DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nadzieja wróciła w serca ludzi i zbiegło się to z Wielkanocą. Biskup Gucwa o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej

Nadzieja wróciła w serca ludzi i zbiegło się to z Wielkanocą. Biskup Gucwa o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (David Peterson)

Tam gdzie jest spokój i sytuacja się ustabilizowała ludzie masowo uczestniczyli w wydarzeniach Wielkiego Tygodnia. Widać było w nich ogromną radość – mówi pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej bp Mirosław Gucwa. Tarnowski misjonarz zauważa, że w kraju wzrasta nadzieja na pokój, wciąż jednak działają zbrojone grupy rebelianckie, a tysiące ludzi przebywa w obozach dla uchodźców.

 

Porozumienie pokojowe podpisane między rządem a wszystkimi działającym w tym afrykańskim kraju ugrupowaniami rebelianckimi zaczyna wydawać pierwsze nieśmiałe owoce. W regionach, gdzie jeszcze przed rokiem dochodziło do ataków na chrześcijan, tym razem Wielki Tydzień przebiegł spokojnie.

 

Ludzie coraz częściej wracają do wiosek opuszczonych w czasie rebelii. Potrzebują jednak pomocy w odbudowie domów, a także wsparcia żywnościowego i medycznego – mówi bp Gucwa.

 

Jeśli chodzi o pracę duszpasterską, o sytuację Kościoła, to w czasie ubiegłego roku były regiony, gdzie rzeczywiście ludzie przeżywali swoją Kalwarię. Po podpisaniu porozumienia pokojowego między rządem a rebeliantami sytuacja trochę się ustabilizowała – relacjonuje Radiu Watykańskiemu bp Gucwa.

 

Aktualnie mniej jest takich regionów, gdzie chrześcijanie byliby narażeni na takie cierpienie, jak w minionych latach. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja będzie się polepszała chociaż biorąc pod uwagę to, jak skomplikowana jest sytuacja polityczna w Republice Środkowoafrykańskiej, to praktycznie w każdej chwili może się coś jeszcze zmienić, dlatego że rebelianci ciągle są uzbrojeni, ciągle są obecni. Są jeszcze diecezje, w których dużo ludzi pozostaje w obozach dla uchodźców. Ich domy zostały zniszczone, spalone jeśli chodzi więc o jakość życia, to nadal tysiące ludzi żyje w warunkach bardzo prymitywnych. Niektóre z obozów znajdują się na terenie parafii, misji. Obecni są tam cały czas księża, siostry zakonne, świeccy wolontariusze zaangażowani w Caritas. Na ile możemy cały czas pomagamy. W każdym razie nadzieja wróciła w serca ludzi i zbiegło się to z Wielkanocą – zauważa misjonarz.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2019-04-23 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.