DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Nadużycia finansowe związane z przygotowaniami do olimpiady w Soczi

Nadużycia finansowe związane z przygotowaniami do olimpiady w Soczi
fot. malloq/sxc.hu
#ROSJA    #WYROK    #FINANSE    #SĄD    #OLIMPIADA    #SPORT    #SOCZI    #DEFRAUDACJE

Mnożą się doniesienia o defraudacjach środków państwowych przez instytucje i firmy odpowiedzialne za budowę obiektów dla potrzeb zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się za pół roku w kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym.

 

Serwis newsru.com podaje, iż rosyjski nadzór finansowy wykrył, że instytucja państwowa odpowiedzialna za budowę dróg na wybrzeżu czarnomorskim, wchodząca w skład Federalnej Agencji Drogowej, wydała w latach 2009–2013 niezgodnie z prawem prawie 7 mld rubli (ponad 200 mln dolarów). Pieniądze te wypłacono na prace prowadzone niezgodnie z prawem i warunkami umów, prace i usługi w ogóle niewykonane, prace wykonane przy użyciu materiałów niespełniających specyfikacji technicznych wymaganych przez zamówienia publiczne i rozwiązania projektowe, a przede wszystkim na projekty o zawyżonej szacunkowej wartości i nadmierne koszty robocizny. Zdarzało się też ponowne opłacanie tych samych budów. W związku z tym nadzór finansowy nałożył na osoby odpowiedzialne kary administracyjne i wysokie grzywny.

 

Natomiast ministerstwo spraw wewnętrznych prowadzi śledztwa w sprawie prób defraudacji ponad 8 mld rubli (ok. 250 mln dolarów) przy budowie toru saneczkowo-bobslejowego i stadionu centralnego, głównie wskutek zawyżonych kosztów budowy oraz nieuzasadnionego rozszerzenia zakresu projektów. O nadużycia podejrzewani są byli i obecni dyrektorzy państwowej korporacji „Olimpstroj”, odpowiedzialnej za budowę obiektów związanych z olimpiadą, a także przedstawiciele firm wykonawczych. Ministerstwo podało, że działania organów bezpieczeństwa zapobiegły części strat.

 

Toczą się śledztwa w sprawie nadużyć przy budowie Pałacu Lodowego, w którym odbywać się będą zawody w łyżwiarstwie figurowym i short-tracku, a także lodowiska do gry w hokeja. Łączne zawyżenia kosztów budowy przekraczają 17,7 mld rubli (ponaad 530 mln dolarów).

 

Kilka dni wcześniej za jeszcze inne nadużycia aresztowany został były dyrektor firmy Krasnaja Polana Stanisław Chackiewicz. Firma ta na podstawie umowy z Olimpstrojem miała ze środków państwowych finansować budowę kompleksu olimpijskiego „Górska karuzela”, jednak umieściła je na kontach w prywatnych bankach na niekorzystnych — zdaniem rosyjskiego MSW — warunkach. Chackiewicz nie przyznaje się do winy.

 

Wcześniej skandal wywołała informacja, że koszty budowy trasy drogowej i kolejowej z dzielnicy Soczi, Adleru, do Krasnej Polany, liczącej 48 km długości, wzrosły z początkowej sumy 91 mld rubli do 266,4 mld rubli. Jak podaje BBC, amerykański program wysłania na Marsa łazika Curiosity kosztował trzykrotnie mniej.

 

Zdaniem źródeł zachodnich, takich jak magazyn "Forbes" czy BBC, koszty olimpiady w Soczi przekroczą rekordową sumę 50 mld dolarów, z czego przynajmniej połowa zostanie zdefraudowana. Odpowiedzialni za to wysocy urzędnicy związani są z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

Swoją drogą, zaangażowanie rosyjskich służb bezpieczeństwa w demaskowanie nadużyć finansowych związanych z olimpiadą w Soczi i tak wydaje się imponujące w porównaniu z aktywnością ich polskich odpowiedników w odniesieniu do budzących podejrzenia kosztów i wątpliwej jakości obiektów drogowych i sportowych wybudowanych na mistrzostwa Euro 2012.

 

dom


DATA: 2013-08-18 16:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

no nie róbmy już ze wszystkiego co zostało zbudowane na Euro czy w międzyczasie fuszerką, jak tak to proszę autora o kilka przykładów zawsze się coś znajdzie jak przeciekający stadion Lecha czy coś kombinowane z A1 ale że aż tak
ponad 6 lat temu / blimak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.