DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Napięcie w relacjach unijno-mołdawskich. Powodem „zgubiony” miliard dolarów

Napięcie w relacjach unijno-mołdawskich. Powodem „zgubiony” miliard dolarów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#MOŁDAWIA    #UE    #UNIA EUROPEJSKA    #KISZYNIÓW    #PAVEL FILIP    #IGOR DODON    #DOTACJA    #WSPARCIE    #POMOC    #DOLARY

Narasta spór między Mołdawią a Unią Europejską. Premier Pavel Filip skrytykował wspólnotę za niedostrzeganie sukcesów i reform jego kraju. Zamiast tego UE dokonuje subiektywnej oceny politycznej. Ostra wypowiedź szefa mołdawskiego rządu została sprowokowana decyzją UE o wstrzymaniu finansowej pomocy ze względu na brak reform ekonomicznych. Zastopowanie unijnego wsparcia nastąpiło w czasie, gdy na ulicach Kiszyniowa trwają manifestacje organizowane przez nową opozycję. Protestują oni przeciwko nieuznaniu wyborów burmistrza stolicy.

 

Argumentem unijnych polityków przedstawianym jako przyczyna wstrzymania pomocy finansowej jest bezskuteczne prowadzenie śledztwa dotyczącego zaginięcia miliarda dolarów, jakie Mołdawia otrzymała w formie wsparcia reform i faktu, że do tej pory nie wyjaśniono, co się stało z pieniędzmi.

 

Tworzony przez lata system udawanego podziału sceny politycznej na stronnictwa przedstawiane jako prorosyjskie oraz proeuropejskie był skuteczny w mydleniu oczu politykom w Europie. W obawie o zwiększenie się wpływów Rosji, za której przyjaciela uchodzi prezydent Igor Dodon i jego Partia Socjalistyczna, Unia Europejska i inne kraje zachodnie udzielały pomocy oficjalnie proeuropejskiemu rządowi Pawła Filipa. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że polityków z rządzącej Partii Demokratycznej (pozostających pod wpływem oligarchy Vlada Plahotniuca) i socjalistów Igora Dodona łączą niejasne powiązania. Podejrzewa się, że dlatego śledztwo w sprawie zagubionego w systemie bankowym miliarda dolarów toczy się bardzo powoli.

 

Mimo że „zniknięcie” miliarda dolarów miało miejsce w latach 2013-2014, odpowiedzi na pytanie kto zagarnął pieniądze i gdzie obecnie się znajdują nadal nie ma. Oręż w postaci zaginionego miliarda wykorzystał właśnie prezydent Igor Dodon, krytykując opozycjonistów i próbujących stworzyć trzeci nurt na scenie politycznej przy okazji demonstracji w Kiszyniowie, których uczestnicy krytykują zarówno rządzącą Partię Demokratyczną, jak i prezydencką Partię Socjalistów.

 

Liderzy nowego nurtu opozycyjnego, Maia Sandu i Andrei Năstase, nie są jednak nowicjuszami na scenie politycznej. Wypomniał im to prezydent, pytając gdzie byli w czasie, gdy sprzeniewierzono miliard dolarów i przypomniał ich przeszłość polityczną. Dodon stwierdził, że ci, którzy dzisiaj stają na czele protestów i chcą budować nową proeuropejską opozycję przez ostatnie 9 lat współrządzili krajem i prowadzili wspólne biznesy z Vladem Plahotniucem.

 

 

Źródła: „EurAsiaDaily”, NOI.md, „Ewropejska Prawda”, KP.md

Jan Bereza

 

  


DATA: 2018-07-12 08:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.