraj (byleby nic nie ruszać). Sport narodowy... Nie będzie dobrze dopóki pokolenie typowych Januszy z mentalnością Gierka nie WYMRZE!
ponad 6 lat temu / Ech te typowe swojskie Janusze
 
@śmiesław - rozumiem, że wg Ciebie, polityka prorodzinna powinna wyglądać tak: 1. Zlikwidować ZUS (żadnych rent i emerytur). 2. Zlikwidować system wszelkich obecnych zasiłków (macierzyńskich, wychowawczych, opiekuńczych, rodzinnych, mieszkaniowych, dla bezrobotnych, fundusz alimentacyjny). 3. Zlikwidować domy dziecka i rodziny zastępcze. 4. Odebrać policji i sądom prawa wtrącania się w sprawy rodzinne. Czy coś pominąłem ?
ponad 6 lat temu / janusz
 
Nie ma żadnej polityki prorodzinnej w Polsce. Jest polityka walki z rodziną - wtrącania się biurokracji państwowej w rodzinę (w tym także odbierania dzieci na masową skalę). ZUS i tego typu ubezpieczenia to też walka z rodziną bo: 1. nie opłaca się miec dzieci (skoro ZUS obiecuje emeryturę); 2. Jeśli się już ma dzieci to po co je wychowywac? (tak by szanowały starszych i w przyszłości zaopiekowały się rodzicami). Każde świadczenie dane przez państwo więcej kosztuje niż jakby go nie było, bo aby coś dac musi wcześniej jeszcze więcej zabrac.
ponad 6 lat temu / śmiesław
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.