DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Narewka, Kraków, Warszawa i wiele innych miejscowości. Już wkrótce cała Polska uczci „Inkę”

Narewka, Kraków, Warszawa i wiele innych miejscowości. Już wkrótce cała Polska uczci „Inkę”
08.03.2015 r., oprawa kibiców Śląska Wrocław. Fotograf: Bartlomiej Kudowicz / Archiwum: Forum

W wielu miejscach Polski odbędą się uroczystości związane z 73. rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny. Pamięć bohaterki podziemia niepodległościowego, którą w wieku zaledwie 18 lat zamordowano na mocy wyroku komunistycznego „sądu”, z każdym rokiem jest coraz bardziej powszechna i czczona. Piękne, heroiczne życie „Inki” stało się inspiracją dla obecnych pokoleń Polaków.

 

Centralnym miejscem rocznicowych uroczystości będzie podlaskie miasteczko Narewka – to rodzinne strony „Inki”. Tam w niedzielę 25 sierpnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela o godzinie 11:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w intencji poległych w obronie ojczyzny. Wezmą w niej udział m.in. młodzi uczestnicy XI Podlaskiego Rajdu Pieszego Śladami 5. i 6. Brygady Wileńskiej AK. Po Mszy świętej – pod znajdującym się tu pierwszym w Polsce pomnikiem Danuty Siedzikówny – zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. W Narewce „Inka” chodziła do szkoły powszechnej. Szkoła ta po wojnie otrzymała komunistycznego patrona – patronat zniesiono dopiero na mocy ustawy dekomunizacyjnej.

 

Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”, który od roku 2017 stoi w parku nieopodal siedziby Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, wsi położonej zaledwie kilka kilometrów od Narewki. Leśnicy, którzy ufundowali tu pomnik „Inki” podkreślają, że narodowa bohaterka była związana ze służbą leśną. Jej ojciec Wacław Siedzik był znanym w całej okolicy ze swojego szczerego patriotyzmu leśniczym.

 

Piękną wymowę będą miały uroczystości rocznicowe w Starogardzie Gdańskim. W najbliższą niedzielę w tamtejszym kościele pw. św. Katarzyny zostanie odsłonięta tablica w kształcie serca upamiętniająca Danutę Siedzikównę. Na jej wykonanie zebrano społecznie ponad 4 kg srebra. Pomysłodawcą akcji „Serce dla Inki”, wskutek której powstało to upamiętnienie, jest ks. dr Jarosław Wąsowicz, salezjanin. Jest on też autorem bardzo ciekawej książki „Danuta Siedzikówna ps. Inka (1928-1946). Pamięć i tożsamość”.

 

Srebrne tablice w kształcie serca dla Inki powieszono już uroczyście w kilku kościołach w Polsce oraz poza granicami kraju – m.in. w kościele św. Michała Archanioła w Butrymańcach na Litwie. Akcja „Serce dla Inki” zrodziła się, gdy kilka lat temu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnaleziono szczątki Danuty Siedzikówny. Kampania polega na zbieraniu od darczyńców uszkodzonej biżuterii srebrnej, aby później móc ją przetopić na srebrne serca. Są one umieszczane w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi „Inkę”.

 

Wydarzeniu w Starogardzie Gdańskim towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem m.in. ks. dr. Jarosława Wąsowicza oraz Piotra Szubarczyka z Instytutu Pamięci Narodowej. Historycy rozmawiać będą o roli i znaczeniu tzw. drugiej konspiracji. Popołudniu na miejskim rynku odbędzie się koncert okolicznościowy.

 

Natomiast w Gdańsku – oprócz uroczystości rocznicowych na Cmentarzu Garnizonowym, na którym znajduje się grób „Inki” – 28 sierpnia IPN organizuje „spacer historyczny śladami Danuty Siedzikówny”, zaś o godzinie 18.30 w kościele Salezjanów pw. św. Jana Bosko w Gdańsku odprawiona zostanie rocznicowa Msza św.

 

Uroczystości z okazji 73. rocznicy śmierci „Inki” zaplanowano w bardzo wielu miastach całej Polski, gdzie już stoją pomniki narodowej bohaterki – m.in. w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Miłomłynie i Kartuzach. Postać, Danuty Siedzikówny „Inki” coraz częściej inspiruje m.in. instytucje samorządowe czy stowarzyszenia do nadawania jej imienia ulicom, skwerom, szkołom oraz stawiania jej pomników.

Danuta Siedzikówna przyszła na świat 3 września w roku 1928 w miejscowości Olchówka niedaleko Narewki (dawne woj. białostockie). Lata dziecięce przeżyła wraz z rodzicami i dwiema siostrami w leśniczówce Guszczewina. Jej ojciec Wacław Siedzik był leśniczym, który bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym. Cała rodzina Siedzików była związana ze służbą leśną. Byli oni gorącymi patriotami. Wacława Siedzika w roku 1940 sowieci wywieźli na Sybir. Udało mu się wprawdzie opuścić ZSRR z armią gen. Andersa, ale wkrótce potem zmarł z wycieńczenia. Mamę „Inki” – Eugenię – Niemcy za działalność konspiracyjną w AK rozstrzelali w roku 1943. Zbrodni tej prawdopodobnie dokonali w okolicach Białegostoku, gdzie Eugenia Siedzik była więziona. Osieroconymi pannami Siedzikównymi zajęła się babcia.

 

Danka Siedzikówna wraz z siostrą w grudniu roku 1943 wstąpiła do AK. Ostatnim oddziałem w jakim służyła jako sanitariuszka była 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej dowodzona przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. – Inka była bardzo odważną dziewczyną. Pamiętam jak mi mówiła: „Józek ja nigdy nie zdradzę. Zginę, ale nie zdradzę”. Dotrzymała słowa – wspominał swą koleżankę z 5. Wileńskiej Brygady AK leciwy kapitan Józef Rusak ps. „Bylina”.

 

18-letnia Danuta Siedzikówna w lipcu 1946 roku trafiła do więzienia UB przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Po brutalnym śledztwie i pełnym fałszerstw procesie „Inka” została skazana na śmierć. Wyrok przez rozstrzelanie wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim wiezieniu UB. Na chwilę przed śmiercią „Inka” krzyknęła: „Niech żyje Polska!”.

 

W roku 2015 zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł szczątki „Inki” na cmentarzu w Gdańsku. 28 sierpnia 2016 odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny. Według woli rodziny, która po wojnie zmuszona była przez UB do przeniesienia się z Podlasia na Pomorze Gdańskie, spoczęła na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

 

 

Adam Białous

 

  


DATA: 2019-08-23 14:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.