DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2018 r.

Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Najpierw seriale, teraz pomnik. Turecka ofensywa w Polsce trwa

Najpierw seriale, teraz pomnik. Turecka ofensywa w Polsce trwa
źródło: Axiom /FORUM

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się pretekstem do przeprowadzenia w Krakowie „pomnikowej ofensywy”. Tyle, że tureckiej. Tak nad Wisłą miałby stanąć pomnik upamiętniający militarną obecność Turków. Ta - wedle niejakiego Wernyhory - miała być zwiastunem przyszłej wielkości Polski.

 

„Ambasador Turcji zaproponował upamiętnienie przyjaźni i współpracy polsko-tureckiej, które jednocześnie nawiązywałoby do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeźba miałaby odwoływać się do przepowiedni Wernyhory” – poinformowała w rozmowie z portalem PCh24.pl Monika Chylaszek – Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Krakowa. Dodała, że „ambasador Turcji prosił, by prezydent (Jacek Majchrowski – red.) przedstawił tę inicjatywę Radzie Miasta Krakowa”.

 

Przepowiednia Wernyhory, która jest jedną z najważniejszych inspiracji dla powstania nowego pomnika, zakładała, że Polska odzyska niepodległość po tym, jak Turcy napoją swoje konie w Wiśle. Miało się to stać w latach 1916-1917, kiedy wojska osmańskie, biorące udział w I Wojnie Światowej zatrzymały się w Krakowie, gdzie Polacy zapewnili im odpoczynek i pomoc medyczną.

 

Z informacji uzyskanej od Rzecznik Prezydenta Miasta Krakowa wynika, że strona turecka zaproponowała, aby rzeźba przedstawiała „dwóch żołnierzy pojących konie w Wiśle”.

 

Wstępna lokalizacja zasugerowana przez ambasadę Turcji znajduje się „na bulwarach Wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim i Kotlarskim”. Nie wchodzi ona jednak w grę „ze względów przeciwpowodziowych”.

 

„Urząd miasta przedstawi ambasadorowi propozycje lokalizacji. Brany jest pod uwagę np. bulwar Kurlandzki lub teren przy ul. Św. Stanisława, jednak żadna z tych lokalizacji nie znajduje się bezpośrednio przy Wiśle”, poinformowała Chylaszek. Dodała, że „za postawienie rzeźby miałaby zapłacić strona turecka”.

 

Rzecznik podkreśliła również, że ewentualne dalsze kroki związane z budową pomnika będą miały miejsce dopiero „jeżeli ambasador wybierze którąś z zaproponowanych przez miasto lokalizacji”. Wtedy też „prezydent (Jacek Majchrowski – red.) przedstawi tę propozycję Radzie Miasta Krakowa” i to właśnie „od decyzji radnych będzie zależała realizacja tej idei”.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również Kancelarię Prezydenta RP, ponieważ pomysł budowy nowego pomnika w Krakowie ma stanowić jeden z owoców spotkania pomiędzy prezydentem RP - Andrzejem Dudą i prezydentem Turcji – Recepem Erdoganem, jakie miało miejsce 17 października 2017 roku. Zapytaliśmy m.in.: jakie argumenty przemówiły do pana prezydenta Dudy, że udzielił poparcia tej inicjatywie. Poinformujemy Państwa, jak tylko uzyskamy odpowiedź.

 

ZOBACZ TEŻ:

To jest nienormalne! Ks. Isakowicz-Zaleski o planach budowy tureckiego pomnika w Krakowie

 

TK


DATA: 2018-01-24 14:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"(...)Węgier z Polakiem, gdy połączą dłonie, Trzy kraje razem z Rumunią. Przy majestatu polskiego tronie Wieczną połączą się unią. A krymski Tatar, gdy dojdzie do rzeki, Choć wiary swojej nie zmieni, Polski potężnej uprosi opieki I stanie się wierny tej ziemi. Powstanie Polska od morza do morza. Czekajcie na to pół wieku. Chronić nas będzie zawsze Łaska Boża, Więc cierp i módl się, człowieku."
6 miesięcy temu / aaa
 
"Polacy teraz w swoich zamiarach upadną i Polska trzykroć będzie rozszarpana. Różni ludzie kusić się będą o jej odbudowanie, ale nadaremnie. Przyjdzie wielki mąż od zachodu: Polacy oddadzą się jemu na usługi; wiele im przyobieca, a mało uczyni: chociaż nazwą się znowu narodem, będą jęczeli pod jarzmem Niemców i Moskali. Potem zostanie ich królem człowiek zły i zacięty, który wiele krwi przeleje. Polacy powstaną przeciw niemu, i jeszcze upadną przez nieład i niezgodę. Długo niewola i ucisk rozciągną się nad nimi; aż na koniec zajaśnieją błogie czasy, kiedy naród bogaty sypnie pieniędzmi, Mahometanie w Horyniu napoją swoje konie, i Moskale dwa razy na głowę pobici zostaną: raz pod Batowem około Semi-mohił (siedmiu mogił), drugi raz pod Starym Konstantynowem w jarze Hanczarycha zwanym. Od tego czasu Polska zakwitnie od Czarnego do Białego morza i będzie trwała po wieki wieków".
6 miesięcy temu / aaaa
 
Polska też już jest na kolanach przed sułtanem Erdoganem???
6 miesięcy temu / my też?
 
NIE WYRAZAM ZGODY NA BUDOWE meczetow,pomnikow i zadnych innych islamskich budowli ani znakow w Polsce PRZECIWSTAWIAM SIE wyswietlaniem jakich kolwiek filmow islamskich w Polsce dajacy zly przyklad zwlaszcza mlodemu pokoleniu T to jest drastycznie rozna kultura do Polskiej i Pan Prezydent Duda wraz z Rzadem Polskim powinni sluchac glosu Polakow NIE WYPEDZAC NAS Z KRAJU NIE SCIAGAC ISLAMISTOW DO POLSKI ANI INNYCH OBCYCH KULTUROWO LUDZI,KTORZY SIE NIE ASYMILUJA TYLKO POWODYJA TRAGEDIE RODZINNE W NASZYM KRAJU, PANIE PREZYDENCIE I RZADZIE POLSKI PROSZE O NIE WPUSZCZANIE ISLAMISTOW,NIE DAWANIE IM OBYWATELSTWA ANI KART POBYTU, Przez ZLE Rzady Polski nasciagano tych ludzi ,ktorzy spowodowali wiele NIEPOTRZEBNYCH TRAGEDII RODZINNYCH. ZADNYCH ! islamistow, ZADNYCH! islamskich pomnikow,filmow,programow,trujacych kebabow,meczetow !!!!!! ICH MIEJSCE JEST U ICH BOGATYCH BRACI ARABOW o tej samej figurze,kulturze,wierze,kuchni i inne.
6 miesięcy temu / ut
 
Jeśli w walce z katolikami, których uważasz za wrogów, wspierasz innego wroga od którego, po jego zwycięstwie, doznasz większej krzywdy, to taka taktyka jest efektem masochizmu, lub głupoty.
6 miesięcy temu / do ollek
 
Islamizacja trwa
6 miesięcy temu / Aga Aga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.