DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Nagroda dla kardynała Burke: „Nie znam nikogo, kto nosiłby purpurę bardziej zasłużenie”

Nagroda dla kardynała Burke: „Nie znam nikogo, kto nosiłby purpurę bardziej zasłużenie”
Kardynał Raymond Leo Burke. Fot. Dominik Cira / Sacra Liturgia

Tuż przed Marszem dla Życia w Rzymie kardynał Raymond Burke przyjął Nagrodę Law and Life Achievement. To wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie ruchy pro-life za wybitne osiągnięcia w obronie życia.

 

Jestem bardzo zaszczycony otrzymaniem tej nagrody – powiedział hierarcha. Otrzymał ją z rąk redaktora naczelnego LifeSiteNews, Johna-Henry Westena. Obrońcy życia ze Stanów Zjednoczonych odznaczyli kardynała podczas styczniowej konferencji zorganizowanej w Waszyngtonie tuż przed Marszem dla Życia. Westen podkreślił, że hierarcha jest bardzo oddany obronie życia, wiary i rodziny. Z tego powodu spotkało go wiele upokorzeń i cierpienia.


Kardynał Burke, patron Suwerennego Zakonu Rycerzy Maltańskich to również jeden z największych autorytetów w dziedzinie prawa kanonicznego. Wielokrotnie apelował, by kapłani nie udzielali Komunii świętej proaborcyjnym politykom – tak jak tego wymaga prawo kanoniczne. Wzywał do walki z niemal powszechną „mentalnością antykoncepcyjną” w celu niezbędnego przywrócenia kultury życia. Bronił rodziców – głównych wychowawców swoich dzieci i stawał w obronie małżeństwa jako świętego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.


Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, najwyższego sądu w Kościele wielokrotnie wzywał katolików, aby walczyli – nawet za cenę męczeństwa – w obronie małżeństwa i rodziny. Wraz z trzema innymi hierarchami wystosował list do papieża Franciszka, prosząc o skorygowanie niejasnych stwierdzeń zawartych w adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, powstałej po Synodzie o Rodzinie. Wskazał wówczas, iż „nie ma ona mocy wiążącej sumienia”, a jedynie odzwierciedla osobiste poglądy papieża.


W wywiadzie z 2015 r. duchowny stwierdził, że jest szczęśliwy, że został nazwany „fundamentalistą”, jeśli oznacza to, że zabiega o podtrzymanie podstaw wiary.


Przed czterema laty kardynał został usunięty przez papieża Franciszka z Kongregacji ds. Biskupów. Wcześniej, pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, kard. Burke odegrał ważną rolę w nominacjach niektórych obecnie najbardziej ortodoksyjnych hierarchów w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.


W 2014 roku kardynał Burke został zdegradowany przez papieża Franciszka z funkcji prefekta Sygnatury Apostolskiej. Z kolei w listopadzie ubiegłego roku musiał odejść z Kongregacji Kultu Bożego po wystosowaniu „dubiów” skierowanych pod adresem papieża.


Westen powiedział dziennikarzom, że „nie zna nikogo, kto nosiłby purpurę bardziej zasłużenie niż kardynał Burke”. Nawiązał w ten sposób do koloru symbolizującego męczeństwo.


Nie odwrócił się od prawdy, mimo że został zdegradowany, ośmieszony, uprzedmiotowiony, sponiewierany przez światowe media i okrutnie znieważony nawet przez braci biskupów – komentował redaktor naczelny portalu Life Site News.


Nagroda Law and Life Achievement to replika gwoździa, którym Pan Jezus został przybity do krzyża. Przyznawana jest osobom płacącym wysoką cenę cierpień i prześladowań za swą działalność w obronie życia i rodziny.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

AS
DATA: 2017-05-23 22:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I jeszcze nic na Niego nie znaleźli? Musi być porządny Facet. Szacun .
ponad 2 lata temu / Kazio
 
To prawdziwy kardynał - purpura znak męczeństwa. Godny tej szaty.
ponad 2 lata temu / prezbiter
 
Kardynale, oby biskupi brali z Ciebie przykład. Jesteś nadzieją, że światło moralnej latarni będzie oświetlało ciemności pogubionego świata.
ponad 2 lata temu / ruisdael
 
Mój ulubiony biskup!
ponad 2 lata temu / Anaja
 
Święty naszych czasów!
ponad 2 lata temu / Filip S
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.