DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Najbardziej niewinny męczennik Węgier


Na jednej ze ścian katedry w Kamieńcu Podolskim umieszczono epitafium: Pamięci katolików, którzy wierze swojej dali świadectwo, których imiona starto i wdeptano w ziemię, którzy konania bestii widzieć nie zdążyli. Od kiedy poznałem losy Jánosa Esterházyego, czytając ten tekst zawsze myślę również o nim. Wmurowujący płytę z pewnością nie znali tego węgierskiego patrioty, ale wyryte na niej słowa wiernie opisują drogę krzyżową, jaką było ostatnie kilkanaście lat jego życia.

A
ni żywego ani martwego wam go nie wydamy, a po śmierci zostanie spalony i nawet nie będziecie wiedzieli, gdzie jest pogrzebany – takie słowa usłyszała Maria Esterházy‑Mycielska, kiedy czyniła starania o zwolnienie brata z komunistycznego więzienia. I tak się stało. Taką cenę zapłacił János Esterházy za wierność zasadom moralnym, które stworzyły łacińską cywilizację. Uczynił to całkowicie świadomie. Pozostał niepokonany przez brunatny i czerwony totalitaryzm. Nauczyliśmy się z naszej historii, że tylko takie dążenia kończą się zwycięstwem, które mają swoich męczenników. Nie mógł przewidzieć, że stanie się jednym z nich.
 
Zdradzony bohater
Krzyż jest niezmiennie najwyższym naszym symbolem – pisał. Chrześcijańska miłość bliźniego poprzez długi ciąg ofiarnych czynów, w braterskim współczuciu potrafi złagodzić mękę, ból i smutek. Dzięki takiej postawie znosił doznawane cierpienia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Włoscy księża celebrują Mszę świętą w maskach, a Komunii świętej udzielają w jednorazowych rękawiczkach. To efekt porozumienia biskupów z rządem, które w życie weszło na początku maja. Regulacje skrytykowali teraz kard. Raymond Leo Burke i ks. prałat prof. Nicola Bux.

 
 

Oddział firmy IKEA w niemieckim Wetzlarze udostępnił muzułmanom parking przed sklepem dla celów kultowych. Setki wyznawców Allaha zebrały się tam w ostatnią niedzielę Ramadanu.

 

Nauczycielka języka polskiego w jednej ze sochaczewskich szkół chce usunięcia z listy lektur szkolnych książki Henryka Sienkiewicza „W Pustyni i w Puszczy”. W petycji kierowanej do Ministra Edukacji Narodowej sugeruje, że książka jest rasistowska i kształtuje estetykę, gust, wrażliwość poprzez wiktoriański imperializm.

 

Wystarczy jedna iskra, by wzniecić pożar. Ten ma jednak szansę się rozprzestrzenić, gdy znajdzie ku temu odpowiednie warunki.

 

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że jeżeli epidemia koronawirusa nie ustąpi, w nowym roku szkolnym będzie kontynuowana zdalna edukacja.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.