20 czerwca 2018

Najpierw Czarniecki, potem Bonaparte! Czy resort kultury zmieni kolejność zwrotek w hymnie?

(Krystian Maj/FORUM)

„Ministerstwo Kultury finalizuje prace nad projektem retuszu polskich symboli narodowych”, podał dziennik „Rzeczpospolita”. Niestety niewiele wskazuje na to, aby zmiany w sprawie hymnu oraz godła jakich domagają się pomysłodawcy inicjatywy zostały zaakceptowane i wprowadzone w życie.

 

Jednym z problemów, z jakim ma rozprawić się resort kierowany przez wicepremiera Piotra Glińskiego jest kolor polskiej flagi. Konstytucja RP mówi, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”, jednak zgodnie z zapisanymi w załączniku liczbowymi współrzędnymi tzw. przestrzeni barw CIELUV wynika, że biel na fladze w rzeczywistości jest… jasnoszara, a czerwień… buraczkowa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kolejnym problemem związanym z polskimi symbolami narodowymi jest błąd w nazewnictwie. – W ustawie to, co jest herbem, zostało nazwane godłem. Ten błąd powstał już w czasach PRL. Od tamtego czasu nie został wyeliminowany z ustawy, a co gorsza, przeniesiono go do Konstytucji – powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Sławomir Górzyński, prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Oznacza to, że godłem jest bowiem sam wizerunek orła, bez czerwonej tarczy.

 

To jednak nie wszystko. Postulatorzy zmian w polskich symbolach narodowych domagają się bowiem zmiany w godle poprzez umieszczenie na głowie orła zamkniętej korony zwieńczonej krzyżem. – W przypadku korony zamkniętej jest on elementem niezbędnym, konstytuującym ją – podkreślił prof. Górzyński.

 

Jeśli zaś chodzi o Mazurka Dąbrowskiego z doniesień „Rzeczpospolitej” wynika, iż niektórzy specjaliści domagają się… zmian w kolejności zwrotek. W rękopisie Józefa Wybickiego jest najpierw:

„Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze”,

 

a dopiero potem:

 

„Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy”.

 

Według gazety jest niestety mało prawdopodobne uwzględnienie tych postulatów. – Na koronie orła nie znajdzie się krzyż. Resort obawia się, że sprawa byłaby komentowana w oderwaniu od argumentów heraldycznych jako wyraz uległości wobec Kościoła – powiedział „Rzeczpospolitej” anonimowy informator. Podobny los czeka najprawdopodobniej propozycję zmian w hymnie.

 

„Ostateczną decyzję ministerstwa poznamy wkrótce. Nieoficjalnie wiadomo, że nowelizacja ma być gotowa na stulecie niepodległości”, podsumowała „Rzeczpospolita”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram