DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2019 r.

Boże Ciało
Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Największy kościół katolicki w Mińsku pięknieje w oczach! Trwa generalny remont

Największy kościół katolicki w Mińsku pięknieje w oczach! Trwa generalny remont
źródło: wikimedia.org

W odzyskanym przez katolików kościele św. Szymona i Heleny w Mińsku na Białorusi trwa pierwszy od 107 lat remont generalny. Przy kościele ma również zostać zbudowane centrum edukacyjno - formacyjne i plebania, której do tej pory nie było. Na kościelnych wieżach zawisną 3 nowe, spiżowe dzwony.

 

Wykonanie prac remontowych i budowlanych, w największej mińskiej parafii katolickiej, podzielono na trzy etapy. Pierwszy, już rozpoczęty, to odbudowa zniszczonej części neogotyckiej świątyni. Następnie ruszy renowacja wnętrza zabytkowego kościoła. Ostatnim etapem będzie budowa od podstaw centrum edukacyjno - formacyjnego i plebani. W centrum funkcjonować będą - szkółki niedzielne, ogniska dla dzieci, chór dziecięcy. Nowy budynek centrum edukacyjno – formacyjnego jest na pewno potrzebny, gdyż do szkółek niedzielnych przy kościele uczęszcza obecnie około 800  dzieci.

 

Obecnie prowadzone prace remontowe skupiają się na wymianie pokrycia dachu kościoła, gdyż stary przecieka niszcząc ściany świątyni. Później nastąpi wymiana witraży. Trwa też zbiórka na trzy nowe dzwony na wieże „Czerwonego kościoła” jak mieszkańcy Mińska nazywają świątynię św. Szymona i Heleny. Ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz, zastawił nawet, w celu kupna spiżowych dzwonów, swoje mieszkanie w Mińsku, gdyż jak twierdzi z przekonaniem „Świątyni Pańskiej potrzebne są dzwony”.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny w Mińsku powstał w latach 1905 –10 z fundacji Edwarda Woyniłłowicza ( trwa jego proces beatyfikacyjny).  Swoje wezwanie kościół otrzymał na pamiątkę zmarłych przedwcześnie dzieci Woyniłłowicza  - Helenki i Szymona.  Mury kościoła zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, marmury położone wewnątrz, transportowano aż spod Kielc, a dachy pokryto dachówką wypaloną w fabryce we Włocławku.

 

W roku 1923 świątynię sprofanowali bolszewicy. Za czasów sowieckich kościół zamieniono na teatr, a później kino. Z tamtych czasów pozostał, stojący niedaleko kościoła ( na placu miejskim) duży pomnik Lenina. Na szczęście jeszcze bliżej kościoła, na jego terenie, znajduje się przepiękna rzeźba św. Michała Archanioła pokonującego zło.

 

W roku upadku komunizmu rozpoczęła się walka katolików o swoją świątynię. W roku 1990 po wielu protestach, łącznie z głodowym,  została ona zwrócona.  Był to wielki sukces, który wierni uważają za wymodlony cud, bo żadnego innego kościoła komuniści tak szybko nie oddali.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny tzw. „Czerwony kościół” jest obecnie, jedną z najbardziej znanych świątyń katolickich w stolicy Białorusi. Jest też, w tym mieście,  największą parafią katolicką. Obecnie świątynia, oprócz podstawowej funkcji sakralnej, stanowi centrum życia kulturalnego, społecznego mińskich katolików. W większości są nimi Polacy żyjący na Białorusi. Przy kościele działają - biblioteka polska, chór i teatr młodzieżowy.

 

Pomimo trwającego remontu kościół jest otwarty dla wiernych i turystów od godziny 6:00 do 21:00. W niedzielę odprawia się w nim aż 11 Mszy świętych. Celebrowane są one w czterech językach – polskim, białoruskim, litewskim i po łacinie - w rycie trydenckim.

 

Adam Białous


DATA: 2018-03-08 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piękny kościół
ponad 1 rok temu / Antek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58762"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.