26 lutego 2014

Nadużywanie alkoholu przez kobiety coraz większym problemem społecznym

(Fot. nkzs /sxc.hu)

Coraz większym problemem społecznym staje się nadużywanie alkoholu przez kobiety – zauważa bp Tadeusz Bronakowski powołując się na oficjalne statystyki. Delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, iż najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast. W ostatnią niedzielę karnawału, która w tym roku przypada 2 marca, Kościół w Polsce rozpocznie 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochająca matka zawsze trzeźwa”.

 

Bp Bronakowski podkreśla rolę matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin, ale zauważa jednocześnie że wiele kobiet cierpi przez alkohol, zwłaszcza te, których mężowie są uzależnieni. – Matki cierpią podwójnie, odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci. Drżą o to, co może wydarzyć się w ich życiu a takie życie często przynosi współuzależnienie – dodaje biskup.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zwraca też uwagę na cierpienie kobiet, z powodu uzależnienia ich synów. Próbują one na różne sposoby ocalić własne dziecko od spowodowanej alkoholem choroby, zniszczenia życia czy nawet śmierci.

 

Delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla, iż po alkohol sięga coraz więcej matek. – Niestety, to przyzwyczajenie do uciekania w alkohol od stresu, nadmiaru obowiązków, szybkiego tempa życia, często przekłada się także na negatywne zachowania w trakcie ciąży i karmienia piersią – zauważa bp Bronakowski. – Kobieta, która jest w ciąży lub karmi piersią, bezwzględnie nie może pić alkoholu. Nawet najmniejsza jego ilość stanowi bardzo poważne zagrożenie dla dziecka – przestrzega.

 

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu nie chcemy skupiać się jedynie na tym co złe. Prosimy o zaangażowanie w zmianę sytuacji, o zaangażowanie w codzienne budowanie nowej kultury trzeźwości – podkreśla delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości. Szczególnie zachęca matki, aby wychowywały dzieci w trzeźwości. – Takie wychowanie zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa, od pokazywania dzieciom świata w taki sposób, aby nigdy nie musiały szukać radości, chwilowej satysfakcji w alkoholu – wskazuje.

 

Zdaniem bp. Bronakowskiego, rolą matek jest także stawianie dzieciom wymagań. – Nie można tolerować sytuacji, w której dziecko zaczyna sięgać po alkohol. Nie można tego bagatelizować. Alkoholikiem nie zostaje się nagle. To właśnie jedno piwo czy drink w wieku kilkunastu lat często jest pierwszym krokiem na szlaku, który kończy się przegranym, zmarnowanym życiem i cierpieniem – przestrzega biskup, dodając, że o alkoholizmie i mechanizmach jego powstawania wiemy już tak wiele, że nie możemy pozwalać dzieciom eksperymentować.

 

Biskup delegat KEP wskazuje też na ogromną rolę ojców i innych członków rodziny w wychowaniu, ale ponieważ w ubiegłym roku refleksja w kontekście apostolstwa trzeźwości była poświęcona ojcom, w tym roku na pierwszym jej planie są matki.

 

– Państwo musi wspierać rodzinę, a nie środowiska i ideologie, które jej szkodzą. W trzeźwych rodzinach tworzy się przyszłość i dobrobyt narodu. Kto tego nie rozumie i nie potrafi tej prawdy uwzględnić w działaniach instytucji państwowych i samorządowych, nie powinien sprawować odpowiedzialnych funkcji – uważa bp Bronakowski.

 

 

Źródło: KAI

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram