14 marca 2019

Facebook ponownie w sądzie. Miał sprzedawać dane producentom smartfonów

(Mark Zuckerberg fot. Alex Brandon/Pool/CNP via ZUMA Wire/FORUM)

Oskarżyciele federalni w stanie Nowy Jork rozpoczęli postępowanie kryminalne dotyczące nieścisłości w umowach handlowych pomiędzy Facebookiem, a największymi producentami sprzętu elektronicznego. Postępowanie jest częścią trwającego od ponad roku śledztwa dotyczącego skandalu związanego z nielegalną sprzedażą danych osobowych użytkowników Facebooka.

 

Ława przysięgłych stanu Nowy Jork zażądała informacji od przynajmniej dwóch przedsiębiorstw będących liderami na rynku sprzedaży urządzeń elektronicznych (głównie smartfonów). Obie firmy dzięki partnerstwu z Facebookiem dostały wgląd do osobistych danych setek milionów użytkowników. Informację opublikował New York Times powołując się na anonimowe źródła.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak podaje amerykańska gazeta, firmy należały do grupy 150 przedsiębiorstw, które na mocy porozumienia z Facebookiem uzyskały dostęp do danych jego użytkowników. Należą do niej tacy giganci świata techniki jak; Microsoft, Amazon, BlackBerry, Apple czy Sony. Na mocy podpisanych porozumień, firmy uzyskały wgląd w profile „znajomych” użytkowników, ich dane kontaktowe czy inne informacje, na których posiadanie w niektórych przypadkach nie otrzymali zgody.  Facebook  w ostatnich dwóch latach wycofał się z większości tego rodzaju umów.

 

„Współpracujemy ze śledczymi i traktujemy dochodzenia poważnie (…) wystosowaliśmy publiczne oświadczenie, odpowiadamy na pytania i zapewniamy, że będziemy to robić nadal” – skomentował sprawę rzecznik Facebooka. Nadal nieznany jest dokładny powód zażądania wyjaśnień od producentów elektroniki. Gigant mediów społecznościowych nadal poddany jest kontroli ze strony Federalnej Komisji Handlu i SEC (Komisji Papierów Wartościowych i Giełd), a Departament Sprawiedliwości rozpoczął postepowanie w związku z aferą Cambridge Analityca (CA), firmy konsultingowej mającej wykorzystywać dane użytkowników do celów politycznych.

 

New York Times podaje najnowsze przecieki z wciąż trwającego śledztwa, które sugerują, że Cambridge Analityca wprowadził w błąd kierownictwo Facebooka. Według nich, CA pragnęło pozyskać dane użytkowników w celach akademickich, a zamiast tego za pomocą „drobnych druczków” i specjalnych aplikacji z quizami pozyskiwało informacje o preferencjach politycznych użytkowników. Sprzedawanie danych było sprzeczne z ówczesnym prawem Facebooka, a sama platforma usunęła quizy w 2015 roku.

 

Źródło: msn.com / nytimes.com

PR    

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 224 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram