DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Nadchodzi decentralizacja? La Croix: Papież podpisał przełomowy dokument. Kard. Sarah – odwołany?

Nadchodzi decentralizacja? La Croix: Papież podpisał przełomowy dokument. Kard. Sarah – odwołany?
FOT.REUTERS/Tony Gentile/FORUM

Papież Franciszek złożył swój podpis pod konstytuują apostolską Praedicate evangelium, która głęboko reformuje funkcjonowanie Kurii Rzymskiej oraz jej relacje z poszczególnymi konferencjami episkopatów – przekonuje francuska La Croix. Przy tej okazji usunięty z dotychczasowych funkcji miał zostać szereg hierarchów, w tym prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah.

 

Francuska La Croix podała, że papież Franciszek podpisał konstytucję apostolską Praedicate evangelium. To dokument, którego publikacja została przewidziana pierwotnie na rok 2019; rzecz przesunęła się jednak w czasie prawdopodobnie ze względu na debaty między inicjatorami dokumentu a reprezentantami konferencji episkopatów. Praedicate evangelium zastąpi konstytucję apostolską Pastor bonus św. Jana Pawła II z 1988 roku. Reformuje ona funkcjonowanie Kurii Rzymskiej i – według dotychczasowych informacji – na nowo podejmuje kwestię relacji między Watykanem a episkopatami krajowymi. Nie wiadomo, kiedy konstytucja zostanie promulgowana – jej treść znamy jedynie z niepewnych medialnych przecieków.

 

Odpowiedzialny za artykuł w La Croix Robert Mickens powołuje się na informacje przekazane mu przez watykańskie źródło. Twierdzi, że przy okazji publikacji Praedicate evangelium ze swoich funkcji usuniętych zostanie szereg hierarchów. Wymienia tu przede wszystkim kard. Roberta Saraha, prefekta prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który jest dziś postrzegany jako reprezentant konserwatywnego skrzydła w Kurii Rzymskiej. Sarah kilkukrotnie był krytykowany przez papieża Franciszka za swoje wypowiedzi na temat liturgii.

 

Ponadto swoje urzędy stracić mieliby między innymi: kard. Marc Ouellet – prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Leonardo Sandri – prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, kard. Giuseppe Versaldi – perfekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i kard. Beniamino Stella – prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

 

Ich usunięcie jest formalnie związane z tym, że Praedicate evangelium powołuje nowe struktury w miejsce dawnych kongregacji, które miałyby teraz stać się dykasteriami. Mimo tego – przekonuje Mickens – część hierarchów ze starej Kurii Rzymskiej pozostanie na dawnych stanowiskach. Można zatem wnioskować, że w przypadku kardynała Saraha i innych idzie w istocie o swoistą czystkę.

 

Jednym z najistotniejszych elementów Praedicate evangelium może być kwestia kompetencji przynależnych episkopatom. W wersji szkicowej konstytucji mówiło się o pewnym autorytecie doktrynalnym episkopatów. Z kolei kard. Rodrigo Oscar Maradiaga z papieskiej Rady Kardynałów zapowiadał, że Praedicate evangelium do góry nogami odwróci piramidalną strukturę Kościoła z papieżem na szczycie a ludem na dole.

 

Nad reformą Kurii Rzymskiej pracował z papieżem między innymi kard. Reinhard Marx, do niedawna przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. Kościół w jego kraju od dziesięcioleci zabiega o możliwość samodzielnego kształtowania wielu elementów doktryny, co znajduje obecnie swój szczególny wyraz na Drodze Synodalnej. Stąd wielu watykanistów obawia się, że jeżeli w ostatecznej wersji Praedicate evangelium rzeczywiście znajdzie się zapis o pewnym doktrynalnym autorytecie episkopatów, to Niemcy i inne postępowe episkopaty błyskawicznie wykorzystają to do wprowadzenia w swoich krajach głębokich zmian w duchu liberalnym.

 

Według Mickensa należy spodziewać się, że Praedicate evangelium opublikowana zostanie po wakacjach.

 

Zarazem w Watykanie trwają przygotowania do Synodu Biskupów przewidzianego na rok 2022. Ma zostać poświęcony problemowi synodalności – jest możliwe, że problem ten zostanie odczytany właśnie w świetle Praedicate evangelium.

 

Co istotne, pod koniec czerwca kardynałowie i biskupi z regionu Amazonii ogłosili, że wkrótce powołana do życia zostanie nowa organizacja: Amazońska Konferencja Eklezjalna, która będzie budować „synodalny Kościół”.

 

Idzie o wcielenie w życie postulatów Synodu Amazońskiego (a były wśród nich pomysły nowego rytu amazońskiego, wyświęcania żonatych czy diakonatu kobiet). Jak powiedział wiceszef tej struktury, bp David Martinez de Aguirre Guinea z Puerto Maldonaldo, papież Franciszek chce, by Amazonia stała się „polem testowym” dla całego Kościoła.

 

Wszystko to razem może wskazywać, że zbliżamy się do kluczowej fazy pontyfikatu papieża Franciszka i praktycznego wcielenia w życie koncepcji decentralizacji i Kościoła synodalnego.

 

 O sprawie, oprócz cytowanego artykułu La Croix poinformował również niemiecki portal Kath.net oraz anglojęzyczny LifeSiteNews.com.

 

 

Paweł Chmielewski

 

 


DATA: 2020-07-15 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W całym tym procesie "decentralizacji" moralnego autorytetu papieża, czy Papież Franciszek powie nam w sposób nieomylny, że nie jest nieomylny? Czy to nie jest naprawdę bardzo zabawny pomysł?
27 dni temu / nemo
 
Historia zatacza koło. Prawdziwi chrześcijanie znów będą prześladowani. Chcą zniszczyć nasz kościół, ale kościół to my. Na pustyni będziemy trwać.
27 dni temu / Sprawiedliwoś
 
... na naszych oczach spełnia się przepowiednia Matki Bożej dana w uznanych przez Kościół objawieniach, których doświadczał ks, Gobbi....
27 dni temu / jou
 
Taki relatywizm moralny wprowadzają, czy wręcz immoralizm w ostatecznym rozrachunku?
27 dni temu / Tola
 
Czyli co? W Polsce będzie inna doktryna i w Niemczech będzie inna doktryna, a my będziemy udawać, że jesteśmy jednym Kościołem? Ciekawe do czego Bergolgio chce doprowadzić Kościół i czy są to cele tożsame z celami mafii z ST. Gallen? A no zobaczymy.
27 dni temu / Neptun
 
Marksizm i leninizm
27 dni temu / straż
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.