17 grudnia 2019

Nadciąga nowy światowy kryzys finansowy? Sytuacja na Wall Street jak w roku 2008

(źródło: pixabay.com)

Biuro do spraw Otwartego Rynku (Desk) w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku wydało krótkie oświadczenie dotyczące harmonogramu operacji „umów REPO” na okres miesięczny od 13 grudnia 2019 roku do 14 stycznia 2020 roku. Zdaniem niektórych analityków przeznaczenie kilku bilionów dolarów na operacje na Wall Street w celu poprawienia płynności instytucji finansowych, przypomina tę sprzed krachu w 2008 roku.

 

FED w swoim komunikacie z 12 grudnia wskazuje,  że nadal „zgodnie z dyrektywą Desk przeprowadzi operacje REPO, aby zapewnić wystarczającą podaż zapasów i zmniejszyć ryzyko presji rynku pieniężnego pod koniec roku, która mogłaby negatywnie wpłynąć na realizację polityki”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wallstreetonparade.com sugeruje, że mamy do czynienia z największym ratowaniem giełdy na Wall Street w Nowym Jorku przez FED od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, ponieważ Rezerwa Federalna skieruje do podmiotów finansowych na Wall Street 2,93 biliona dolarów w ciągu zaledwie miesiąca w postaci krótkoterminowych pożyczek. Pieniądze przeznaczone są na zapobieganie utraty płynności finansowej. Podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku, gdy wybuchł największy krach finansowy od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku.

 

Program pożyczek REPO rozpoczął się 17 września, kiedy stopy pożyczek REPO wzrosły z około 2 do 10 procent, co oznacza, że ​​albo płynne fundusze nie były dostępne do wypożyczenia, albo wielkie banki na Wall Street wycofały się z pożyczek dla niektórych kontrahentów.

 

Pożyczki typu REPO są zazwyczaj zawierane między bankami, funduszami hedgingowymi i funduszami rynku pieniężnego na noc pod warunkiem dobrego zabezpieczenia. Od połowy września FED udziela pożyczek w wysokości setek miliardów dolarów tygodniowo.

 

„New York Times” napisał o tym we wrześniu. Potem w październiku i listopadzie – mimo, że akcja trwała – gazeta milczała. FED udzielił ponad 3 bln dolarów skumulowanych pożyczek dla podmiotów finansowych na Wall Street.

 

2,93 biliona dolarów, które FED skieruje na Wall Street w ciągu miesiąca oznacza wzrost do 120 miliardów dolarów każdego dnia w przypadku pożyczek udzielonych na noc do 14 stycznia i 440 miliardów w przypadku pożyczek terminowych od 3 dni do 32 dni. Ponadto w ostatnim tygodniu roku (we wtorek, środę i czwartek) FED zwiększy ofertę pożyczek jednodniowych do 150 miliardów dolarów ze 120 miliardów dolarów.

 

Analitycy zauważają, że płynność finansowa pozostaje na Wall Street na niskim poziomie, pomimo dodatkowych pożyczek FED-u, Michael Derby z „Wall Street Journal”  pisał wcześniej, że „przyczyną problemów może być data zapłaty podatku i rozliczenia aukcji długów skarbowych, które mają wpływ na ilość pieniędzy dostępnych w systemie bankowym”.

 

Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego od 17 września Fed co tydzień wpompowuje setki miliardów dolarów w podmioty finansowe na Wall Street, już po zapłaceniu podatku od osób prawnych i terminie zapadalności wykupu obligacji skarbowych.

 

W następstwie krachu finansowego na Wall Street we wrześniu 2008 r. FED stworzył program pożyczkowy Jednolitej Transzy Operacji Otwartego Rynku (ST OMO) i próbował przekazać pomoc w ramach rutynowych operacji otwartego rynku. Ale kiedy Levy Economics Institute przyjrzał się uważnie, dokąd poszły środki z mechanizmu ST OMO, stwierdzono, że „77 procent (657,91 miliardów dolarów) wszystkich transakcji zostało przeprowadzonych z instytucjami zagranicznymi”. Największymi z nich były: Credit Suisse w Szwajcarii. Bank otrzymał 30,3 proc. funduszy, niemiecki Deutsche Bank pożyczył 11,8 procent pieniędzy oraz francuski BNP Paribas zabrał 11,3 procent z kredytów.

 

Według danych opracowanych przez Levy Economics Institute ratowanie banków przez Fed wyniosło oszałamiające 29 bilionów dolarów. To suma, o której ani Amerykanie, ani Kongres nie dowiedzieliby się aż do niedawna po wieloletniej batalii sądowej z FED-em, który chciał zablokować publikację danych.

 

Poza podmiotami zagranicznymi, trzy inne instytucje na Wall Street otrzymały pomoc odpowiednio: Citigroup – 2,65 biliona dolarów, Merrill Lynch – 2,43 biliona dolarów i Morgan Stanley – 2,27 biliona dolarów. Czwarta co do wielkości instytucja nie była bankiem, to AIG, duża firma ubezpieczeniowa, która otrzymała od FED-u 1 bilion dolarów pożyczki.

 

Według analityków, obecne pożyczki Fed są wykorzystywane do sztucznego wspierania rynku akcji. Dow Jones Industrial Average rósł w trakcie kryzysu płynności na Wall Street. Fed wsparł 1 procent największych instytucji finansowych na giełdzie nowojorskiej, które są właścicielem większości papierów wartościowych.

 

Źródło: newyorkfed.org, reuters.com, nytimes.com, wallstreetonparde.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram