DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Nagrodzona Oscarem „Ida” z krytycznym komentarzem w TVP2. Holland i Wajda oburzeni

Nagrodzona Oscarem „Ida” z  krytycznym komentarzem w TVP2. Holland i Wajda oburzeni

TVP2 postanowiło wyemitować w czwartkowy wieczór nagrodzoną Oscarem „Idę” opatrując kontrowersyjny obraz publicystycznym komentarzem. Gildia Reżyserów Polskich - Związek Zawodowy Reżyserów Polskich zadrżała z oburzenia i postanowiła napisać w tej sprawie do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

 

Wyświetlenie „Idy” zostało poprzedzone wypowiedziami: Krzysztofa Kłopotowskiego (TVP Kultura), Piotra Gursztyna (TVP Historia) i Macieja Świrskiego (Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom). Antypolski obraz nie zyskał uznania w oczach komentatorów. Zdaniem Gursztyna film może wywołać w Polakach poczucie bycia oskarżonymi o zbrodnie, których nie popełnili. - Jeżeli ten film ma być elementem katharsis, to musi mieć wymowę, z którą Polacy się zgadzają, którą odbierają jako swoją. Nie można robić katharsis wbrew narodowi. Oczywiście trzeba mówić rzeczy przykre, brutalne, mówić o tym, że były rzeczy straszne w historii narodu. Ale nie można tego robić, obrażając ten naród – mówił Świrski.

 

Opatrzenie komentarzem filmu Pawlikowskiego nie spodobało się Gidlii Reżyserów Polskich - Związek Zawodowy Reżyserów Polskich.

 

„Po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia" – oburzają się autorzy listu.

 

Jak podkreślają „zaskoczyło nas, że wśród zaproszonych przez TVP2 gości, tylko jeden, Krzysztof Kłopotowski, zawodowo zajmuje się kinem. Pozostali, Piotr Gursztyn z TVP Historia oraz Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia, nie mają żadnych kompetencji ani autorytetu, które pozwalałyby obsadzić ich w roli komentatorów dzieła sztuki. Wygłoszone przez nich, w przewadze negatywne, aroganckie komentarze, takie jak: Nie można robić katharsis wbrew narodowi, obnażyły tylko brak tych kompetencji”.

 

Zdaniem sygnatariuszy petycji „TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji. Nie tylko ideologicznie odczytując wyłącznie jedną z wielu warstw filmu, ukazując tym samym jego treść w kłamliwy sposób, ale także emitując przed nim plansze, o które apelowała przeszło rok temu Reduta Dobrego Imienia, a na których umieszczenie nie zgodzili się w dystrybucji kinowej producenci filmu czuwający nad niepodważalnym prawem reżysera do decyzji o ostatecznym kształcie jego dzieła”.

 

Ida została przedstawiona w TVP2 w sposób stronniczy i krzywdzący. Budzi to nasz niesmak, sprzeciw, a także podejrzenie, że narzucanie interpretacji dzieła filmowego przed jego emisją w Telewizji Polskiej stanie się stałą praktyką. To wyraźna droga do cenzury sztuki i zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL, a zatem czasów, które uznawaliśmy dotąd za bezpowrotnie minione – czytamy w zakończeniu.

 

Pod listem podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Andrzej Wajda oraz Wojciech Smarzowski.


Temat publicystycznego komentarza do „Idy” pojawił się także w Radiu Zet w programie „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik. Z opinią reżyserów z Gildii polemizował poseł PiS Jacek Sasin. - Po raz pierwszy od 25 lat mamy telewizję publiczną, która realizuje swoją misję. Nie wiem, przeciwko czemu tu protestować... Że w komentarzu przed filmem, który może dawać fałszywe wyobrażenie o tym, co działo się w Polsce w czasie II Wojny Światowej, pojawia się głos mówiący o tym, że to Niemcy, a nie Polacy, mordowali Żydów? Że w Polsce groziła kara śmierci za pomoc Żydom? - tłumaczył Sasin. 

Źródło: Radio Zet/Antyradio

lukWięcej o filmie "Ida" czytaj w "Nie chcemy tego Oscara!". 

 


DATA: 2016-02-29 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po co takie gnioty jak "(GN)IDA" pokazywać. Szkoda na to czasu...
ponad 3 lata temu / teodor
 
Jestem po raz pierwszy na tym forum i ostatni . zawsze myslalem , ze katolik to uczciwy i prawy czlowiek . widze , ze sie pomylilem . powinniscie sobie ten krzyz z akrobata w zadek wetkac to by wam kregoslup moralny wyprostowalo . jestescie zwykle smiecie
ponad 3 lata temu / podroznik
 
To Sasin nawet na filmach się zna . Już pisałem gdzieś , że jak widzę tego typka to nie wiem dlaczego ale przychodzi mi na myśl nazwa starej polskiej gry " PALANT "
ponad 3 lata temu / Zygmunt
 
Zdaje się , że po Bolku Wałęsie , następnym strąconym z piedestału polskich elit będzie Lolek Wajda , a potem następni - Tosia Holland . Cóż , wychodzą na jaw te " zacne dla kultury elity " , dzięki którym Polska jest rujnowana od tylu dziesiątków lat . Krzysztof Kornatowicz
ponad 3 lata temu / Krzysztof Kornatowicz
 
Wreszcie ktoś otwarcie mówi o antypolskich wątkach w ostatnio masowo produkowanych za publiczne pieniądze "dzielach". W protesty Holland i Szumowskiej jakoś nie dziwią mnie wcale:)..
ponad 3 lata temu / Ada
 
na stronie michalkiewicz.pl spotkałem się z ciekawą pisownią tytułu tego filmu" "(Gn)Ida"...
ponad 3 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.