DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Najbardziej niewinny męczennik Węgier


Na jednej ze ścian katedry w Kamieńcu Podolskim umieszczono epitafium: Pamięci katolików, którzy wierze swojej dali świadectwo, których imiona starto i wdeptano w ziemię, którzy konania bestii widzieć nie zdążyli. Od kiedy poznałem losy Jánosa Esterházyego, czytając ten tekst zawsze myślę również o nim. Wmurowujący płytę z pewnością nie znali tego węgierskiego patrioty, ale wyryte na niej słowa wiernie opisują drogę krzyżową, jaką było ostatnie kilkanaście lat jego życia.

A
ni żywego ani martwego wam go nie wydamy, a po śmierci zostanie spalony i nawet nie będziecie wiedzieli, gdzie jest pogrzebany – takie słowa usłyszała Maria Esterházy‑Mycielska, kiedy czyniła starania o zwolnienie brata z komunistycznego więzienia. I tak się stało. Taką cenę zapłacił János Esterházy za wierność zasadom moralnym, które stworzyły łacińską cywilizację. Uczynił to całkowicie świadomie. Pozostał niepokonany przez brunatny i czerwony totalitaryzm. Nauczyliśmy się z naszej historii, że tylko takie dążenia kończą się zwycięstwem, które mają swoich męczenników. Nie mógł przewidzieć, że stanie się jednym z nich.
 
Zdradzony bohater
Krzyż jest niezmiennie najwyższym naszym symbolem – pisał. Chrześcijańska miłość bliźniego poprzez długi ciąg ofiarnych czynów, w braterskim współczuciu potrafi złagodzić mękę, ból i smutek. Dzięki takiej postawie znosił doznawane cierpienia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1963 – zmarł Clive Staples Lewis, brytyjski pisarz, historyk literatury, profesor uniwersytetu w Cambridge (ur. 1898). Pod wpływem przyjaciela J.R.R. Tolkiena, Lewis na nowo zainteresował się chrześcijaństwem. Odzyskana wiara wywarła ogromny wpływ na jego twórczość. Ceniona jest jego eseistyka moralistyczno-religijna oraz powieści fantastyczno-naukowe. Wielką popularnością cieszy się cykl baśni dla dzieci pt. Opowieści z Narnii.

 

 
 

Podczas jednego z wystąpień w szkole poświęconych uzależnieniom, publicysta Rafał Porzeziński zwrócił uwagę, że współżycie przedmałżeńskie jest grzechem. Prelegent w tym kontekście mówił również o homoseksualizmie. Licealiści oraz dyrekcja placówki są oburzeni, że zaproszony do szkoły gość „ośmielił” się o tym powiedzieć publicznie.

 

Liga Przeciw Zniesławieniom wydała raport poświęcony nastawieniu mieszkańców różnych państw wobec Żydów. Wynika z niego, że najbardziej antysemickim krajem na świecie jest Polska. Autorzy dokumentu są zdania, że aż 48 proc. badanych prezentuje niechęć wobec Żydów.

 

Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy pochodzą z Indonezji, domagają się od władz uczelni zmiany planu zajęć. Wnioskują o to, ponieważ chcą go dostosować do pór ich muzułmańskich rytualnych modlitw. Uczelnia sceptycznie podchodzi do wniosku islamskich studentów.

 

Podczas niedawnej debaty prezydenckiej w Partii Demokratycznej, parlamentarzystka z Hawajów Tulsi Gabbard wywołała w swoim środowisku kontrowersje wypowiedzią dotyczącą dostępności aborcji. Stwierdziła, że „aborcja powinna być bezpieczna i legalna”, ale dodała, że chciałaby częściowego ograniczenia liczby procederów zabijania dzieci nienarodzonych. To wywołało falę negatywnych komentarzy ze strony lewicowych polityków.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.