DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Świat z innej strony

Rozmowa z księdzem Iwem Ounpuu

Nadzieja w Maryi


Z księdzem Iwem Ounpuu, proboszczem parafii w Valga (Estonia), rozmawia Piotr Doerre
 
Choć Estonia leży niedaleko od granic Polski, niewiele o niej wiemy. Jak wygląda sytuacja katolików w tym najdalej na północ wysuniętym kraju bałtyckim?
– Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest daleko posunięta sekularyzacja i indyferentyzm religijny. Według ostatnich badań opinii publicznej, podczas których zadawano pytania dotyczące religii i wiary, Estonia jest najbardziej ateistycznym krajem w Europie, nawet bardziej niż Czechy. Jedynie ludność dawnej NRD, gdyby traktować ją jako osobny naród, posiada większy odsetek ateistów. Oficjalnie aż 75 procent mieszkańców kraju to bezwyznaniowcy, ale według wspomnianych badań jest jeszcze gorzej – tylko 16 proc. deklaruje wiarę w jakiegokolwiek Boga, niezależnie od wyznania. W takim środowisku jest trudniej pracować niż pośród wojujących ateistów, bo powszechna obojętność na sprawy religii idzie w parze z niemal absolutną ignorancją co do doktryn religijnych i prawd wiary.

Kolejnym problemem jest atomizacja społeczeństwa, spadek po komunizmie. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że społeczeństwo jako takie w Estonii właściwie nie istnieje. Jest tylko masa indywidualistów, którzy mówią w jednym języku, mają wiele wspólnych interesów, ale nic ponadto.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 
 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.

 

Do belgijskiego sądu wpłynęły dwa pozwy związane z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii koronawirusa. Złożyło je 30 znanych osób. Oskarżają oni państwo o łamanie podstawowych praw człowieka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.