DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 43  >   POLSKA I ŚWIAT

Roman Motoła

Naiwny katolik idzie głosować

Naiwny katolik idzie głosować

Efektowna konwencja prezydencka Andrzeja Dudy wprawiła w popłoch medialnych i politycznych funkcjonariuszy „frontu jedności Czeciej RP”, rozbudzając jednocześnie nadzieje patriotycznych i katolickich wyborców. Tylko czy my już tego kiedyś nie przerabialiśmy?

 

(…) Zupełnie jak w roku 2005, w przeciągu kilku miesięcy będziemy mieć do czynienia z podwójnymi wyborami – do parlamentu i prezydenckimi. Jeśli tylko największa partia opozycyjna nie odda ich walkowerem poprzez „odpuszczenie” kontrolowania przebiegu głosowania i liczenia wyników, stanie przed szansą odebrania władzy skompromitowanej aferami i prowadzącej wprost do demontażu polskiego państwa koalicji rzeczników interesów zagranicznych potęg. Energiczny start kampanii kandydata PiS wskazuje, że to scenariusz całkiem realny (…)


A już było tak pięknie… Pomysł na reelekcję Bronisława Komorowskiego wydawał się prosty i również sięgający do sprawdzonego wzorca z przeszłości, przetestowanego niegdyś przez sztab Aleksandra Kwaśniewskiego: rubaszny „brat łata”, niewchodzący w ostre konflikty, do bólu (pardon, do bulu) koncyliacyjny, a kiedy trzeba, twardo broniący interesów swojego środowiska. Notujący raz po raz wizerunkowe wpadki, starannie jednak tuszowane przez propagandową orkiestrę. Słowem, idealny kandydat elektoratu grillowo‑tabloidowego.

 

Prezydencka amnezja

Jak kruchy to wizerunek, świadczyła chociażby desperacka wręcz akcja największych stacji telewizyjnych, przeprowadzona 18 grudnia ubiegłego roku, w dniu zeznań Bronisława Komorowskiego przed sądem w trakcie procesu dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego. Zarówno TVN, Polsat, jak i TVP zadeklarowały chęć transmitowania rozprawy na żywo, zajmując tym samym limitowane miejsca. Urzędujący prezydent w roli świadka to potencjalny news dnia, gdy jednak rozprawa się rozpoczęła, profesjonalny przekaz popłynął na żywo tylko przez kilka minut na antenie Polsat News. Pełny przebieg rozprawy mogli więc obserwować w dalekiej od ideału jakości jedynie widzowie Telewizji Republika, gdyż prowadzący sprawę sędzia Stanisław Zdun w ostatniej chwili zgodził się na transmisję przez… telefon komórkowy dziennikarza stacji Michała Rachonia.


Tak więc, wskutek informacyjnej blokady masowy widz nie miał okazji przekonać się, na jak poważną amnezję cierpi pierwsza osoba w państwie. Prezydentowi udało się nawiązać do efektownego wyniku byłego rzecznika rządu Donalda Tuska, Pawła Grasia, który niemal dokładnie rok wcześniej podczas tego samego procesu, na blisko osiemdziesiąt zadanych mu przez oskarżonego pytań odpowiedział: Nie pamiętam, na kilkanaście innych: Nie umiem powiedzieć, na kilka zaś kolejnych: Nie chcę kłamać.


Z kolei w trakcie rozprawy w grudniu 2014 roku sędzia Zdun seryjnie uchylał pytania oskarżonego, zmierzające do ustalenia związków prezydenta ze środowiskiem byłych oficerów postsowieckich Wojskowych Służb Informacyjnych. Chodzi, na przykład, o fundację „Pro Civili” odpowiedzialną za wyprowadzenie setek milionów złotych z Wojskowej Akademii Technicznej podczas między innymi rządów Komorowskiego w resorcie obrony.


(…)


Postsowieckie powiązania nie wyczerpują, rzecz jasna, listy grzechów Komorowskiego, wytrwale pracującego nad podtrzymywaniem jakże szkodliwego dla pookrągłostołowej Polski „etosu Unii Demokratycznej” – partii sankcjonującej za pomocą solidarnościowych legitymacji swoich liderów wszelkie konsekwencje niegodziwego porozumienia z komunistycznym aparatem PZPR–SD–ZSL (…).

 

Czy katolik może być łatwowierny?

Przeciwko Komorowskiemu w szranki, których stawką jest najwyższy urząd w państwie, staje polityczny wychowanek prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W przypadku zwycięstwa Andrzeja Dudy możemy się spodziewać wyhamowania wielu niszczących państwo procesów, jak destrukcja armii i potencjału surowcowego kraju, wyprzedaż resztek rodzimego przemysłu i infrastruktury energetycznej czy ideologiczna ofensywa skrajnej lewicy znajdującej coraz większy posłuch w rządzącej obecnie ekipie.


