DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Największa plaga szarańczy od 70 lat: to skutek polityki ekologizmu?

Największa plaga szarańczy od 70 lat: to skutek polityki ekologizmu?
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Kryzys koronawirusowy to niejedyna bolączka współczesnego świata. Afryka wschodnia i Półwysep Arabski mierzą się z innym problemem przywołującym na myśl biblijne plagi. Chodzi tu o ataki szarańczy grożące klęską głodu w najuboższych krajach. Co więcej, istnieje ryzyko, że żarłoczne owady dotrą także do Europy. 

 


Plaga szarańczy we wschodniej Afryce rozpoczęła się już na początku roku. Nadciągnęła nad Somalię, Etiopię i Kenię, trafiła do południowo-zachodniej Azji, do Sudanu a następnie państw Półwyspu Arabskiego. Następnie kolejna fala tych szkodników od strony Indii i Pakistanu przeszła do państw Zatoki Perskiej.  

 

Klęska we wschodniej Afryce jest największa od 70 lat. Pojedynczy rój szarańczy składa się z kilku miliardów owadów. Przenoszone przez wiatr pochłaniają kukurydzę, arbuzy czy fasolę.   

 

Nicholas Bariyo na łamach „The Wall Street Journal” zauważa, że w Somalii rój szarańczy zniszczył farmę wielkości Oklahomy. Z kolei w Kenii liczące wiele miliardów roje pożarły zboża o powierzchni 800 mil kwadratowych. Nie pomogła nawet zmasowana akcja owadobójcza. W niektórych regionach wschodniej Afryki szarańcza niszczy dziennie żywność mogącą wykarmić 81 milionów osób.

 

„Business Insider” podaje, że szarańcza pustynna jest w swym gatunku najbardziej niszcząca. Cechuje się szybkim wzrostem i ogromnym apetytem. Niszczy tysiące akrów pól uprawnych we wschodniej Afryce. ONZ wzywa do pomocy międzynarodowej. Przedstawiciele organizacji boją się bowiem, że liczba zniszczonych pól zwiększy się nawet pięciokrotnie.

 

Jak z kolei zauważa Paul Driessen na łamach „The Heartland Institute”, plaga szarańczy niszcząca wschodnioafrykańskie zbiory prowadzi do ryzyka śmierci i głodu dziesiątków milionów osób.

 

Wschodnioafrykańska Desert Locust Control Organization (Organizacja Kontroli Szarańczy Pustynnej) okazała się nieprzygotowana na plagę. Problemy polegały na braku pestycydów, środków technicznych zwalczających robaki, co z kolei stanowiło pokłosie braku funduszy. Tymczasem, jak zauważa Paul Driessen, plagi szarańczy nie stanowią bynajmniej novum w dziejach ludzkości.

 

Obecne roje powstały na pustynnych terenach Somalii, Jemenu i Omanu. Cechą charakterystyczną tych terenów obok klimatu jest dominacja wojny i braku ładu państwowego. To zaś utrudniło efektywny monitoring szarańczy. Tymczasem gdyby ją w porę wykryto, mogłaby zostać spryskana środkami owadobójczymi, zanim jeszcze poszczególnym osobnikom wykształci się umiejętność lotu. Jednak klasa polityczna dotkniętych plagą krajów, oprócz zaleceń oenzetowskich, kierowała się innymi priorytetami, wynikającymi z zaleceń sponsorów. Chodzi o wybory, utrzymanie infrastruktury i zmiany klimatyczne. 


Według Paula Driessena, głębszy problem stanowi uzależnienie rządzących biednymi krajami Afryki od funduszy Unii Europejskiej, ONZ, Banku Światowego oraz ekologicznych organizacji pozarządowych. To dzięki tym środkom same władze państw Czarnego Lądu żyją na godziwym poziomie, gdy zwykli ludzie w ich społeczeństwach cierpią nędzę. Tymczasem agenda tych globalnych organizacji obejmuje tradycyjnie wsparcie dla naturalnego niezależnego rolnictwa, wolnego od zachodniej technologii takiej jak pestycydy. Wynika to z obawy o skutki uboczne tychże. Tymczasem, jak podkreśla autor jest to równie bezsensowne jak rezygnowanie z chemioterapii z powodu skutków ubocznych z nią związanych. 

 

Z drugiej strony niektórzy wciąż usiłują wyjaśnić problem szarańczy w kategoriach kryzysu ekologicznego. Zdaniem sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, ocieplanie się wód morskich powoduje zwiększenie liczby cyklonów, co zaś sprzyja rozprzestrzenianiu się szarańczy.

 

Problem szarańczy nakłada się na epidemię koronawirusa, co może spotęgować kryzys. Istnieje bowiem możliwość przeniesienia się szarańczy do południowej Europy. Tymczasem już teraz wskutek kryzysu zdrowotnego w Niemczech brakuje ponad 300 tysięcy pracowników sezonowych do pracy przy zbiorach. We Francji potrzeba zaś miliona do pracy w rolnictwie oraz 200 tysięcy do zbioru szparagów i truskawek.

 

W kontekście obecnej inwazji szarańczy Paul Driessen przypomina fragment Księgi Wyjścia: „Szarańcza przyleciała na całą ziemię egipską i opuściła się na cały kraj egipski tak licznie, że tyle szarańczy nie było dotąd ani nie będzie nigdy. I pokryła powierzchnię całej ziemi. I ciemną stała się ziemia od szarańczy w takiej ilości. [Szarańcza] pożarła wszelką trawę ziemi i wszelki owoc z drzewa, który pozostał po gradzie, i nie pozostało nic zielonego na drzewach i nic z roślinności polnej w całej ziemi egipskiej”. 

 

 

Źródła: heartland.org / twojapogoda.pl/ businessinsider.com/ Wall Street Journal / nymag.com / wpolityce.pl 

 

mjend

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-30 19:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Roy Twoja gospodarka właśnie dostaje czkawki , a ekonomia leci na łeb i szyję . Czyżby eksperci przy ONZ wróżyli z fusów tutaj cytat " Według ekspertów przy ONZ utrzymująca się w wielu krajach na świecie niepewna sytuacja gospodarcza w związku z epidemią koronawirusa może za kilka tygodni doprowadzić do braków żywnościowych na niemal wszystkich kontynentach" i jak panie znawco gospodarki może mnie oświecisz w tej kwestii .
4 miesiące temu / mart4you
 
Na pewno w dobie braku żywności poświęcą się weganie i wszelkiej maści ekologiści, którzy byliby oburzeni niszczeniem tych biednych zwierzątek, czyli szarańczy. Coś sobie wynajdą do jedzenia. Przez nich już niejeden las umarł, bo go korniki, te biedne zwierzątka, zjadły, niejedne miejsca pracy poszły pod młotek, bo zagrażały jakimś żabkom, owadom. Widać, do czego prowadzi brak mądrej ingerencji w przyrodę, tak jak to polecił człowiekowi sam Bóg Stwórca.
4 miesiące temu / Hil
 
Przecież szarańcza to owady czyli zwierzęta, więc weganie nie mogą jej spożywać.
4 miesiące temu / @Wega
 
A gdzie są ci zbawcy świata, Amerykanie?
4 miesiące temu / zelkan
 
@mart4you Nie masz pojęcia o ekonomii i o tym jak funkcjonuje gospodarka
4 miesiące temu / Roy
 
Szarańcza to w Europie jest już od dawna. Przypłynęła na pontonach. Mówi w nieznanym języku. Jest roszczeniowa i agresywna. Dokonała desantu na wybrzeżach Grecji i Włoch i przeniosła się w głąb lądu. Ale co ciekawe żeruje głównie na naiwnych społecznościach Europy zachodniej, zaczadzonej ideologią wielokulturowości i najchętniej tam właśnie gniazduje i rozmnaża się. Były wprawdzie nieudolne próby przeszczepienia części tej żarłocznej populacji na grunt Polski i Węgier głównie przez środowiska lewicujące i polityków PO. Ale ich starania spełzły na niczym. Szarańcza nie była zainteresowana gniazdowaniem w tych stronach z powodu niewystarczającej ilości pokarmu pochodzącego z programów socjalnych i w pośpiechu przeniosła się na bardziej atrakcyjne żerowiska.
4 miesiące temu / etymolog
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.