DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Nadchodzi emerytalna katastrofa

Nadchodzi emerytalna katastrofa

Kto śpi spokojnie licząc na emeryturę z ZUS-u, powinien jak najszybciej się z tego letargu obudzić. Kto liczy na emeryturę z OFE, powinien czym prędzej spojrzeć prawdzie w oczy. A kto nie wierzy ani w ZUS, ani w OFE, też powinien się chwilę zastanowić. Bo skoro bowiem nikt nam nie zagwarantuje świadczeń na starość, to może powinniśmy o to zadbać samemu. Jak? na to pytanie odpowiada Robert Gwiazdowski na kartach swej najnowszej książki – Emerytalna katastrofa.

 

Napisana ze swadą praca uświadamia coś, co być może nawet podświadomie czujemy, ale wypieramy z naszej świadomości – że emerytury otrzymywane od państwa będą co najwyżej głodowe i żadna kolejna reforma systemu ani kolejne podwyższanie wieku emerytalnego przez państwo tego nie zmienią. Zmienić to możemy wyłącznie my sami. Oszczędzając niezależnie od państwa i jak najdalej od jego „długich rąk”.  Umiesz liczyć, licz na siebie – radzi były Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS.

 

Najwyższa pora na poznanie prawdy o polskim systemie emerytalnym. Skoro – jak twierdził Goebbels – „kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą”, to może prawda powtórzona tysiąc razy się obroni – pisze Robert Gwiazdowski. Ale jego książka to nie tylko krytyka rządu, ZUS i OFE. To także katalog pomysłów, jak się bronić przed emerytalną katastrofą. Jak również przykładów, niekiedy szokujących.

 

Ot, choćby taki: gdyby pracownik najemny, który pracując przez 40 lat odprowadzał składki na ZUS, zamiast na płacić składki na ZUS przez 40 lat kupował piwo w butelkach zwrotnych po 30 groszy, to po oddaniu po 40 latach wszystkich butelek, otrzymałby kwotę wyższą niż jego emerytura po 40 latach płacenia ZUS-owi. Wniosek: niemal dosłownie wszystko jest lepsze od ZUS-u i OFE.

 

Ale najlepsze zabezpieczenie na starość gwarantuje jedynie posiadanie dużej liczby dzieci i dobre ich wychowanie, a także wiedza jak inwestować z głową. I o tym również traktuje opisywana książka.

Paweł Toboła-Pertkiewicz

 

Robert Gwiazdowski, Emerytalna katastrofa, Zysk i s-ka, Poznań 2012.

 

Książkę można kupić:

http://multibook.pl/pl/p/Robert-Gwiazdowski-Emerytalna-katastrofa/1718

 

Do 20 maja trwa specjalna promocja – kupując dwie książki Roberta Gwiazdowskiego: A nie mówiłem oraz Emerytalna katastrofa, płacisz 10 proc. mniej!

http://multibook.pl/pl/p/Robert-Gwiazdowski-A-nie-mowilem-Katastrofa-emerytalna-10-proc./1719


DATA: 2012-05-18 13:06
AUTOR: PAWEŁ TOBOŁA-PERTKIEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obecny system jest tragiczny i przy takiej demografii jak obecnie padnie na 100%. Musi więc być zmieniony. Powinna być zupełna wolność w sposobie odkładania na emeryturę i żadnego przymusu. Sprawiedliwość nakazuje jednak wypłacić emerytury tym ludziom, którzy płacili składki przez wiele lat swojej pracy.
ponad 7 lat temu / chłopzewsi
 
Ad Matylda, Wolny Katolik: Emerytom nie można przypisać złych intencji, to raczej system jest złodziejski. Inwestując pieniądze, spodziewamy się je pomnożyć z większym bądź mniejszym zyskiem. Emerytów można potraktować jako takich "inwestorów", jednak Państwu (czy też ZUS-owi) bardziej przysługiuje miano "złodzieja", bowiem zamiast dokonywać redystrybucji środków wpłacanych na konto emerytalne, pobiera je od pracujących płatników i oddaje emerytom. Zatem to ZUS ma z tym problem, to ZUS jest dłużnikiem wobec emerytów. Długi należy spłacać, ale nie kosztem okradania innych. Ten system jest niewydolny i powinno się wdrożyć działania dążące do rozwiązania go, oczywiście wypłącając pieniądze jego dłużnikom. Nie widzę innej możliwości, jedynie podatnicy mogą ponieść koszty zmiany/likwidacji tego systemu. I tak będzie to tańsze dla Polaków niż utrzymywanie tego systemu.
ponad 7 lat temu / B.M.K.
 
do Wolnego Katolika To, co piszesz jest haniebne. Przecież ludzie, pracując przez 30, 40 lat odprowadzali składki emerytalne i Ty śmiesz mówić, że będąc na emeryturze okradają pracujących!
ponad 7 lat temu / Matylda
 
Zrozumienie, że emerytura jest tylko nabyciem prawa do rabunku młodszych ludzi zajęło mi wiele lat i kilka kilogramów lektury ekonomicznej (głównie ASE). Nie wierzę, by więcej niż 1% ludzi poświęcił tyle wysiłku na to, by ten podły sposób okradania pracujących przez nie pracujących zrozumieć. Nie wiadomo, jak to tłumaczyć. Ludzie wypierają prawdę, nie chcą widzieć faktów, jak w powieści Lewisa "Trylogia kosmiczna", gdzie pijący w barze nie widzą problemu z niszczeniem miasta nawet widząc ewakuujących się z niego ludzi, bo przecież "w gazecie napisali, że nie ma problemu"...
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 
Egoistyczny, materialistyczny trend krajów tzw. wysoko rozwiniętych doprowadził do sytuacji, że już dzisiaj muszą się posiłkować obywatelami m.in z krajów muzułmańskich, żeby ich kraje nie stały się pustynią. Dla tych krajów ważniejsza jest ilość telewizorów niż wózków dziecięcych.
ponad 7 lat temu / marekb54
 
Droga maju ja też zainwestowałem w dzieci wychowałem ich troje i mam już dwójkę wnucząt.I nie widzę tak optymistyczne przyszłości jak TY.Widząc ich dochody to ja im pomagam .Młodzi przy swoich dochodach nie są wstanie zarobić na emeryturę,dlatego bardzo się obawiamy z żoną, żeby nie być na starość ciężarem dla nich.
ponad 7 lat temu / krzysztof 52
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.