DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Nadchodzi koniec biopaliw? Unia nie chce ich finansować

Nadchodzi koniec biopaliw? Unia nie chce ich finansować
fot.wikimedia.commons/GNUlicence
#UE    #BRUKSELA    #BIOPALIWA    #KE

Na rynku biopaliw szykuje się rewolucja. Unia odchodzi od dotychczasowej polityki dotyczącej produkcji biopaliw. Co więcej zamierza zaprzestać ich finansowania. Problem w tym, że wiele firm zainwestowało ogromne pieniądze w technologię wyrobu tego paliwa, a teraz okazuje się, że stanie się ona bezużyteczna. Aby nadal prowadzić działalność w tej branży konieczne są kolejne kosztowne inwestycje. Produkcja może więc przestać być opłacalna.

 

Chodzi tu o biopaliwa I generacji z biokomponentami roślinnymi, np. z oleju rzepakowego. Nowe regulacje, przygotowywane przez KE, mają doprowadzić do całkowitej zmiany w branży. Na rynku mają się pojawić biopaliwa II i III generacji produkowane z odpadów słomy, celulozy lub alg. To jednak wymusi na producentach inwestycje w zupełnie inne technologie.

 

Przedstawiciele branży nie są z tego zadowoleni. Zarzucają Brukseli, że zupełnie nie liczy się z tym, iż na realizację dotychczasowej polityki dotyczącej biopaliw przedsiębiorcy tylko w ciągu ostatnich trzech lat wydali 14 mld euro, które jak się okazuje zostały wyrzucone w błoto. Teraz, aby przetrwać firmy muszą dokonywać kolejnych drogich inwestycji, dla wielu być może zbyt kosztownych.

 

Takim rozwiązaniom sprzeciwia się szereg organizacji zrzeszających producentów należących do branży biopaliwowej. Ich przedstawiciele z nadzieją spoglądają na rząd, licząc, że uda mu się zablokować projekt KE w europarlamencie. Jeśli wszedłby w życie to w praktyce oznaczałoby budowanie przemysłu biopaliw w Europie od nowa.

 

Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw twierdzi, że przedsiębiorstwa nie są technicznie przygotowane do takiej „rewolucji”. Obecnie istnieje tylko kilka pilotażowych projektów, które produkują, z punktu widzenia potrzeb, bardzo niewielkie ilości tego paliwa. Na skalę przemysłową nikt nie produkuje biopaliw II i III generacji.

 

Zużycie biopaliw I generacji ma się zmniejszyć z 10 do 5 proc., ponadto od 2020 roku Unia przestanie wspierać produkcję biopaliw na bazie produktów żywnościowych. Bruksela tłumaczy to ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych oraz tym, aby nie konkurowały o surowiec z branżą żywnościową. Dziś surowcem do produkcji są głównie rośliny oleiste i zboża.

 

Proponowane zmiany będą miały niestety wpływ na ceny paliw, gdyż wszystkie paliwa muszą zawierać biokomponenty. Ponieważ biopaliwa II i III generacji są jak na razie rzadkością, a ich produkcja prawdopodobnie okaże się droższa, zapewne czekają nas podwyżki.


 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.gazetaprawna.pl


DATA: 2012-10-25 11:09
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież to było od początku wiadome! Tak samo skończą się baterie słoneczne, wiatraki i inne socjalistyczne bzdury, które mają "stymulować gospodarkę". To zawsze była i jest tylko kolejna wybita szyba Bastiata.
ponad 6 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "6948"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.