DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Najwięksi internetowi giganci wyręczą Brukselę w walce z „mową nienawiści” w sieci

Najwięksi internetowi giganci wyręczą Brukselę w walce z „mową nienawiści” w sieci
Fot. sqback / commons.wikimedia.org, licencja cc

Komisja Europejska wycofuje się z planu zaproponowania wiążącej dyrektywy, która zmusiłaby platformy internetowe do usuwania treści zawierających wypowiedzi szerzące „mowę nienawiści”. W 2015 roku najwięksi giganci internetowi podpisali niewiążące porozumienie, dobrowolnie zobowiązując się do usuwania treści zakwestionowanych chociażby przez jednego użytkownika, zawierających jego zdaniem „mowę nienawiści”.

 

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Vera Jourova powiedziała, że ​​najprawdopodobniej nie będzie dyrektywy regulującej zasady postępowania platform internetowych w stosunku do treści szerzących „mowę nienawiści”. Zamiast tego chce nadal polegać na niewiążącym porozumieniu, które KE zawarła z Twitterem, YouTubem, Facebookiem i Microsoftem w 2015 roku. Zdaniem jej przedstawicieli umowa ta sprawdza się.

 

- Każda z czterech firm IT wykazała się większą odpowiedzialnością – zaznaczyła Jourova na konferencji prasowej. - Nadszedł czas, aby zrównoważyć moc i odpowiedzialność platform oraz gigantów mediów społecznościowych. Tego właśnie słusznie oczekują obywatele europejscy - dodała.

 

Jurova pochwaliła liderów Facebooka, że ​​zamierzają zatrudnić ponad 3 tys. osób do monitorowania wpisów w sieci. Facebook poinformował zeszłego lata, że ​​planuje w samych Niemczech przyjąć dodatkowo 500 pracowników, którzy mieli się zająć analizą skarg dotyczących „mowy nienawiści”.

 

Od początku tego roku w Niemczech obowiązuje surowe prawo, które zobowiązuje platformy do szybkiego usuwania „nielegalnych wypowiedzi szerzących nienawiść”. Za brak reakcji grozi grzywna w wysokości nawet do kilkudziesięciu milionów euro.

 

Jourova ogłosiła, że ​​Instagram i Google+ podpiszą z KE dobrowolny kodeks postępowania, wymagający od nich weryfikacji zgłoszeń o treściach zawierających „mowę nienawiści”. Zgłoszenia takie mają być sprawdzane w ciągu 24 godzin i usuwane ze stron. Komisarz chce, by kodeks podpisały także inne platformy internetowe.

 

Dostawcy Internetu ustalają algorytmy, zgodnie z którymi wyszukiwane są i blokowane potencjalnie problematyczne treści. Szerzenie nienawiści jest nielegalne w każdym państwie członkowskim UE, chociaż przepisy krajowe, określające, czym jest „mowa nienawiści” różnią się.

 

Według najnowszych danych KE Twitter, Youtube, Facebook i Microsoft przeanalizowały w ciągu 24 godzin od zgłoszenia 81,7 proc. skarg związanych z „szerzeniem nienawiści”. To duża zmiana od maja 2017 roku, kiedy firmy oceniały tylko 39 proc. alertów w tym samym czasie.

 

Facebook usunął łącznie 79 proc. postów w całej UE, zawierających „mowę nienawiści”.  Youtube – 75 proc., a Twitter - 45,7 proc. Raport Komisji nie zawiera podobnych danych dla Microsoftu.

 

Firmy zwróciły uwagę, że zaczęły opracowywać nowe technologie i zatrudniać pracowników w celu spełnienia żądań Komisji.

 

Wiceprezes Google ds. polityki publicznej w Europie, Nicklas Lundblad wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że firma testuje „machine learning technology”, która ma wykrywać znaczną ilość treści, zawierającej „mowę nienawiści”. - Idziemy dalej i szybciej w walce z nielegalną mową nienawiści i obraźliwymi treściami. W ciągu ostatnich dwóch lat konsekwentnie ulepszaliśmy nasze oceny i czas działania dla tego typu treści w YouTubie, pokazując, że nasze zasady i procesy są skuteczne i z czasem stają się coraz lepsze – zapewnił Lundblad.

 

Stephen Turner, menedżer Twittera ds. porządku publicznego, nazwał niezobowiązujący kodeks postępowania „właściwym rozwiązaniem”.

 

W sumie firmy internetowe usunęły 100 proc. treści, które zostały oznaczone jako zawierające „mowę nienawiści” w Niemczech - więcej niż w jakimkolwiek innym państwie członkowskim UE. Dane te zostały zebrane od maja do grudnia 2017 r., podczas gdy nowa ustawa dotycząca firm z branży mediów społecznościowych była dyskutowana w Bundestagu.

 

- Platformy internetowe niestety nie były tak aktywne w usuwaniu treści w innych krajach – ubolewała unijna komisarz sprawiedliwości. W Danii na przykład zareagowano na 42,5 proc. łącznej liczby otrzymanych skarg.

 

Jourova przekonuje, że nie zachęca firm do usuwania 100 proc. wszystkich postów zgłoszonych im przez organizacje pozarządowe i władze publiczne, ponieważ to jest „model chiński”. Co jednak nie znaczy, że nie będzie domagała się szybkiej reakcji platform internetowych na przeważającą liczbę skarg.

 

Na spotkaniu w zeszłym tygodniu z dyrektorami kilkunastu firm technologicznych, Jourova ostrzegła, że ​​jej cierpliwość do firm IT „kończy się”. Obiecała też ogłosić do maja, czy zaproponuje prawodawstwo wymagające usuwania od platform „mowy nienawiści”.

 

„Potrzebna jest silniejsza koordynacja na szczeblu UE” – ogłosiła po spotkaniu z dyrektorami generalnymi największych firm internetowych.

 

W przyszłym tygodniu przedstawi ministrom sprawiedliwości z krajów UE plany dotyczące utrzymania niewiążącego porozumienia. Niektóre państwa członkowskie, w tym Niemcy, naciskały na Jourovę, by zaproponowała odgórnie w całej UE „twarde prawo”, mimo że niektóre państwa chcą uniknąć dyrektywy.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2018-01-22 14:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cenzura=mowa nienawiści.
2 miesiące temu / Patryiota
 
Zamiast tego bełkotu mozna użyć jednego słowa. Cenzura.
6 miesięcy temu / Kindom
 
Punkt pierwszy: państwo polskie powinno wprowadzić ścisłą definicję marksistowskiego pojęcia "mowa nienawiści" 2. Wszelkie kasowanie treści oflagowanych jako " mowa nienawiści" musi zostać zatwierdzone przez odpowiedni urząd 3. Zgłoszenia muszą być dokonywane z podaniem powodu zgłoszenia i pełnymi, potwierdzonymi danymi zgłaszającego
6 miesięcy temu / One
 
Wprowadzili nowomowę... aborcja jest "prawem kobiet", eutanazja "godną śmiercią", in-vitro "walką z niepłodnością", antykoncepcję "świadomym macierzyństwem" itp. itd. ...jeszcze trochę i normalni ludzie, aby nie szerzyć (sic!) "mowy nienawiści" (czytaj: pisać prawdę) będą musieli tworzyć jakieś grypsy, by ukrywać wartościowe treści.
6 miesięcy temu / sisi
 
to było pewne już w chwili uchwalania tego "prawa". Wiadomo, że na mowę nienawiści nie będą się skarżyć Eskimosi, ani Indianie. Tak naprawdę całe to prawo chroni tylko jedną grupę, dokładna powtórka z Rosji Radzieckiej.
6 miesięcy temu / Pejot
 
Taaaa... Napisałbym coś, ale to co myślę o tej pani i panach z G., T., i F., podpada pod ich manię mowy nienawiści
6 miesięcy temu / Leon
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.