Wyhamowania, ale czy odwrócenia? Weźmy chociażby kwestię obrony życia. Jeśli ewentualna prezydentura kandydata PiS ma oznaczać powrót do polityki Lecha Kaczyńskiego, to możemy się spodziewać między innymi konserwowania (do czasu, czyli do, na przykład, recydywy rządów Platformy starającej się już teraz odbić elektorat skrajnej lewicy) zgniłego kompromisu aborcyjnego. Sam Duda zasugerował to już zresztą w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” (…).


A czy katolik może z czystym sumieniem poprzeć już w punkcie wyjścia (czytaj: w pierwszej turze wyborów) partię bądź kandydata, dla którego nie stanowi priorytetu oparcie państwa na etycznym fundamencie szacunku dla każdego ludzkiego życia?


Powiedzmy uczciwie, katolicy w Polsce uczynili wiele, by partia odwołujących się do etosu przedwojennej PPS braci Kaczyńskich, wychowanków Jana Józefa Lipskiego, nie musiała kruszyć kopii w obronie spraw istotnych dla olbrzymiej części swojego elektoratu. Nie sposób nie przywołać tu kilku faktów z przeszłości: haniebnego zaniechania w latach 2006–2007 batalii o konstytucyjne zagwarantowanie prawa do życia od poczęcia; ministerialnych nominacji dla Joanny Kluzik‑Rostkowskiej w rządach PiS czy wspierania przez prezydentową Marię Kaczyńską skrajnych postulatów feministycznych. Znaczące środowiska katolickie, zwłaszcza te dysponujące tak istotnymi środkami oddziaływania jak masowe media, poprzez swe niemal bezwarunkowe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości utwierdziły wtedy i później szefostwo tej partii w przekonaniu, że wcale nie musi ona realizować postulatów istotnych dla Kościoła (z których obrona życia i tożsamości rodziny wysuwa się na czołowy plan), bo i tak otrzyma poparcie jego opiniotwórczych środowisk. Również i teraz nie możemy się łudzić, że w przypadku wygranej partia Kaczyńskiego i Dudy uzna za swój priorytet kwestie, których jedynym rzecznikiem pozostaje Kościół, jeśli nie poczuje na plecach realnej presji katolickiej opinii publicznej. Katolickiej, czyli bezwzględnie wiernej nauczaniu Chrystusa i nieskłonnej do naiwnego (bądź za doraźne korzyści) ulegania zaklęciom politycznych graczy.

 


Roman Motoła


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do pidi: ja też bym głosował na wspaniałego patriotę Grzegorza Brauna ale coś go nie widać. Za mało ludzi wie o nim. Najważniejsze wywalić z obecnego rządu zdrajców.
ponad 4 lata temu / marekb54
 
Duda to wydmuszka, nie kandydat. Jeśli chcecie wspierać kogoś, kto nie tylko rozumie i chce przeciwdziałać procesom rozkładu naszego państwa, lecz również w pełni popiera nauczanie Kościoła w sprawach bioetycznych (in vitro, aborcja, eutanazja), to poprzyjcie kandydaturę Grzegorza Brauna
ponad 4 lata temu / pidi
 
 

Polska ma dla Rosji „nową propozycję” w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. O rozwiązaniu poinformował prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

 
 

W poniedziałek w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta USA Donalda Trumpa. Potrwa ono maksymalnie 35 minut, ale – jak poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP – głowy państw podpiszą wspólną deklarację dotyczącą obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju.

 

W niedzielę pierwszy raz w historii Kalisza ulicami miasta przeszedł Marsz Równości. Główne hasła homoimprezy odwoływały się do historii Polski i krajowej literatury. Padły słowa o „Rocie” jako dziele homoseksualnej kobiety, odwoływano się także do Marii Dąbrowskiej.

 

Członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, Marianne Schlosser nie chce dalej partycypować w pracach dotyczących tzw. drogi synodalnej obranej przez niemiecki Kościół. Nie podoba się jej zarówno metodologia jak i podejście do opracowywanych zagadnień. Jej zdaniem, wśród ekspertów  opracowujących nową drogę Kościoła w Niemczech panuje „fiksacja na punkcie wyświęcania kobiet”.

 

Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim (ISIS) w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie. Państwo Islamskie jeszcze nie umarło – powiedział dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Alessandro Monteduro, komentując obecną sytuację i cierpienia chrześcijan w Burkina Faso.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.