DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Najłatwiej usunąć krzyż? Tragedia pod Giewontem obnaża zamiary antyklerykałów

Najłatwiej usunąć krzyż? Tragedia pod Giewontem obnaża zamiary antyklerykałów
Źródło: Wikimedia Commons
#KRZYŻ    #WIARA    #GIEWONT    #TATRY    #GÓRY    #BEZPIECZEŃSTWO    #BURZA    #WYPADEK

Tragedia jaka miała miejsce pod Giewontem zrodziła w niektórych umysłach koszmarne pomysły na usunięcie krzyża ze szczytu. Tyle, że burza w górach przez to nie stanie się bezpieczna, a z pewnością dla wielu trud wspinaczki straci sens. Właśnie krzyż górujący nad Tatrami jest celem wielu.

 

Pomysłów na „poprawę bezpieczeństwa” w górach po tragicznym przebiegu burzy pod Giewontem pojawiło się wiele. Od usunięcia krzyża, po zamianę go na taki wykonany z materiałów nieprzewodzących elektryczności. Wszyscy skupiają się na krzyżu. Mało kto mówi o odpowiedzialnym zachowaniu i umiejętności odczytywania znaków jakie daje nam przyroda.

 

To prawda – metalowy krzyż na szczycie góry działa jak piorunochron. Faktem jednak jest, co potwierdził TOPR, że nie było to jedyne miejsce, w które podczas burzy uderzały pioruny. Nie można więc ot tak zdecydować o usunięciu krzyża. Co więcej, pomijając już kwestie bezpieczeństwa, Znak Chrystusa górujący nad Tatrami jest celem wędrówki wielu i właśnie z uwagi na fakt jego posadowienia na Giewoncie turyści chcą tam dotrzeć, taktując swoją podróż w kategoriach duchowych.

 

- Usuwanie takiego symbolu jak krzyż na Giewoncie dla wielu byłoby nie do przyjęcia. Krzyż jest też celem części osób, które się tam wybierają. Nie sądzę, aby tak drastyczne kroki były podejmowane – powiedział Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, podczas konferencji prasowej odpowiadając na sugestie dziennikarzy.

 

W tym kontekście uderzające są relacje świadków, którzy zapamiętali burzę, przerażające krzyki i głos księdza udzielającego poszkodowanym rozgrzeszenia. Być może kapłan był tam właśnie z powodu krzyża…

 

Przeciwnicy krzyża twierdzą jednak, jak Jan Hartman, że ten znak „zabija”. Chcą krzyż usuwać. Nie mówią o okolicznościach tragicznego wypadku. Tymczasem znane są relacje turystów, którzy wskazują, że tego dnia od rana było pochmurno i grzmiało dużo wcześniej przed tragiczną nawałnicą. Byli tacy, co na trzy kwadranse przed wejściem na szczyt – widząc zbliżające się zagrożenie – zrezygnowali z podejścia. Tyle zatem czasu mieli turyści na opuszczenie otwartych, położonych wysoko, niebezpiecznych podczas burzy miejsc… Dlaczego nie zdążyli? Łatwiej jest jednak powiedzieć, że winien jest krzyż i żądać jego usunięcia.

 

Mając w modlitewnej pamięci ofiary tragicznego wypadku i powierzając Bogu rodziny poszkodowanych, nie zapominajmy słów św. Jana Pawła II: „Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym”.

 

MA


DATA: 2019-08-23 14:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie krzyż zabija tylko ludzka głupota i brak znajomości zasad poruszania się po górach. Prądem można porazić się domu. Wniosek profesora: zburzyć dom i zlikwidować instalacje elektryczną i zakazać używania prądu.
11 miesięcy temu / Dać mu Nobla
 
Krzyż metalowy stanowi ochronę przed bezpośrednim a więc najgroźniejszym w skutkach trafieniem pioruna w ludzi.Być może uchronił on ludzi przed jeszcze większym nieszczęściem. Kąt osłony to ok 60 stopniszczegóły w normie o ochronie odgromowej. Problem występuje w jego słabym uziemieniu stąd duże napięcia krokowe i dotykowe na elementach metalowych występujące przy przepływie dużego prądu wyładowaniaimp.100kA. Istnieją rozwiązania techniczne.Przed tymi zagrożeniami elektrycznymi chroni nas też stanie na jednakowym potencjale złączone stopy,płyta metalowa, nie dotykanie obcych części metalowychlub materiały izolacyjnepowierzania asfaltowa, dobre podeszwy itp.Niestety piorun nie musi trafić w krzyż ale w zbocze,może być wielokrotny.Grozi nam nie tylko porażenie ale poparzenie od łuku.Huk,podmuch, odłamki skalne,wstrząs psychiczny dopełniają obraz tej tragedii. Na początek być może powinno się zainstalować śmiesznie tani wykrywacz burz i stosowne tablice.
11 miesięcy temu / ol
 
@tylda Tak jedna "nitka" piorunochronu ,po jednej ścianie Giewontu ,z dala od szlaku , druga inną ścianą i Giewont będzie najbezpieczniejszym szczytem podczas burz w całych Tatrach .A prof. Hartman i antyklerykałowie jak zobaczą ,że "Krzyż zapuszcza korzenie" ,to ... ... ... :-
11 miesięcy temu / gość
 
A czy nie jest tak,że nie słuchamy głosu sumienia,czy głosu rozsądku,tylko oglądamy się na innych...?Wszyscy katolicy stosują antykoncepcję...to ja też,wszyscy klną to ja też,inni zatrudniają nielegalnie to ja też....Niby w grupie raźniej,tylko w którą stronę idzie masa?Często w stronę piekła.Ciężko czasem zawrócić z drogi,ciężko sobie czasem powiedzieć dość.Może dzięki tej tragedii troszkę ludzie się opamiętają.
11 miesięcy temu / kasiakasia
 
Zlikwidujmy skrzyżowania. Nie dość że kształt przeszkadza to jeszcze wypadków tam pełno. Apeluję o rozum do niektórych
11 miesięcy temu / Jacek
 
"krzyż zabija"? NIE, ale ściąga nienawiść wrogów kosciola. Ta zabija.
11 miesięcy temu / Mataleo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.