21 kwietnia 2017

Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”

(Zloty Kodeks Gnieznienski. Fot. Michal Dyjuk / FORUM )

Już 23 kwietnia w Gnieźnie rozpoczyna się inauguracja obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce. Przy tej okazji w prymasowskim mieście odbędzie się szereg imprez tematycznych. Najważniejszą będzie jednak wystawa Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie będziemy mogli podziwiać m.in. Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”.

 

„Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”. Pod takim tytułem już 22 kwietnia nastąpi otwarcie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, podczas której będziemy mogli podziwiać m.in. Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Złoty Kodeks Gnieźnieński jest jednym z najcenniejszych rękopisów średniowiecznych używany niegdyś w czasie obrzędów koronacyjnych, który został wpisany w 2014 roku na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”.

 

„Krzyż wygnańców”, który nazwę taką nosi z uwagi na fakt, że każdy posiadający go biskup, kończył w więzieniu, był natomiast u kardynałów Mieczysława Ledóchowskiego (więzionego przez zaborcę pruskiego) i Stefana Wyszyńskiego  (więzionego przez komunistów).

 

Wystawiony będzie również kielich królewski, oryginalne dokumenty m.in. papieża Benedykta XIV, który nadawał przywilej purpury kardynalskiej polskim prymasom oraz dokument króla Kazimierza Jagiellończyka zastrzegający prawo koronacji polskich królów arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

 

Otwarcie tej wystawy odbędzie się 22 kwietnia 2017 o godz. 10:30 w sali konferencyjnej Muzeum przez Prymasa Polski Wojciecha Polaka. Jak informuje Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej „ekspozycję będzie można oglądać przez cały rok, aż do kolejnych uroczystości świętowojciechowych w roku 2018”.

 

Co jeszcze będziemy mogli podziwiać przy okazji obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce? Jedną z atrakcji (dostępną od 26 kwietnia do 12 czerwca na skwerze przed pomnikiem św. Wojciecha w Gnieźnie) ma być wystawa „Prymasi Polski” skupiająca fotograficzne wersje portretów wybranych prymasów wraz z życiorysami.  Z kolei 24 maja ruszy edukacyjna gra miejska „Pierwszy między równymi” polegająca na wykonywaniu zadań w punktach rozmieszczonych w całym Gnieźnie, dzięki czemu uczestnicy poznają sylwetkę oraz dorobek prymasa Wyszyńskiego.

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram