DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Narasta patologia rodziny

Narasta patologia rodziny
Wanda Półtawska, fot. Eustachy Kossakowski, 1963

Z pewnością nie ma młodej pary, która by chciała stworzyć złe małżeństwo, niestety uleganie współczesnym trendom może do tego prowadzić – wynika ze słów dr Wandy Półtawskiej, członkini Papieskiej Akademii Życia.

Patologia rodzin nie obejmuje jedynie domów, w których panuje przemoc – bardziej natomiast te, w których panuje utylitarne podejście do drugiej osoby, przekonanie, że związek ma być nie dawaniem, ale braniem i spełnianiem roszczeń obu stron. Takie małżeństwa i rodziny tworzą domy, w których nie szanuje się godności człowieka, ani prawa Bożego. I – wbrew pozorom – takich domów jest bardzo wiele, bo postawa służebna wobec drugiej osoby jest rzadka, a roszczeniowa – kształtowana zresztą przez współczesne trendy kulturowe – nazbyt częsta.

 
Rozwody i aborcja
 „Narasta społeczna patologia rodziny” - uważa Wanda Półtawska, dr nauk medycznych, psychiatra, członek Papieskiej Akademii Życia, przez wiele lat zaprzyjaźniona z papieżem Janem Pawłem II - „Narastała przez całe lata długiego pontyfikatu Jana Pawła II – za naszego życia rozpowszechniły się kolejno: rozwody, aborcje, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie i wreszcie in vitro, a na dodatek eutanazja. Papież widział to i cierpiał. To był prawdziwie męczeński pontyfikat!”
 
Rozwody nie tylko są złamaniem przysięgi złożonej przed ołtarzem, ale także przyczyną wielu cierpień tak małżonków jak i – a nawet znacznie bardziej – ich dzieci. Aborcja jest morderstwem najbardziej niewinnej i bezbronnej istoty i – przypomniał papież Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” - jest wielkim grzechem, który pociąga za sobą karę ekskomuniki – dosłownie dla wszystkich osób zaangażowanych w jego popełnienie! Jak bowiem mówi Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego „Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa” - a jak wyjaśnił Jan Paweł II - „to znaczy przez sam fakt popełnienia przestępstwa. Ekskomunika obejmuje wszystkich, którzy dopuszczają się tego przestępstwa, wiedząc, jaką jest obłożone karą, a więc także tych współsprawców, bez których udziału to przestępstwo nie zostałoby popełnione”.
 
Antykoncepcja i in vitro
 Oznaką patologii rodziny jest także stosowanie antykoncepcji. „Antykoncepcja jest obiektywnie cięższym grzechem niż aborcja” - uważa nawet dr Półtawska - „bo zabicie dziecka jest skierowane tylko przeciwko dziełu Boga-Stworzyciela, a antykoncepcja występuje przeciwko Bożemu planowi, jest grzechem przeciwko pierwszemu przykazaniu, gdyż człowiek chce niejako poprawić Boga”. Z tego przede wszystkim względu należy jej unikać, ale katalog problemów, które stwarza, jest szeroki. Stosowanie antykoncepcji prowadzi małżonków do traktowania siebie przedmiotowo i powoduje nieufność – co do intencji drugiej strony. Ale też powodować może, zwłaszcza najbardziej powszechna forma antykoncepcji – doustne tabletki hormonalne – szereg groźnych dla życia chorób – w tym zatory żylne.
 
„Chyba Pan Bóg wreszcie będzie musiał ukarać tę ludzkość, bo to woła o pomstę do nieba” - tak mówił – jak wspomina dr Półtawska – Jan Paweł II, gdy lekarze rozpoczęli próby stosowania metody in vitro do tworzenia ludzi. „Nie dlatego bowiem nie wolno produkować dziecka sztucznie, że technika ta wymaga eliminacji innych dzieci, bo przy masowym uderzeniu hormonalnym, jakie się aktualnie stosuje, żeby wymusić owulację, powstaje kilka gotowych żeńskich gamet, co przy masowym podaniu gamet męskich może powodować poczęcie kilkorga dzieci (znamy z prasy przypadek 8 dzieci), które „zwyczajnie” zostają usunięte – zabite. Oczywiście nie wolno zabijać, ale zapłodnienie in vitro jest złem samym w sobie nie tylko z powodu zabicia dziecka, ale przede wszystkim z powodu odrzucenia Boga” - wyjaśnia Wanda Półtawska - „I jeśli nawet udałoby się precyzyjnie uzyskać jedno dziecko, to i tak człowiek wierzący nie może na to pozwolić”.
 
Małżeństwo jest służbą
 Dr Półtawska nie waha się zatem wszystkie rodziny przestrzec przed zbytnim lekceważeniem prawdy o tym, że Bóg – choć miłosierny – jest sprawiedliwym sędzią. I – jak w „Liście do rodzin” przypomniał Jan Paweł II – po nieuniknionej śmierci „czyny wasze was sądzić będą”. A dziś – zauważa Wanda Półtawska - „los człowieka oddaje się w ręce kobiety. Wiadomo, że jest ona stworzona na matkę, ale jej rola wobec życia dziecka jest rolą służebną, a dziś staje się nadrzędną. Niemal jako imperatyw wysuwany jest argument: musi być dziecko, bo ona pragnie dziecka, więc trzeba je sztucznie wyprodukować za wszelką cenę, albo przeciwnie – ona nie chce, więc zabić. Los ludzkości zależy od kaprysu kobiety!”
 
Jak wskazują badania, przeprowadzone w 2010 r. przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), aż 70% Polaków popiera stosowanie procedury in vitro! Choć większość Polaków jest przeciwna aborcji, jak pokazały badania przeprowadzone w 2011 r. na zlecenie Fundacji PRO, przez Grupę IQS – przeciwko zabijaniu dzieci przed urodzeniem było 65% Polaków – niemniej jest to większość niewielka, jak na ogrom zła, jakim jest aborcja. Antykoncepcja natomiast nie jest postrzegana aż tak krytycznie. I dlatego surowe wypowiedzi dr Półtawskiej, że w kraju narasta patologia rodziny, brzmią tak prawdziwie. Ale przecież nikt nie chce tworzyć rodziny patologicznej...
 
Na podstawie: „Niespełnione pragnienie Jana Pawła II”, wykład prof. dr n. med. Wandy Półtawskiej wygłoszony podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Otoczmy troską życie”, Białystok 14-15 października 2011r.


slubosfera.pl

DATA: 2012-03-15 12:13
AUTOR: WANDA POŁTAWSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.