DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

„Najlepszy” system oświaty znowu potrzebuje reform

„Najlepszy” system oświaty znowu potrzebuje reform
fot. nicephoto / sxc.hu

Szwedzki rząd znowu musi zmienić swój pionierski system szkolnictwa. Wprowadzona w latach dziewięćdziesiątych reforma opierająca się na tzw. bonach oświatowych nie zdała egzaminu. Kilka miesięcy temu zbankrutowała jedna z największych firm oświatowych i ponad 11 tys. uczniów pozostało na lodzie, podobnie zresztą i nauczyciele.


Zasada „pieniądze idą za uczniem” – na którą powołał się szwedzki rząd – miała przynajmniej w teorii wprowadzić konkurencję w szkolnictwie. Szkoły lepsze miały przyciągnąć większą liczbę uczniów, dzięki czemu zyskałyby wyższe środki finansowe. Szwedzki rząd, wprowadzając bony oświatowe, nie zerwał z finansowaniem edukacji z budżetu państwa. Pozwolił jedynie rodzicom wybierać szkołę dla swoich dzieci. W tej sytuacji obok szkół publicznych zaczęło przybywać szkól prywatnych. Rząd zdecydował się pozostawić większą swobodę placówkom oświatowym w zakresie formułowania programów nauczania i znieść centralne egzaminy maturalne.

Bony, które otrzymywali rodzice na edukację swoich dzieci, były finansowane ze środków samorządów lokalnych. Radni w poszukiwaniu oszczędności zaczęli zatrudniać coraz mniej doświadczonych i gorzej wykształconych nauczycieli, którym można było mniej płacić. Szkoły te zabiegając o uczniów obniżyły wymagania edukacyjne, co nie pozostało bez wpływu na poziom kształcenia.


W tegorocznym rankingu OECD dotyczącym poziomu wiedzy i umiejętności piętnastolatków z 62 państw, szwedzcy uczniowie zajęli 38. miejsce z matematyki i nauk przyrodniczych a 37. w czytaniu. Te dane, informacje o coraz częstszych bankructwach zadłużonych szkół prywatnych i zwalnianiu nauczycieli oraz pozostawieniu samym sobie młodych ludzi, których szkoły przestały istnieć, zaalarmowały szwedzkich polityków. Coraz śmielej mówią oni o potrzebie kolejnej reformy. Szef parlamentarnej komisji ds. edukacji Tomas Tobe stwierdził ostatnio, iż „wszyscy byliśmy zaślepieni co do możliwości prywatnych szkół, które miały zagwarantować wyższy poziom nauczania”.


Bankructwo duńskiej korporacji oświatowej działającej na rynku szwedzkim, pozbawienie pracy prawie 1000 nauczycieli i ponad 1 mld koron długów wzbudziło w kraju wielkie emocje. Zdaniem Joachima Sperlinga wiele szkół prywatnych nie było dobrze zarządzanych, koncentrowały się one na osiągnięciu jak największego zysku w najkrótszym czasie. Zamiast zysków zaczęły jednak generować straty. Zadłużenie w dziedzinie oświaty jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku podmiotów. Niektórzy za upadek szkół prywatnych winią demografię.Źródło: yahoo.com, AS.


DATA: 2013-12-11 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że ludzie decydujący w sprawach oświaty powinni dobrze zapoznać się z tym szwedzkim doświadczeniem ! Jest to "kubeł zimnej wody" na niektóre gorące głowy, domagające się powszechnej prywatyzacji w sferze edukacji !
ponad 6 lat temu / janusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.